Jump to content



HTPC... και νέο PC;


Sektor

Recommended Posts

Καλησπέρα.

Ήρθε η ώρα να φτιάξω ένα HTPC. Το PC πλέον είναι σε γραφείο και δεν μπορεί να κάνει τη δουλειά του HTPC, όπως έκανε όλα αυτά τα χρόνια. Το Playstation δεν παίζει όσο καλά θέλω τις ταινίες με το PS3 Media Server και το χειρότερο απ' όλα είναι ότι το Cinavia μου χτύπησε την πόρτα.

To HTPC θέλω να έχεις τα εξής οπωσδήποτε.

1) Να έχει Coaxial. Δεν με ενδιαφέρει να έχει Optical τόσο. Coaxial οπωσδήποτε. Χωρίς αυτή μου είναι άχρηστο.

2) Να είναι αθόρυβο. Δηλαδή το κουτί που θα το φιλοξενήσει, να χωράει μία aftermarket ψήκτρα με έναν 12άρι στις 1000σ.α.λ.

Το κουτί που σκέφτομαι να αγοράσω είναι το NOX Media II Black.

Από εκεί και πέρα υπάρχει και μία άλλη λύση επειδή δυσκολεύομαι στην εύρεση μητρικής με Coaxial και επειδή οι περισσότεροι CPU πλέον είναι καλύτεροι από τον δικό μου.

Να πάρω τη μητρική (έχει Coaxial), τον CPU και τις μνήμες από το PC της υπογραφής μου να τα πετάξω στο HTPC μαζί με ένα τροφοδοτικό και έναν δίσκο και να αγοράσω νέα πλατφόρμα, ίσως λίγο καλύτερη από αυτή που έχω ήδη. Θα πρέπει βέβαια να αγοράσω και ένα καινούριο Waterblock που να κουμπώνει στην πλατφόρμα που θα συμφωνήσουμε ότι θα πάρω.

Να ξεκαθαρίσω ότι δεν μου αρέσουν οι φανμποϊσμοί. Είμαι διατεθειμένος να πάω είτε σε AMD, είτε σε Intel πλατφόρμα.

Από Intel όχι κάτι περισσότερο από i5, επειδή δεν υπάρχουν τα χρήματα.

Από AMD σκέφτομαι τα παρακάτω:

CPU: AMD FX 8150 x8 Core Black Edition

MOBO: Gigabyte 990XA-UD3 ή Gigabyte GA-990FXA-UD3

Για κάποιον λόγο ο 8πύρηνος μου κλείνει το μάτι. Μου φαίνεται πολύ καλή ιδέα να έχω 8 φυσικούς πυρήνες στα 4.2GHZ. Δεν γνωρίζω αν παίρνει και παραπάνω κλόκια με νερό.

Από Intel τώρα σας είπα. i5 που να είναι καλύτερος στα Games από τον παραπάνω AMD. Στα λεφτά, έχουμε νομίζω:

CPU: Intel Core i5 2500 3.3 GHz Quad Core

MOBO: Gigabyte Z77X-D3H

Ερωτήσεις:

α. Πράγματι ο AMD είναι 8πύρηνος; Μιλάμε για 8 φυσικούς πυρήνες ή παίζει κάποια μαϊμουδιά;

β. Από Overclock τι παίζει με αυτούς τους CPU; Θα κάνω κάτι με το νερό;

γ. Κάποτε λέγαμε (έλεγαν κάποιοι) ότι τα παιχνίδια παίζουν καλύτερα σε διπύρηνους. Μετά είδαμε ότι τα παιχνίδια ήθελαν 4πύρηνους και εγώ ήμουν από τους λίγους που έλεγα "σας τα έλεγα εγώ". Μήπως ο AMD είναι περισσότερο επένδυση;

Περιμένω τη δική σας γνώμη.

Ευχαριστώ. :)

Link to comment
Share on other sites

Τι να τον κάνεις ρε συ τον i5/fx8 στο σαλόνι;

Πάρε κάνα low powered i3 (2100T π.χ.), είναι υπέρ-αρκετός. Μη σου πω κάνα pentium G/AMD A4.

Gigabyte GA-H61N-USB3 ειναι φτηνή mobo με coax.

Ασε την υδρόψυξη για το main rig και τσίμπα καμιά σοβαρή μικρή αερόψυξη να μη σου τα κάνει τσουρέκια με το θόρυβο.

Κουτάκι δες το coolermaster elite 120 advanced, φτηνό, παίρνει atx psu και μεγάλη κάρτα, άμα θες να παίζεις και κάνα παιχνιδάκι εκεί..

α)Είναι πολύπλοκο. Δεν είναι υπό την ακριβή έννοια 8core όχι. 4module είναι.

β)Δεν είναι κακοί. Εξακολουθώ να μη καταλαβαίνω τι το θες το oc/νερό στο σαλόνι.

