Jump to content



Ελληνικό Τελωνείο


nycos

Recommended Posts

Περιμενω ενα δέμα με διαφορα καλούδια απο Hong Kong, το δέμα έχει σταματήσει τελωνείο και μου ζητάνε τιμολόγιο κτλ, λογικα θα μου ζητήσουνε λεφτά ετσι δεν είναι? Μπορώ να τα αποφύγω ή να μου ζητήσουν οσο το δυνατόν πιο λίγα? Αν πχ το τιμολόγιο είναι μικρό ή μεγάλο (πχ 10 ευρω το καθε τι και οχι 80 που στοιχείζει... ή το αντίθετο?) ποτε θα μου ζητήσουν πιο λίγα?

Link to comment
Share on other sites

ένα κομμάτι του κόστους (π.χ. ΦΠΑ) είναι αναλογικό της αξίας του τιμολογίου (αν βέβαια μιλάμε για 10-80 Ευρώ δεν υπάρχει σημαντική διαφορά)

ένα υπόλοιπο τμήμα του κόστους είναι σταθερό

ένας τρόπος να μειώσεις το κόστος είναι να παρουσιάσεις μικρότερο τιμολόγιο (όλα βέβαια εξαρτώνται από το πραγματικό κόστος της παραγγελίας)

Link to comment
Share on other sites

οπότε να του πω να στείλει ενα τιμολόγιο με μικρες τιμες στο καθε προιον ετσι? αν παρω τηλεφωνο το τελωνείο θα μου πούνε ποσο θα ζητήσουν? κανουν παζάρια αραγε?

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα θα πληρώσεις τέλη εκτελωνισμού που είναι ανεξάρτητα της αξίας του αντικειμένου. Από εκεί και πέρα υπολόγισε ένα 20% επιπλέον της αξίας στην καλύτερη περίπτωση. Καλό θα ήταν να παρουσιάσεις τιμολόγιο για να απόφύγεις την δική τους πραγματογνωμοσύνη!

Link to comment
Share on other sites

hong kong ε?

Πες απο κει που τα πηρες να σου στειλουν FORM-A με courier.

Για να δωθουν κινητρα για εξαγωγες απο "υποανπτυκτες" χωρες(που πολυ πιθανον ειναι κ το hong kong μι απο αυτες) υπαρχει το form-A που απαλασεσαι απο δασμους τελωνιου.

καλο θα ειναι να πας σε εναν εκτελωνιστη να κανεις δυο ερωτησει σχετικα.

Link to comment
Share on other sites

grrrr

ο τυπας μου απάντησε:

We can provide the receipt but I don't know they want it for what. Any

suggestion ? I don't know the custom charges of Greece.

θα παρω το πρωι το τελωνειο, τι να τους πω??? Αν τους πω οτι ειναι samples θα με πιστεψουν? καμια ιδέα?

fantacid, τι ακριβως να ζητήσω του τυπα? δεν σε καταλαβα...

Link to comment
Share on other sites

ενα εγγραφο το οποιο λεγετε "form-A"

αν του πεις στειλε μου το form-A θα καταλαβει αυτος.

ενα χαρτι ειναι γιαυτο σου λεω courier,δε ξερω αν μπορει να στο στειλει μεσω mail,μαλλον χρειαζετε το πρωτοτυπο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από fantacid [Χθες, στις 22:30]

hong kong ε?

Πες απο κει που τα πηρες να σου στειλουν FORM-A με courier.

Για να δωθουν κινητρα για εξαγωγες απο "υποανπτυκτες" χωρες(που πολυ πιθανον ειναι κ το hong kong μι απο αυτες) υπαρχει το form-A που απαλασεσαι απο δασμους τελωνιου.

καλο θα ειναι να πας σε εναν εκτελωνιστη να κανεις δυο ερωτησει σχετικα.

Ελαφρώς :OT:

Το hong kong υποανάπτυκτο ... μπου χα χα χα .Από τις ποιο προηγμένες χώρες ηλεκτρονικά τόσο στο δήμοσιο όσο και στον ιδιωτίκο τομέα.

Link to comment
Share on other sites

Μίλησα με το τελωνείο, ο τυπας μου είπε οτι θελει την αποδειξη για να τα φορολογίσει, βαζει 18% στην τιμή καθε προιοντος + μερικα ακόμα αναλογα την κατηγορία.

Του είπα φοιτητης είμαι δεν θέλω να τα εμπορευτώ κτλ αλλα μου λεει δυστηχως δεν γίνεται τπτ, πεσαμε και στην γαμωπερίπτωση των Ολυμπιακων γμτ!!!

