Jump to content



Run Forrest...run!


Recommended Posts

  • Replies 61
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Τοσος ιδρωτας και κουραση "χαμενος".

Βαλε αναεροβιο, βαλε βαρη, τσεκαρε προπονησεις αθλητων εκτος αν σου αρεσει τοσο

που οκ πασο τοτε. Αλλα ειναι λιγο υπερβολη εως πολυ ....

Τι εννοεις;;;

Link to comment
Share on other sites

οτι ο γκεπρεσιλασιε για να κανει στα 35 του το μαραθωνιο ρεκορ εκανε απο βαρη μεχρι πυραμιδες, αναεροβια αεροβια και μονο μια προπονηση μεγαλης αποστασης τη βδομαδα.

Σε αυτη της μεγαλης αποστασης εβαζε παραπανω χιλιομετρα τη καθε φορα.

Γενικα ποικιλια, θεωρω οτι αυτο που εκανες ειναι μια τελεια προετοιμασια αεροβιας αντοχης αλλα μπορεις να εστιασεις και σε αλλους τομεις!

Πυραμιδες 100-200-300-400-500 και παλι πισω με ελαφρυ τρεξιματακι ενδιαμεσα 1λεπτου ή 10*800αρια σε ρυθμο μεγαλυτερο αποτι το σερι χιλιομετρων.

Και μπορεις να βγαλεις απειρες προπονησεις φαρτλεκ νοειται.

Link to comment
Share on other sites

Three strikes and you're out. I bought a pair of the AirMax 2012 Livestrong shoes and they lasted me about three weeks before one of the air chambers in the heel formed a giant bubble inside of them that made it impossible to wear. I exchanged them for a pair of plain black 2012 AirMax which I didn't try on at the store and when I laced them up on my feet to take them for a spin one of the air pockets in the heels was flat!!! I went back to the store and exchanged them for the same black pair and made sure to test them in the store. I got about three weeks out of them (3-5 miles about five times a week) and sure enough today the air pocket in the heel formed another giant bubble for the second time. I am completely swearing off the AirMax line forever. I want the new Lunarglides. Hopefully I won't have any problems with those.

απο το επισημο site της nike...φαινεται οτι δεν ημουν ο μονος με ελαττωμα στα air max 2011

Link to comment
Share on other sites

τουλάχιστον τρέχοντας δεν κινδυνεύεις να σε χτυπήσει κάτι ιπτάμενο :p

Δεν κινδυνεύεις να σε χτυπήσει με 30-40χμ/ω, αλλά ο κίνδυνος παραμένει. Έχουν βγει εκτός ελέγχου τα πουλιά στις μέρες μας :p

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατεβαίνουμε σαν ομάδα στον μαραθώνιο της Αθήνας? Στα 5 ή στα 10 klm μιλάω πάντα. Για το 10άρι προσωπικά χρειάζομαι σχεδόν 1 ώρα.

Εγω δεν ερχομαι... Αμα με ακουσει κανενας του ΣΕΓΑΣ να λεω "μπιτσιζ" μπορει να μου ανακαλεσουν την αδεια ασκησης επαγγελματος και να μου κατασχεσουν τον ροκκο...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Έπαιζα πολύ μπάλα πιο πιτσιρικάς και είμαι αρκετά καλός.

Φέτος έπαιξα σε ένα φιλικό με την ομάδα του χωριού και μετά από 2+ χρόνια που είχα να παίξω συνειδητοποίησα ότι δεν μπορώ να πάρω τα πόδια μου.

Λίγο τα ποτά, λίγο η όχι και τόσο καλή διατροφή, έχασα τις αντοχές μου.

Σκέφτομαι να ξεκινήσω το τρέξιμο για τουλάχιστον 2 φορές τη βδομάδα.

Δυστυχώς εδώ δεν έχουμε κάτι καλό όπως το Άλσος Βεϊκου κ.ά.