γ)Όχι δεν είναι. Στέξε, gaming rig θες ή HTPC;

Link to comment
Share on other sites

Τι να τον κάνεις ρε συ τον i5/fx8 στο σαλόνι;

Πάρε κάνα low powered i3 (2100T π.χ.), είναι υπέρ-αρκετός. Μη σου πω κάνα pentium G/AMD A4.

Gigabyte GA-H61N-USB3 ειναι φτηνή mobo με coax.

Ασε την υδρόψυξη για το main rig και τσίμπα καμιά σοβαρή μικρή αερόψυξη να μη σου τα κάνει τσουρέκια με το θόρυβο.

Κουτάκι δες το coolermaster elite 120 advanced, φτηνό, παίρνει atx psu και μεγάλη κάρτα, άμα θες να παίζεις και κάνα παιχνιδάκι εκεί..

α)Είναι πολύπλοκο. Δεν είναι υπό την ακριβή έννοια 8core όχι. 4module είναι.

β)Δεν είναι κακοί. Εξακολουθώ να μη καταλαβαίνω τι το θες το oc/νερό στο σαλόνι.

γ)Όχι δεν είναι. Στέξε, gaming rig θες ή HTPC;

Θα βάλει το 1366 για HTPC και τον καινούργιο για main ring.

Link to comment
Share on other sites

Κουτάκι δες το coolermaster elite 120 advanced, φτηνό, παίρνει atx psu και μεγάλη κάρτα, άμα θες να παίζεις και κάνα παιχνιδάκι εκεί..

Έχουμε και σπιτικό ριβιού, στο οποίο πήρε 94% http://www.thelab.gr/cases-reviews/coolermaster-elite-120-advanced-sti-xora-twn-111143.html

Link to comment
Share on other sites

αυτα που γραφεις δεν πολυκολλανε..

Λες οτι ενδιαφερεσαι για htpc, coaxial, bl player και ξαφνικα πετας για overclocking και 4core!!

Αν σε ενδιαφερει το πρωτο σκελος.. θα σου βγει αρκετα φθηνα και καλυτερα να δωσεις χρηματα σε ενα καλαισθητο και αθορυβο κουτακι. (το κουτι που ποσταρες ειναι αρκουδα)

Και με brazos κανεις δουλεια σου και μαλιστα με passive cooling!

Αν σε ενδιαφερει το δευτερο.. πες μας καλυτερα τι εχεις κατα νου!

Link to comment
Share on other sites

Βήμα 1ο --> πουλάς την 775 πλατφόρμα σου μαζί με τον Q6600

Βήμα 2ο --> τσιμπας ενα Z68 mobo + i3 2100T (ότι είπε ο [MENTION=1199]Volrath[/MENTION] δλδ!!) και το κάνεις HTPC αλλά και κατεβαστήρι άμα λάχει γιατί δεν θα καίει τίποτα!!

Βήμα 3ο --> τσιμπάς ένα Z77 mobo + i5 3570 και το κάνεις main rig

Link to comment
Share on other sites

Δεν διαβασατε το post μου καλα. Δεν καταλαβατε τι θελω να κανω.

μήπως περιμένεις να σου ζητήσουμε και συγγνώμη?

αν ξέχασες να σε βοηθήσουμε προσπαθούμε

και αν όντως δεν έχουμε καταλάβει (που μια χαρά καταλάβαμε!!) μην πετάς ένα ξερό δεν "διαβάσατε καλά και δεν καταλάβατε"

εξήγησε μας τι ακριβώς δεν "καταλάβαμε"

Link to comment
Share on other sites

Έχει ήδη έναν Q6600. Και λέει o starter να χρεισιμοποιήσει τον q6600 για το htpc, να πάρει καινούργια πλατφόρμα για το main rig και να στήσει εκεί την υδρόψυξή του.

Link to comment
Share on other sites

Μην αρπαζεσαι, ο φιλος απο κατω, απλα διαβασε καλυτερα το Post.

Peace. :hug:

Έχει ήδη έναν Q6600. Και λέει o starter να χρεισιμοποιήσει τον q6600 για το htpc, να πάρει καινούργια πλατφόρμα για το main rig και να στήσει εκεί την υδρόψυξή του.
Link to comment
Share on other sites

Ε, ειναι λιγο, ναι.

Δεν με πειραζει η καταναλωση. Ο θορυβος ναι. Με μια ψυκτρα με εναν ησυχο 12αρι ομως, πιστευω θα ειναι καλα.

Απο εκει και περα σαν αναβαθμιση να παω σε bulldozer, πως το βλεπετε;

Καλυτερα i5;

Να μεινω με το Gaming Rig που ειμαι τωρα και να κοιταξουμε να φτιαξουμε ενα φθηνο HTPC με εναν απλο Athlonάκο ή να ενα all in one οπως αυτο;

MSI MOTHERBOARD E350IA-E45

Οτι παιχνιδια βγαινουν, μια χαρα τα παιζω και ειμαι πολυ ευχαριστημενος με το συστημα μου.

Ταυτοχρονα θελω να φτιαξω ενα HTPC για να βλεπω ταινιες.

