Jump to content



Ελληνικό Τελωνείο


nycos

Recommended Posts

Τέλος, έχε υπόψη σου πως όσο καθυστερείς, ανεβαίνει και το κόστος αποθήκευσης (όσο πιο πολύ καιρό κάθονται στις αποθήκες του τελωνείου, τόσο πιο ακριβά θα το πληρώσεις)... :(

Link to comment
Share on other sites

Παιδια πίκρα, τάπα!!! μου φορτώσανε 200+ ευρω!!!

Η declaretion ήταν παραπανω λεφτά και δεν τους άρεσαν οι ημερομηνίες, και μου φορτώσαν 200+ και το στήλανε...

Αν δεν το πάρεις απο το τελωνειο (δεν μιλήσεις μαζί τους κτλ) η ειδοποίηση λέει οτι το στέλνουν πίσω σε 10 μέρες.

Fanis_K έτσι πρέπει να είναι μόνο που σε εμένα έτυχε το αντίθετο, πολλά λεφτά η ασφάληση και λίγα το τιμολόγιο... κουφό αλλα μου είχε διαφύγει..!

Τεσπα την άλλη φορά θα ξέρουμε.

Α ρώτησα για το form-A, μου είπε οτι σε περίπτωση που ήθελα να εμπορευτώ τα πράγματα (εφορικα νόμιμα δηλαδή) τότε θα μου έστελνε ο τύπος τιμολόγιο και απο το τελωνείο θα τα διώχνανε χωρίς δασμούς.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από nycos

Α ρώτησα για το form-A, μου είπε οτι σε περίπτωση που ήθελα να εμπορευτώ τα πράγματα (εφορικα νόμιμα δηλαδή) τότε θα μου έστελνε ο τύπος τιμολόγιο και απο το τελωνείο θα τα διώχνανε χωρίς δασμούς.

Δεν εχεις κανα μπαρμπα που να εχει καποιο μαγαζι να τον στειλεις να στα παρει??

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

γειά. βρήκα ένα αντικλεπτικό σύστημα για αυτοκίνητο απο αμερική, το στέλνει με USPS μάλλον είναι το ταχυδρομείο τους? τι ακριβώς να του ζητήσω να μου στείλει απο χαρτιά ή τι να γράφει το δέμα απ' έξω για να γλυτώσω τα τελωνιάτικα? (το έχει 299 δολ. συν 29 δολ τα μεταφορικά. επίσης είμαι απο επαρχία, και έχω δυνατότητα για τιμολογια και τα ρέστα.)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια σήμερα παρέλαβα το δέμα, πληρωσα 147 ευρω στο ταχυδρομιο (παλι καλα γιατι ο τυπας στο τηλ μου ειπε για παραπανω απο 200). Το κακο είναι οτι το 1 δεμα ηρθε σε 6 μερες και το αλλο σε κατι παραπανω απο 1,5 μηνα...

Liberto, USPS νομιζω θα ερθει με ΕΛΤΑ δικό μας, να μην βάλει απ εξω αποδειξη ή τπτ σχετικο, και να το στειλει ως gift (δωρο...)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από nycos

Εταιρια εχει και ο πατέρας μου, αλλα οτι εγινε εγινε, εφυγε τωρα, την επόμενη φορα...

Επισης πως θα εξηγήσω στον HongKonεζο τι θα πει τιμολογιο ΑΦΜ κτλ κτλ?

εαν δεν τα εχεις παρει ακομα....το τιμολογιο ειναι proforma invoice κ το αφμ ειναι EL

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από liberto

γειά. βρήκα ένα αντικλεπτικό σύστημα για αυτοκίνητο απο αμερική, το στέλνει με USPS μάλλον είναι το ταχυδρομείο τους? τι ακριβώς να του ζητήσω να μου στείλει απο χαρτιά ή τι να γράφει το δέμα απ' έξω για να γλυτώσω τα τελωνιάτικα? (το έχει 299 δολ. συν 29 δολ τα μεταφορικά. επίσης είμαι απο επαρχία, και έχω δυνατότητα για τιμολογια και τα ρέστα.)