Στην Ακαδημία Πλάτωνος δεν θέλω να πηγαίνω. Στο Περιστέρι κοντά υπάρχει κάτι καλό;

Πρέπει να είναι ένα γήπεδο στην Κηπούπολη, όμως μου πέφτει ψηλά.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μπορεί να προτείναι κανείς παπούτσια για απλό τρεξιματάκι;

Ξεκίνησε ο μικρός στίβο (το λίγο απ'όλα δηλαδή) αλλά επειδή είναι και λίγο....σβαρνιάρης (για όσους καταλαβαίνουν), δεν θέλω ακριβό πράμα. Και δεν ξέρω αν μείνει τελικά για να επενδύσουμε και σε καλό παπούτσι (ντύσαμε τον Στουρνάρα). Από όπου να ναι, φτηνό με όχι πολλά φρου φρου και χωρίς 15 στρώσεις gel και μπεσαμέλ. Αν σε κανα χρόνο συνεχίζει να τρέχει, τότε βλέπουμε...

Αυτά τα B&S στο myshoe.gr κάνουν;

Link to comment
Share on other sites

Το πιο φτηνο nike running ή adidas.

Εξαλλου θα του ειναι μονο για προθερμανση μετα απο λιγο καιρο

και θα τρεχει με καρφια!

Ας ειναι λιγο σκληρο σε σχεση με τα υπερμαλακα gel και vomero αν

ειναι σε νορμαλ κιλα δεν θα εχει καταπονησεις!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Θελω μια χαρη .

Αν εχει κανεις asics..μπορει να δει στο ταμπελακι αντιστοιχια αγγλικου νουμερο με ευρωπαικο??

Θα με βολευε αφανταστα να υπαρχει 11.5/12 UK :p

Πετυχα μια προσφορα που ειναι κριμα να την αφησω...

Link to comment
Share on other sites

Θελω μια χαρη .

Αν εχει κανεις asics..μπορει να δει στο ταμπελακι αντιστοιχια αγγλικου νουμερο με ευρωπαικο??

Θα με βολευε αφανταστα να υπαρχει 11.5/12 UK :p

Πετυχα μια προσφορα που ειναι κριμα να την αφησω...

Ρίξε μια ματιά σε αυτό

Link to comment
Share on other sites

charts να σου δωσω οσα θες....εχω βρει 3 διαφορετικα :p

(για αυτο και ρωταω μπας και τυχει κανενας με asics να δει κανετα ταμπελακι)

edit

Nα πω οτι θα με βολευε ταμαλα να ειναι οπως το πινακακι που παρεθεσες και συ..αλλα ειπα για τον φοβο των ιουδαιων που λενε, να ρωτησω και το μαγαζι και μου στελνει το παρακατω λινκ..

http://www.i18nguy.com/l10n/shoes.html#adult

Το 47αρι λεει ειναι 12.5...

46.5-47 φοραω...και στο μαγαζι εχει μονο 11.5 ..που θα ηθελα να ειναι 46.5.

(εχει και αλλα δλδ ..απλα οχι το 12 που στην χειροτερη θα ηταν λιγο μεγαλυτερο.)

Έγινε επεξεργασία από ΝTG
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
  • 3 months later...
  • 3 weeks later...

@o polonos Σε σχέση με αυτά που λέγαμε για τον στόχο σου να τρέξεις 10χλμ. σε <60' και για να μην γεμίσω το νήμα της γυμναστικής με τις φιλολογίες μου...

Να ξεκαθαρίσω κατ’ αρχάς πως όλες οι γνώσεις μου προέρχονται από διάβασμα, συμμετοχή σε εξειδικευμένα fora και συζητήσεις με άλλα άτομα. Όχι από σπουδές ή επαγγελματική ενασχόληση με το άθλημα. Ξεκίνησε από ανάγκη για χάσιμο κιλών και εξελίχθηκε σε αγάπη. Το παρακάτω δεν είναι ούτε κάποιος οδηγός ούτε οποιαδήποτε προσπάθεια να κάνω τον έξυπνο ή να χειραγωγήσω κάποιον να το ακολουθήσει. Είναι κάτι που το έκανα όταν έβαλα στόχο το πρώτο μου τρίαθλο (αλλά έσπασα τον αστράγαλό μου παίζοντας πινγκ-πονγκ και η προπόνηση πήγε στράφι). Σίγουρα κάποιος εξειδικευμένος προπονητής θα σου δώσει πολύ σημαντικότερες οδηγίες και συμβουλές. Σημαντικός παράγοντας επίσης είναι η ηλικία αλλά και η γενική φυσική κατάσταση.