Σκεφτομαι. Αν ειναι να δωσω 350€ για το HTPC, να δωσω ενα 300αρι παραπανω και να παω σε μια τελειως νεα τεχνολογια στο Gaming συστημα μου, την οποια θα την κρατησω οσο εχω τον Q6600 τωρα. Τον εχω απο τοτε που βγηκε.

Ειναι ευκαιρια να αλλαξω και το παλιο Waterblock μου.

Link to comment
Share on other sites

Δε πιστεύω να βολεύει ίδιο σύστημα για htpc/gaming.

Πούλα τον q6600/mobo. Με αυτά τα χρήματα πας σε νέα πλατφόρμα για HTPC (ι3/Α4-5-6), miniitx/microitx, πίστεψε με βολεύει περισσότερο. Ή τουλάχιστον δώσε την rampage και πάρε καμιά μικρή μεταχειρισμένη s775 για τον q6600 + καμιά μικρή vga. Το να είναι μικρό το κουτί στο htpc προσωπικά το θεωρώ αναγκαιότητα.

Πέραν τώρα από fanμποϊσμούς κτλ, άσε τις μπουλντόζες. Πάρε κάνα sb/ivy για gaming.

Link to comment
Share on other sites

@Sektor

Εφόσον όπως λες το κανονικό σου pc σε ικανοποιεί ακόμα στα παιχνίδια. Φτιάξε ένα HTPC όπως σου αρέσει (και η MSI E350 που δείχνεις μια χαρά είναι, αν έχει ό,τι θέλεις).

Αν:

α) Δεν σε ικανοποιεί τόσο πλέον το κανονικό σου pc στα παιχνίδια.

ή

β) Θέλεις να παίζεις και παιχνίδια στο HTPC.

Φτιάξε ένα νέο gaming pc και βάλε αυτά που έχεις στο HTPC εφόσον δεν σε ενοχλούν κατανάλωση και μέγεθος στο HTPC.

Link to comment
Share on other sites

Ανακεφαλαίωση.

Ας πάρουμε το σενάριο το οποίο περιλαμβάνει μόνο HTPC και όχι Bulldozers. Με λίγα λόγια το PC μου θα μείνει ως έχει και απλά θα φτιάξω ένα HTPC. Οπότε έχουμε:

CPU+MOBO+VGA: MSI MOTHERBOARD E350IA-E45 123.69€.

RAM: Δύο από αυτές. KINGSTON 1GB DDR3 1333MHz KVR1333D3N9/1G 7.80€ + 7.80€ = 15.60€.

Case: CoolerMaster Elite 120 Advanced RC-120A-KKN1 57.79€.

PSU: Corsair Builder Series CX430 V2 430 Watt 43.78€

DVD RW: SONY 16.50€

Βγαίνει στα 257.36€ Ας πούμε ότι μαζί με τα μεταφορικά, είναι 270€.

Πως σας φαίνεται;

Link to comment
Share on other sites

Ανακεφαλαίωση.

Ας πάρουμε το σενάριο το οποίο περιλαμβάνει μόνο HTPC και όχι Bulldozers. Με λίγα λόγια το PC μου θα μείνει ως έχει και απλά θα φτιάξω ένα HTPC. Οπότε έχουμε:

CPU+MOBO+VGA: MSI MOTHERBOARD E350IA-E45 123.69€.

RAM: Δύο από αυτές. KINGSTON 1GB DDR3 1333MHz KVR1333D3N9/1G 7.80€ + 7.80€ = 15.60€.

Case: CoolerMaster Elite 120 Advanced RC-120A-KKN1 57.79€.

PSU: Corsair Builder Series CX430 V2 430 Watt 43.78€

DVD RW: SONY 16.50€

Βγαίνει στα 257.36€ Ας πούμε ότι μαζί με τα μεταφορικά, είναι 270€.

Πως σας φαίνεται;

αυτες οι δυο πως σου φαινονται?

MSI E350IS-E45 m-ITX

MOTHERBOARD :: Asus Socket BGA-413 E35M1-I Vga GLan Audio (Integrated AMD Zacate E350 Dual Core 1.6GHz) - Visionstudio.gr

ειδικα η ασους ειναι κουκλα!

Και για κουτι και τροφοδοτικο το παρακατω. Τι ειχα παρει πριν κανα 2 χρονια και βγηκε πολυ καλο!

[ame]http://www.amazon.co.uk/gp/product/B003KWYD4E/ref=olp_product_details?ie=UTF8&me=&seller=[/ame]

Link to comment
Share on other sites

Επειδη είμαι στην ίδια φάση συναρμολόγησης HTPC, κοίτα και τα παρακάτω αν σε ενδιαφέρει κάτι πιο γρήγορο:

Msystems.gr - Προϊόντα - Gigabyte A75N-USB3

AMD A4-3300 2.5 GHz Box (AD3300OJHXBOX), AMD (FM-1), Επεξεργαστές, HardWare, Ηλεκτρονικό Κατάστημα Ψηφιακής Τεχνολογίας,

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.