Jump to content



"Χτίσιμο" new PC..


MrBLooD

Recommended Posts

καλησπερα παιδια χαιρετω και ελπιζω να ηστε ολοι καλα..

οπως λεω και στον τιτλο μου ετοιμαζομαι να χτισω pc απο την αρχη τα παντα ειναι η πρωτη φορα που θα κανω κατι τετοιο και 8α εκτιμουσα αν ειχα βοηθεια :p για να μην λεω πολλα αυτα που εχω στο μυαλο μου ειναι τα εξης:

Κουτί: Turbo-X Cerberus III Midi Tower Black - Θήκες Η/Υ - plaisio.gr

Μητρική: Gigabyte MB 990FXA-UD3 (sAM3+, DDR3, 990 FX) - Μητρικές - plaisio.gr

Μνήμη: x2 Corsair Value 4GB DDR3-1333 Ram Dimm - Μνήμες - plaisio.gr

Σκληρός: Western Digital Caviar Blue WD5000AAKX 500GB HDD 3.5" (16MB Cache, 7200RPM, Sata 6Gb/s) - Σκληροί Δίσκοι - plaisio.gr

DVD-RW: Sony AD-7261S LightScribe DVD-RW Black Bulk - Optical Drives - plaisio.gr

Kάρτα Γραφικών: Sapphire 7770 GHz Edition (PCI Express x 16 3.0, 1 GB, GDDR5) - Κάρτες Γραφικών - plaisio.gr

τροφοδοτικό: Turbo-X 550W Value Series - Τροφοδοτικά - plaisio.gr

επεξεργαστή: AMD FX 8120 (AM3+ , 3,1 GHz , 16 MB) - Επεξεργαστές - plaisio.gr

και σκεφτομαι να βαλω Corsair Hydro Series H80 CPU Cooler (s775, s1155, s1156, s1366, sAM2, sAM3) - Case Fans - plaisio.gr

Αυτο εχω στο μυαλο μου...τωρα καθε αποψη και βοηθεια ειναι καλοδεχουμενη :dance3:

Cyaa:hi:

Link to comment
Share on other sites

Επεξεργαστή:

AMD FX 8120 3.1 GHz Eight Core Socket AM3+ 125W Box (FD8120FRGUBOX)

PROCESSOR :: AMD FX 8120 3.1 GHz Eight Core Socket AM3+ 125W Box (FD8120FRGUBOX) - Visionstudio.gr

Άλλαξε μητρική με ASROCK 870 EXTREME 3 REV 2.0 (ΑΜ3+, DIGI DRIVER MOSFED, EUFI BIOS, 2X USBIII, 5X SATA III, 1X E-SATAIII, CROSSFIRE 2X8 (χρηστικό) Rock sollid , 69€ !!!!) Δεν χρειάζεσαι κάτι καλύτερο σε μητρική ! Εχει τα πάντα επάνω της είναι ποιοτική και αξιόπιστη ! Επίσης το chip που φορά είναι ακριβώς ίδιο με τον A970 της AMD , (απλή μετονομασία έχουν κάνει. Στην τιμή της δεν έχει αντίπαλο!!!)

MOTHERBOARD :: Asrock Socket AM3 870 Extreme3 R2.0 GLan Audio Raid - Visionstudio.gr

Μνήμες υψηλά χρονισμένες, τις χρειάζεται ο FX !

Patriot G2 8GB DDR3 Non ECC CL9 1600MHz (PGD38G1600ELK) (2 x 4096)

MEMORY :: Patriot G2 8GB DDR3 Non ECC CL9 1600MHz (PGD38G1600ELK) (2 x 4096) - Visionstudio.gr

ή αν σου περισσεύουν χρήματα τις πολύ υψηλά χρονισμένες:

G.Skill Ripjaws X 8GB DDR3 Non ECC CL11 2133MHz (F3-17000CL11D-8GBXL) (Kit 2 x 4096)

MEMORY :: G.Skill Ripjaws X 8GB DDR3 Non ECC CL11 2133MHz (F3-17000CL11D-8GBXL) (Kit 2 x 4096) - Visionstudio.gr

Σκληρό δίσκο έναν 1ΤΒ σχετικά γρήγορο !

Hitachi 1TB Deskstar 7K1000.D HDS721010DLE630 SATA III 7200rpm 32MB

HDD :: Hitachi 1TB Deskstar 7K1000.D HDS721010DLE630 SATA III 7200rpm 32MB - Visionstudio.gr

Κουτί το πολύ καλό και με 2X USB III FRONT PANEL !

AeroCool Strike-X One Advance Midi Tower no PSU Black

CASE :: AeroCool Strike-X One Advance Midi Tower no PSU Black - Visionstudio.gr

Aν βάλεις μεγάλη αερόψυκτρα για ψύκτρα δες το ποιο φαρδύ σε λευκό ή μαύρο με 1X USB III :

Thermaltake Commander MS-I Edition

Thermaltake Commander MS-I Snow Edition | Skroutz.gr

Thermaltake Commander MS-I (VN400A1W2N) | Skroutz.gr

Τροφοδοτικό ΟΧΙ turbo X αλλά ποιοτικό και επώνυμο !