το καλυτερο που μπορει (ο αμερικανος) να κανει ,ειναι να γραψει πανω ''εμπορικο δειγμα'' ή κατι τετοιο τεσπα ,να εχει πολυ δυστροπη! περιγραφη του προιοντος απ εξω, μικρο δεμα και πανω απ ολα να μην φαινεται το ποσο (τα 330 $ δλδ) γιατι τα λιγουρια στο τελωνειο θα το σταμπαρουν με τη μια.......

USPS ειναι το αντιστοιχο ΕΛΤΑ (κι οχι το UPS) ,αλλα στην Ελλαδα τα δεματα τα εχουν αναλαβει τα κουριερ τα οποια σε συνεργασια με δικους τους εκτελωνιστες ,προσπαθουν να κονομησουν - προσοχη.......

υπαρχει μονο μια περιπτωση να την γλυτωσεις ακομα - να περασει το δεμα απο Γερμανικο τελωνειο πρωτα,οποτε αφου βαλουν σφραγιδα οταν ερχετε Ελλαδα ,λογω ΕΟΚ ,περναει ατελως!! ( ΑΝ σου κατσει ομως.......)

κατα τη γνωμη μου ,καλο ειναι να μην φερνεις αντικειμενα απο εκτος ΕΕ χωρα γιατι αν στραβωσει το θεμα ,πληρωνεις ισως και ακριβοτερα απο Ελλαδα.....

μικρα δεματα και ποσα μεχρι 80 - 100 $ συνηθως περνανε ετσι.....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από makio

το καλυτερο που μπορει (ο αμερικανος) να κανει ,ειναι να γραψει πανω ''εμπορικο δειγμα'' ή κατι τετοιο τεσπα ,να εχει πολυ δυστροπη! περιγραφη του προιοντος απ εξω, μικρο δεμα και πανω απ ολα να μην φαινεται το ποσο (τα 330 $ δλδ) γιατι τα λιγουρια στο τελωνειο θα το σταμπαρουν με τη μια.......

USPS ειναι το αντιστοιχο ΕΛΤΑ (κι οχι το UPS) ,αλλα στην Ελλαδα τα δεματα τα εχουν αναλαβει τα κουριερ τα οποια σε συνεργασια με δικους τους εκτελωνιστες ,προσπαθουν να κονομησουν - προσοχη.......

υπαρχει μονο μια περιπτωση να την γλυτωσεις ακομα - να περασει το δεμα απο Γερμανικο τελωνειο πρωτα,οποτε αφου βαλουν σφραγιδα οταν ερχετε Ελλαδα ,λογω ΕΟΚ ,περναει ατελως!! ( ΑΝ σου κατσει ομως.......)

κατα τη γνωμη μου ,καλο ειναι να μην φερνεις αντικειμενα απο εκτος ΕΕ χωρα γιατι αν στραβωσει το θεμα ,πληρωνεις ισως και ακριβοτερα απο Ελλαδα.....

μικρα δεματα και ποσα μεχρι 80 - 100 $ συνηθως περνανε ετσι.....

άρα ανα κατάλαβα καλά, μπορεί να γράφει απ έξω "εμπορικό δείγμα" και μέσα να έχει τιμολόγιο μέχρι 100$, μήπως τυχών χρειαστεί να τους το δείξω?

Αρχική απάντηση από nycos

Liberto, USPS νομιζω θα ερθει με ΕΛΤΑ δικό μας, να μην βάλει απ εξω αποδειξη ή τπτ σχετικο, και να το στειλει ως gift (δωρο...)

λές να πιάσει?

Link to comment
Share on other sites

gift ή sample καλο θα ηταν , αρκει να δεχτει και ο αμερικανος,γιατι μερικοι αρνουνται να το κανουν μιας και απαιτουν ασφαλισμενη αποστολη

πες δυο λογακια μαζι του να δεις τι γινεται και τα ξαναλεμε

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.