Jump to content



300-350 ευρω για cpu-m/b


obelix7

Recommended Posts

Γεια χαρα.

Εχει φίλος μου διαθεση να φτιαξει ενα pc και το φτιαχνει σιγα σιγα οποτε εχει φραγκα.

ηρθε η ωρα για cpu και μαμα καρτα. το σκεφτομαι για

http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=29541&cat=2

ASUS P8H77-V LE - - E-SHOP.GR

Συμφωνείτε; Αλλη πρόταση;

Link to comment
Share on other sites

Για ποιά χρήση προορίζεται το pc και ποιό είναι το συνολικό ποσό που θα διαθέσει για όλα? Σε ρωτάω το συνολικό ποσό γιατί στο τελος θα πρέπει να έχεις πετυχει ισορροπία ανάμεσα στο μπάτζετ και τον σκοπό. Π.χ. αν είναι για gaming και δεν σου φτάνουν τα λεφτά για μια καλή κάρτα γραφικών, είναι λάθος να πάρεις 3550 με μια αδύναμη κάρτα.

Link to comment
Share on other sites

Αν παει για new τοτε κατ'εμε παει για

PROCESSOR :: Intel Core i5 3570K 3.4 GHz Quad Core Socket 1155 77W Box (BX80637I53570K) - Visionstudio.gr

ή

PROCESSOR :: Intel Core i5 2500K 3.3 GHz Quad Core Socket 1155 95W Box (BX80623I52500K) - Visionstudio.gr

και μια

MOTHERBOARD :: Gigabyte Socket 1155 GA-Z77-D3H GLan Audio Raid - Visionstudio.gr

ή

MOTHERBOARD :: Asrock Socket 1155 Fatal1ty Z77 Performance GLan Audio Raid - Visionstudio.gr

και ειναι κούκλος! θα τα βρει και φθηνότερα! Το μαγαζί τυχαίο! Aπλά γιατι να πάει σε έναν απλό επεξεργαστή και όχι σε Κ + γιατι όχι Ivy?

Αν πάει σε μτχ με εναν 2600Κ στα 200-220€ ειναι απλά κορυφή και μια μητρικούλα Z77 στα 100-120 και καθάρησε!

Link to comment
Share on other sites

Τα παιχνίδια αυτά δεν έχουν ιδιαίτερες απαιτήσεις από κάρτα και γενικά. Αν δεν προκειται να κάνει κάτι άλλο με το pc καλύτερα να δει φτηνότερα parts όπως αυτός ο επεξεργαστής: AMD FX 6100 | Skroutz.gr και αυτή η μητρική Asrock 970 Pro3 | Skroutz.gr Γλυτώνει ένα κατοστάρικο στο τσάκα-τσάκα και από κάρτα μπορεί να πάει σε 7850 αν θελήσει να παίξει και κάτι πιο απαιτητικό.

Αν επιμένει σε intel ας δει αυτόν τον επεξεργαστή: Intel Core i5-3450 | Skroutz.gr και αυτήν την μητρική Gigabyte GA-H77M-D3H | Skroutz.gr για να γλυτώσει ένα 50αρικο σε σχέση με τις αρχικές σου επιλογές. Διαφορές στις επιδόσεις δεν θα υπάρχουν.

3570Κ και z77 είναι για να κάνεις το χόμπι σου, αν δεν είναι overclοcker δεν έχει κατ εμέ νόημα να δώσει τα επιπλέον χρήματα.

Link to comment
Share on other sites

Οταν πήρα τον Q6600 αδερφε μου λέγαν τί τον θές τον 4πύρινο αφού με διπύρινο κάνεις τη δουλειά σου! Ε νά που εγώ τον κράτησα μεχρι σήμερα και ακόμα καλά κρατεί ,ενω οι άλλοι τα ξανασκάσαν ! Ειδικά αν γουστάρεις games πάς σε κάτι που θα σε κρατήσει αδερφε!Δεν είπαμε να είσαι Extreme (άλλη τ@υλα αυτη) αλλα κάτι VFM !Το overclock αδερφε με τα δεδομένα που υπάρχουν σήμερα το λανσάρουν οι ίδιες οι εταιρείες τι να λέμε τώρα!Οταν σου λέει και κάρτα 150-200 euria ε δεν το θέλει το pc για office και age of empires!

Link to comment
Share on other sites

Περίμενε λίγο. Ο 3450 είναι για office και ο 3570Κ είναι για games? Eπίσης ποιός πρότεινε διπύρηνο? Και οι 2 επεξεργαστές που προτάθηκαν τετραπύρηνοι είναι. Επίσης το ότι κάτι το λανσάρουν οι εταιρίες δεν αποτελεί επιχείρημα. Είναι αντικειμενικο γεγονός ότι για την χρήση που θα κάνει (και σχεδόν για κάθε χρήση αλλά αυτό είναι άλλο θέμα) οι όποιες επιπλέον επιδόσεις μέσω o/c είναι τελείως δυσανάλογες του επιπλέον κόστους.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=17307]drizztgr[/MENTION] και E6600, E4xxx, E1xxx η Pentium D, λίγα fps θα έχανες αλλά δεν πάει να πει ότι δεν θα ήταν playable οτιδήποτε, άντε να έβαζες τον Q6600 πολύ αργότερα που θα τον έβρισκες φτηνά από καμια αγγελία και θα έκανες τη δουλειά σου.

Ο αδερφός μου που γράφει reviews σε ένα σωρο pc games, έχει την ati 6970 και έναν Phenom 9950 (1st gen). Μια χαρά κάνει τη δουλειά του, και φαντάσου τον απέκτησε πριν 1 χρόνο από εμένα. Πρίν είχε τον Athlon X2 3600+ και δούλευε χωρίς πρόβλημα!