Thermaltake Power Supply 600W ATX 24 pin Litepower W0355 Active-PFC Retail

PSU :: Thermaltake Power Supply 600W ATX 24 pin Litepower W0355 Active-PFC Retail - Visionstudio.gr

Σε κάρτα γραφικών θα πήγαινα στην αμέσω μεγαλύτερη η οποία είναι πολύ ποιο δυνατή κάρτα !

ATI Radeon HD7850 2GB DDR5 PCI-E DVI HDMI Dual Mini-DP (Gigabyte) (GV-R785OC-2GD)

VGA :: ATI Radeon HD7850 2GB DDR5 PCI-E DVI HDMI Dual Mini-DP (Gigabyte) (GV-R785OC-2GD) - Visionstudio.gr

Η κάρτα είναι από την μάνα της χρονισμένη υψηλότερα από τις άλλες σε πυρήνα !

DVD-RW : Sony DVD±RW AD-7280S Dual Layer SATA Black Bulk

CD/DVD-RW :: Sony DVD±RW AD-7280S Dual Layer SATA Black Bulk - Visionstudio.gr

Από εκεί και πέρα θα έβαζα και έναν SSD δίσκο για το λειτουργικό και λοιπά προγράμματα !!!!

Crucial 128GB M4 CT128M4SSD2 Solid State Drive SATA SSD 2.5''

HDD :: Crucial 128GB M4 CT128M4SSD2 Solid State Drive SATA SSD 2.5'' - Visionstudio.gr

Ο ssd θα σου δώσει τρελή αποκρισιμότητα στο σύστημα , πράγμα που δεν φαντάζεσαι πόσο καλό είναι !!

Για ψύκτρα μπορείς να κοιτάξεις κάτι σε SCYTHE MUGEN 2100 αν θες αερόψυκτρα καλή και οικονομική, βέβαια δεν ξέρω πόσο θες να κλοκάρεις !

Link to comment
Share on other sites

αποψη μου μην παρεις τροφοδοτικο turbo x..μπορει στην πραγματικοτητα να ειναι καλα δεν εμπιστευομουν ουτε core 2 duo να βαλω πανω του!!

Χιλιες φορες να κοψεις απο την μητρικη και να πας σε ενα 970 chipset οπου θα σε καλυψει σε overclock αλλα και για sli/crossfire...

Σκεψου οτι με λιγα λεφτα παραπανω περνεις αυτο.

Σε γενικες γραμμες η συνθεση σου ειναι αρκετα καλη...Για τι χρηση το θες το πισι??

Link to comment
Share on other sites

αποψη μου μην παρεις τροφοδοτικο turbo x..μπορει στην πραγματικοτητα να ειναι καλα δεν εμπιστευομουν ουτε core 2 duo να βαλω πανω του!!

Χιλιες φορες να κοψεις απο την μητρικη και να πας σε ενα 970 chipset οπου θα σε καλυψει σε overclock αλλα και για sli/crossfire...

Σκεψου οτι με λιγα λεφτα παραπανω περνεις αυτο.

Σε γενικες γραμμες η συνθεση σου ειναι αρκετα καλη...Για τι χρηση το θες το πισι??

αυτό στο πλαίσιο δεν υπάρχει και δεν ξέρω αν σκοπεύουν το ξαναφέρουν! (ψώνισα προχτές από το net :p)

με λίγα λευτά παραπάνω αυτό που είναι υπέραρκετο! αν βέβαια κοιτάμε μόνο πλαίσιο.

Link to comment
Share on other sites

Αυτά που μπορώ να πω με σιγουριά είναι:

ΟΧΙ Πλαίσιο

ΟΧΙ Turbo-X

ΟΧΙ Corsair H80*

*Περιληπτικά, πολλά από τα κομμάτια της

σειράς "H" είναι ελαττωματικά και το έχει

παραδεχτεί και η ίδια η Corsair λέγοντας

πως αυτή την περίοδο έχει καταφέρει να

προκαλέσει το πρόβλημα σε ελεγχόμενες

συνθήκες και προσπαθεί να το επιλύσει.

Τουλάχιστον μέχρι να βγει επίσημη ανα-

κοίνωση πως "τέλος καλό, όλα καλά"

είναι συνετό να αποφευχθεί μια τέτοια

ψύχτρα εκτός αν γενικά είσαι τύπος

που του αρέσει να ρισκάρει και δε θα

σε χάλαγαν περιπέτειες με RMA ή να

κάνεις πατέντα, οπότε τσίμπα την.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Mια χαρά είναι ο 8120 αλλά ο i5 είναι καλύτερος, ειδικά στα games.

δεν αξίζει να δώσει 10 ευρώ παραπάνω να πάρει την δικιά μας μητρική;

4 slots για ram, <<χωράει>> πιο γρήγορες μνήμες, και καλύπτει και τυχών επιθυμία για overclocking στο μέλλον!

Link to comment
Share on other sites

Ο 3470 είναι ivy brigde. Η z68 πιθανώς να χρειαστεί bios update για να τον αναγνωρίσει. Κι αυτό πρέπει να γίνει με άλλο επεξεργαστή πάνω (sandy) που αν δεν υπάρχει δημιουργείται πρόβλημα. Ο φίλος μπορεί να δει την αντίστοιχη gigabyte H77 με 4 slots. Η ταχύτητα των μνημών δεν παιζει κάποιο ρόλο. Από το 1333 και πάνω δεν παρατηρούνται διαφορές στην πράξη.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.