Το form-A χαρτι θα το στείλω εγω στο τελωνείο? ή να το στείλει αυτός κατευθείαν στο τελωνείο?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από nycos

Το form-A χαρτι θα το στείλω εγω στο τελωνείο? ή να το στείλει αυτός κατευθείαν στο τελωνείο?

Σε σενα,εσυ θα το πας στο τελωνειο.

Αρχική απάντηση από gleon

Ελαφρώς :OT:

Το hong kong υποανάπτυκτο ... μπου χα χα χα .Από τις ποιο προηγμένες χώρες ηλεκτρονικά τόσο στο δήμοσιο όσο και στον ιδιωτίκο τομέα.

ισως, αλλα οικονομικα μπορει να εντασεται σε αυτες τις χωρες

Link to comment
Share on other sites

αν και δεν ανεφερες τα 'καλουδια' ,για μενα ησουν απλα ατυχος.......βλεπεις στο τελωνειο πλεον παιζει μεγαλο ρολο ο ογκος του κουτιου και η περιγραφη του περιεχομενου

αν δλδ απ εξω γραφει SONY DIGITAL CAMERA 828 κλπ κλπ εε εοσο να ναι ......ετοιμασου!

αυτοι με λιγα λογια ζητανε το 'τιμολογιο' για να σε φορολογησουν αναλογα ,αλλιως θα ανοιχτει το κουτι και θα φορολογησουν βαση δικων τους καταλογων

το θεμα ομως ειναι αλλου (αν καταλαβα καλα) - το δεμα σου εχει σταματησει λογω COURIER !!

τωρα πλεον λιγα δεματα ερχονται απο το εξωτερικο (πλην ευρωπης) μεσω ΕΛΤΑ στην πορτα μας, ολα ειναι μεσω καποιου κουριερ

αυτα με τη σειρα τους συνεργαζονται με εκτελωνιστες ,οποτε αρχιζει η 'μασα'

εκτος κι αν εχεις παραγγειλει κατι μεγαλης αξιας (πανω απο 300-500 ευ) στις αλλες περιπτωσεις την προθυμια τους να σου εκτελωνισουν αυτοι το δεμα σου ,το πληρωνεις με καπελο

αν εχεις την δυνατοτητα ,πηγαινε εσυ στο EL BENIZELO ! και πες τους οτι θα φτιαξεις εσυ τα χαρτια(θελει υπομονη και ....τρεξιμο) αλλιως μπορει να σου 'φανε ' και 150 ευ για παρτη τους (εκτος απο τον πραγματικο φορο,χαρτια κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από nycos

Δυστηχως δεν ξέρει τι θα πει το form-A, πως να του το εξηγήσω?

Θα τους στείλω το πρωι την συναλλαγη του paypal (με αλλα ποσα ομως...) μηπως ξεμπερδεψω.

εξηγησε του οτι ειναι για το τελωνειο,κ οτι θες να γλυτωσεις τους δασμους με αυτο το χαρτι

Link to comment
Share on other sites

Ειναι μερικα card readers και μερικα Mp3 players, μικρα κουτάκια αλλα στο σύνολο 12 τεμαχια. Εχουν σταματήσει στο τελωνείο του Πειραια, και ερχονται με ΕΛΤΑ.

Θα πάρω το πρωι τηλ να ρωτήσω πάλι, θα του στειλω το receipt απο το paypal, και θα του πω πως τα card readers στο Πλαίσιο εχουν 12-15 ευρω, ωστε να πιστέψει τις τιμές και να μην βαρίσει κουτουρου... Αυτοι στο τελωνείο ξέρουν για το form-a?

Link to comment
Share on other sites

Ρώτησα στο τελωνείο για το form-A και μου είπε ο τύπος οτι ειναι μονο για την περίπτωση που στείλει αυτος τιμολόγιο και εγω πρόκειται να εμπορευτω τα πράγματα (εμπορευτω επισημα δηλαδη)

Τεσπα, θα μου απαντήσει αυριο πιστεύω να μην την πάτησα, ξέχασα οτι το δέμα ήταν ασφαλισμένο για αρκετα ευρω και εγω στην αποδειξη του τα δείχνω λίγα ευρω....

Link to comment
Share on other sites

Νικο μιας και ειπες για την ασφαλεια...ξερω πως αν εχεις ασφαλισει ενα δεμα πχ 200 και χαθει, αν στο τιμολογιο εχουν γραψει αλλη τιμη για να γλυτωσεις τους φορους πχ 50 τοτε δεν θα παρεις τα 200 που εδωσες...αλλα τα 50 που φαινονται...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.