Link to comment
Share on other sites

Ειναι δυσανάλογο να δώσεις 20 euria για να πάρεις κάτι που είναι σαφώς καλυτερο και η τιμολογιακή διαφορά τους απλά δεν υπάρχει?

Το overclock δεν αποτελεί επιχείρημα? Ιδιο είναι να έχεις το cpu στα 3Ghz ίδιο είναι να τον έχεις στα 5?Πιός ο λόγος μετά να υπάρχei έστω και το turbo bust? Μπορεί να μην δείνει τρελά στα games πλέον αλλα δίνει!Γιατι λοιπόν να μην το έχει?

Ποκεμον Θα σ'απαντήσω μετά τα κουρκουμπίνια :p

Link to comment
Share on other sites

Δεν δίνεις 20 ευρά. Δίνεις 40 παραπάνω για τον επεξεργαστή, τουλάχιστον 30 παραπάνω για τη μητρική και τουλάχιστον 30 για ψύκτρα. Αυτά είναι στην καλύτερη περίπτωση 100 ευρώ και ναι η όποια διαφορά είναι δυσανάλογη. Άσε που για να τον πας στα 5 που λες αντί να παίζεις παιχνίδια θα τρως τις ώρες σου με άσκοπα stress tests και ρυθμίσεις επί ρυθμίσεων.

Αυτοί οι επεξεργαστές είναι ήδη πολύ δυνατοί. Δεν χρειάζονται πειράματα. Το βάζεις στην πρίζα και παίζεις. Άλλωστε η δικιά μου πρόταση είναι ο FX 6100 με βάση το τι μας είπε ο TS.

Δεν μου απάντησες, σε ποιόν επεξεργαστή αναφερόσουν όταν μιλούσες για office και age of empires?

Ξέρεις λοιπόν γιατί είναι μάταιος όλος αυτός ο o/c εξοπλισμός, αν δεν είναι το χόμπι σου? Γιατί με αυτά τα 100 ευρώ πας και πάιρνεις τον i7 3770 και τελειώνει η συζήτηση. Δεν λέω να πάρει i7, καταλαβαίνεις θαρρώ το σκεπτικό μου.

Link to comment
Share on other sites

INTEL CORE I5-3570K 3.40GHZ LGA1155 - BOX - - CPU - E-SHOP.GR

MOTHERBOARD :: Gigabyte Socket 1155 GA-Z77-DS3H GLan Audio Raid - Visionstudio.gr

Tώρα οκ με την τιμή?σύνολο 10 euria! Αν ψαχτεί πέφτει κι'αλλο! πιός OC εξοπλισμός ?????

και ο fx μια χαρα απο κεί και πέρα ειναι τί θέλει intel ή AMD! Προσωπικά αυτή τη στιγμή θα πήγαινα σε Intel απλά!

Στο office και στο age κόλησες? οκ line age και wow παίζει και με Athlon! Οπως και το αδερφάκι του Pokemon κάνει μια χαρά τη δουλειά του και με το phenomako! Να παει να πάρει Athlonako?Να γλυτώσει και τα γκαφρά που λεν και gg?

Εν κατακλείδι το παληκάρι ειπε δεν με πέρνει άλλο με το παλιό μου θέλω καινουργιο και διαθέτω μέχρι τώσα τι μπορώ να πάρω καλύτερο? Ε η απάντηση ειναι αυτη οπως και να το δεις!καταλαβαίνεις θαρρώ το σκεπτικό μου.

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν είναι οκ. Γιατί σε σχέση με τη μητρικη Gigabyte GA-H77M-D3H | Multirama και τον επεξεργαστή Intel Core i5 3450 - έως 3.50 GHz | Multirama που πρότεινα, η διαφορά στην τιμή είναι καταρχήν 70 ευρώ (261 το πρώτο πακέτο έναντι 331 του δεύτερου και σου χαρίζω τα μεταφορικά του visionstudio). Επίσης, με αυτήν την μητρική θα τον πάει στα 5? Ψύκτρα δεν θα χρειαστεί? Το 100αρικο που σου έλεγα...

Link to comment
Share on other sites

Μητρική το παληκάρι απο μόνο του έβαλε ATX και αυτό του προτεινα αλλα με Ζ77 αντί για Η77 που τιμολογιακά δεν έχουν διαφορα! Αν θέλει Μ-ΑΤΧ θα ψαχτεί και θα βρεί!

Το μαγαζί ειπαμε ειναι τυχαίο + οτι το ειχε προτείνει και το παλικάρι οπότε τα εχει υπολογίσει ! Ψύκτρα τί? Πρεπει να τον κλοκάρει στο θεο για να δεί διαφορα? 4.2 , 4.3 τα έχει με default ρευματα και απλά αλαγή multi !Αν πει για 5 ναι θα χρειαστεί ψύκτρα αλλα δεν θα χρειαστεί να αλλάξει cpu για το 5ρι εχει διαφορα!πιο 100riko?

Link to comment
Share on other sites

Μη τσακωνεστε βρε παιδια! Οσο νηματα και αν ανοιγει καποιος με το τι pc να στησει για τον φιλο του καταληγουμε να μιλαμε για 5GHz και υγρα αζωτα....Βρε λετε να τα θελει καποιος αυτα και να μπαινει στον κοπο να ρωταει εμας? Εαν αρχισουμε να λεμε τι ειναι καλυτερο και τι χειροτερο τοτε ας το κανουμε AMD vs Intel vs Nvidia και ας αρχισει η μαχη! Mια χαρα ειναι οι προτασεις σας:yes2:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.