Jump to content



"Εξαφάνιση" ενσωματωμένης κάμερας από Lap top HP Pavilion dv7


Seafalco

Recommended Posts

Την web camera του lap top -η οποία δούλευε κανονικά- δεν την πολυχρησιμοποιώ, έτσι προχθές που την χρειάστηκα διαπίστωσα:

1. Το Skype μου έλεγε ότι την κάμερα την χρησιμοποιεί κάποιο άλλο πρόγραμμα και θα πρέπει να το κλείσω.

Έκλεισα ότι πίστευα ότι μπορεί να χρησιμοποιεί την κάμερα , αλλά ...τζίφος!

2. Στην συνέχεια μπήκα στον device manager , και εκεί δεν φαίνεται η κάμερα , υπάρχει μόνο το Cyberlink , πρόγραμμα που ήρθε με τον υπολογιστή.

3. Από τον device manager , έκανα ανίχνευση αλλάγών του hardware ....τζίφος.

4. Το πρόγμαμμα Cyberlink μου βγάζει μύνημα ότι δεν υπάρχει συνδεδεμένη κάμερα, και ακόμα αν υπάρχει embedded web camera με προτρέπει να την κάνω "ON" .

5. Ψάξιμο στο Net .... τζίφος.

Αυτό στο οποίο συντείνουν τα πράγματα είναι παράδοση του υπολογιστή στο Service της HP και δεν είναι καθόλου καλή στιγμή!!

Μήπως κάποιος είχε ανάλογο πρόβλημα;

Καμιά καλή ιδέα;

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ!

Λέτε να κάνω μια απόπειρα να κάνω ένα restore σε ημερομηνία 2 -3 μέρες πρίν;

Σωτήρη όταν λές επαναφορά εργοστασικών ρυθμίσεων τι εννοείς;

Επανεγκατάσταση windows από τον rescue δίσκο (partition της HP ), ή repair του συστήματος σε απίπεδο drivers;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ!

Λέτε να κάνω μια απόπειρα να κάνω ένα restore σε ημερομηνία 2 -3 μέρες πρίν;

Σωτήρη όταν λές επαναφορά εργοστασικών ρυθμίσεων τι εννοείς;

Επανεγκατάσταση windows από τον rescue δίσκο (partition της HP ), ή repair του συστήματος σε απίπεδο drivers;

καθαρές δουλειές από το partition λέω :)

Link to comment
Share on other sites

Το φοβόμουν αυτό!

Θέλει κουράγιο και δεν είμαι στα πάνω μου τώρα!

Θα δω τι γίνεται αλλά χαλαρά, δεν με παίρνει να μείνω άνευ του "Κίτσου" τώρα.

Τη δευτέρα θα πάρω και ένα τηλέφωνο την HP να δω τι λένε και αυτοί;

ΌΠως και να εχει :thank_you2:

Link to comment
Share on other sites

Τίποτε δεν αποκλείεται γιατί τώρα τελευταία είμαι λίγο "χαμένος".

Το κακό είναι πως δεν βλέπω να υπάρχει κάποιος συνδυασμός για την κάμερα και ούτε από τον HP assistance --manual βγάζω κάτι.

Απ' ότι φαίνεται ο τρόπος για να ξεκινήσει η κάμερα είναι το πρόγραμμα cyberlink και αυτό απλά δεν την βλέπει.

Βεβαίως μου λέει ότι αν εχεις ενσωματωμένη κάμερα βεβαιώσου ότι είνα ανοιχτή.

Αλλά αν υπάρχει τέτοια δυνατότητα δεν το ξέρω!!:fie:

Link to comment
Share on other sites

Μήπως το είχες ανοίξει και είχες ξεχάσει να συνδέσεις τη κάμερα ή κάπου κάτι βγήκε από τη θέση του στο connectora που το συνδέει με την mobo

άμα δεν το βλέπεις από το device manager κάτι τέτοιο θα είναι ή αλλιώς θα κόπηκε το καλώδιο

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν το άνοιξα, οπότε δεν παίζει να έφυγε κάτι από τη θέση του από δική μου ενέργεια.

Το Quick-play δεν φαίνεται να υπάρχει στο PC .

Ο τύπος του lap top είναι: HP Pavilion notebook PC dv7-6b13ev

Στη θέση του hardware κουμπιού υπάρχει 'ενα κουμπί που ανοίγει τον Internet browser.

Σημειωτέον έκανα επαναφορά (restore) του συστήματος από το Windows system restore , αλλά το πρόβλημα επιμένει.

Οπότε αυξάνονται οι πιθανότητες για κομένο καλώδιο, ή για βύσμα που δεν έστεκε καλά και βγήκε (εσωτερικά μιλάω).

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Έχω ένα laptop HP Pavilion dv6 και αντιμετωπίζω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με την κάμερα. Επίσης έχω προσπαθήσει να εγκαταστήσω εξωτερική κάμερα, αλλά μου βγάζει μήνυμα πως υπάρχει πρόβλημα με την συσκευή απεικόνισης του laptop. Μήπως βρέθηκε λύση στο πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, λόγω του ότι το laptop έχει εγγύηση 3 χρόνια, το άφησα το θέμα μέχρι να συμμαζέψω το άλλο laptop, πράγμα το οποίο λόγω του ότι δεν προλαβαίνω να "φτύσω" αργεί λιγάκι.

Πάντως όταν είχα μιλήσει με το service της HP μου είχαν πεί ότι υπάρχει πιθανότητα να έχει πρόβλημα η κάμερα.

Όταν καταλήξω, θα ενημερώσω!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου έλεγα να δοκιμάσεις να απεγκαταστήσεις το πρόγραμμα της cyberlink να δείς αν θα σου βγάλει την κάμερα.

Και μετά ξανα εγκατέστησε το.

Link to comment
Share on other sites

Διαχειριση συσκευων -> συσκευες απεικονησης. την δειχνει εκει ?

Να εφυγε το καλωδιο πολυ δυσκολο, στο συγκεκριμενο μοντελο ειναι κολλημενο σε δυο σημεια.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.