Θα ξεκινούσα πρώτα κάνοντας 2-3 τρεξίματα στα 10 χλμ. για να δω την κατάσταση στην οποία βρίσκομαι και πόσο πρέπει να βελτιωθώ για να πιάσω τον στόχο μου. Απαραίτητος σύμμαχος είναι το καρδιοσυχνόμετρο για να βλέπω τους παλμούς μου. Άλλη προπόνηση χρειάζεται για να πέσεις 20’’ και άλλη όταν θέλεις 2 λεπτά. Επίσης, δεν είναι όλες οι αποστάσεις 10 χιλιομέτρων ίδιες (ίσες ναι αλλά όχι ίδιες). Αλλιώς τρέχεις σε επίπεδο δρόμο και αλλιώς όταν υπάρχει υψομετρική εναλλαγή και ιδιαίτερα όταν αυτή συνοδεύεται από μεγάλες κλίσεις. Απαραίτητη προυπόθεση είναι τόσο η σωστή κατανάλωση τροφής και υγρών όσο και η προθέρμανση και αποθεραπεία πριν και μετά την άσκηση. Τέλος, αφουγκραζόμαστε πάντα το σώμα μας. Αν μας λέει STOP είμαι χάλια, ξεκουραζόμαστε.

Αν υποθέσω πως έχω ένα περιθώριο 10 εβδομάδων προετοιμασίας, θα το έσπαγα ως εξής: στις πρώτες 1-2 εβδομάδες θα έτρεχα Δευ-Τετ-Παρ γύρω στα 6 χλμ. σε ρυθμό 60-65% του ΜΚΣ. Τις Τρι-Πεμ-Σαβ θα έκανα ασκήσεις ενδυνάμωσης ποδιών (βαθιά καθίσματα-προβολές) και κορμού (κοιλιακοί-ραχιαίοι). Στόχος να αποκτήσω κάποια αερόβια βάση και να προετοιμαστώ χαλαρά για την συνέχεια.

Τις εβδομάδες 2-3 θα μείωνα το συνεχές τρέξιμο στα 3χλμ. (ίδιες μέρες) και θα συμπλήρωνα τα άλλα 3χλμ. με μικρά σπριντ (πχ. 200μ. σπριντ- περπάτημα 100μ-200μ. σπριντ κλπ.). Στόχος να αρχίσω το αναερόβιο κατώφλι.

Κατά τις εβδομάδες 4-5-6 θα προσπαθούσα σταδιακά να αυξάνω την διαλειμματική έτσι ώστε στο τέλος να κάνω 7-8 χλμ. αποτελούμενα από 1000μ τρέξιμο στο 70-75% του ΜΣΚ ακολουθούμενα από 200μ περπάτημα και πάλι από την αρχή μέχρι να συμπληρώσω τα 7-8 χλμ. Στο τέλος της 6ης εβδομάδας, τρέξιμο 10χλμ για να δω που βρίσκομαι. Στόχος η μεγιστοποίηση της αναερόβιας.

Την εβδομάδα 7 θα έριχνα λίγο ρυθμό για να ξεκουράσω το σώμα μου, επιλέγοντας 3 ημέρες παντελούς αποχής και μοιράζοντας τις υπόλοιπες 4 ημέρες σε ενδυνάμωση και διαλειμματική. Στόχος να "ξελαμπικάρω" και να πάρω ανάσες πριν την τελική ευθεία.

Την 8η-9η εβδομάδα θα έτρεχα 5x1000μ και μετά 5χλμ συνεχές. Θα προσπαθούσα στα τμηματικά (τα 1000άρια) να έχω σταθερό ρυθμό. Στόχος να δέσει το αερόβιο με το αναερόβιο που ανέπτυξα τον προηγούμενο καιρό.

Την 10η εβδομάδα θα έκανα μόνο 2 συνεχή τρεξίματα (πχ. Δευτ-Πεμ) σε λίγο μεγαλύτερη απόσταση (πχ. 13 χλμ). Στόχος να μάθει το σώμα μου να βγάζει τα χιλιόμετρα (δεν ξέρω πως αλλιώς να το εξηγήσω).

Την ημέρα του αγώνα δεν αλλάζουμε συνήθειες. Αν έμαθες να κάνεις προπόνηση με μουσική, τρέξε με μουσική. Αν μπορείς πάρε και τον σκύλο σου μαζί!!! Δεν βάζουμε ποτέ καινούργια παπούτσια και έχουμε φάει την "ορφανή" μακαρονάδα μας αποβραδίς.

Μετά τον αγώνα αποχή για τουλάχιστον 5 ημέρες.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.