Jump to content



Άλγη; τα είδα κι αυτα για πρώτη φορά


l_satsok

Recommended Posts

γεια σας παιδιά, αυτά είναι αυτό που λέμε άλγη, έτσι; δείτε τη φωτογραφία και επιβεβαιώστε και σεις αν είναι άλγη αυτά τα πράγματα, είναι το νερό που έβγαλα απο την υδρόψυξη.

post-10637-1416076443,5532_thumb.jpg

μετά πέρασα μέσα από το κύκλωμα 5-6 λίτρα απιονισμένο νερό και ξαναγέμισα με WFI με λίγο παραφλού μέσα, δεν ξέρω αν αυτό είναι αρκετό αλλά δεν έχω χρόνο για να τα λύσω όλα τώρα.

ήταν η πρώτη φορά που είδα άλγη στα 4 χρόνια, και ήταν η μοναδική που είχα βάλει μέσα σκέτο WFI, όλες τις άλλες φορές πρόσθετα και λίγο παραφλού και δεν είχα δει πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Βαλε κατι προσθετο. Antialgae, silver coil για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο.

Εχω στημενη την δικια μου 1μιση χρονο τωρα με silver coil και ειναι πεντακαθαρη και δεν εχω κανει αλλαγη υγρου (θα γινει οταν ξαναστησω εντος του επομενου μηνα το μηχανημα απο την αρχη)

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να πας και σε ασημοχόο. Του λες ότι θες ~2 γραμμάρια καθαρό ασήμι -1000άρι-, το έχουν σε κορδέλες και θα σου κόψει όσο χρειάζεται. Το τυλίγεις σε ένα μαρκαδόρο ή μολύβι, ανάλογα τη σωλήνα σου και είναι έτοιμο. Κάπου 3€ θα σου πάρει.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Ξαναζωντανεύω το θέμα μετά από πολλούς μήνες, για πληροφόρηση.

Από τον Αύγουστο του 2012 μέχρι σήμερα έχουν περάσει 15 μήνες.

15 μήνες με το ίδιο υγρό, απλό αποσταγμένο νερό όπως και πριν, με τη διαφορά ότι μέσα υπάρχουν και 2 silver coil.

έτσι σήμερα άνοιξα το κουτί για να δω πως τα πάει.

Πολύ ευχάριστη έκπληξη, το νερό είναι πεντακάθαρο, διαυγέστατο και χωρίς ίχνος μικροοργανισμών, σχεδόν απίστευτο!

θα πάρει ακόμη πολλούς μήνες για να το αλλάξω.

Το ασήμι είναι η απόλυτη λύση τελικά...σκέτο νερό χωρίς κανένα χημικό πρόσθετο.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.