Jump to content



“αεικίνητος” σκληρός δίσκος


spyropap

Recommended Posts

Ένας σκληρός δίσκος που ήταν πολύ σκληρός για να πεθάνει..

Είναι ο παλαιός δίσκος WD 2.5 inch που υπήρχε σε ντουλάπι μου και δεν είχε χρησιμότητα αφού ήταν παλαιός και χαλασμένος.

Τον δίσκο ξεβίδωσα, άνοιξα, αφαίρεσα αρκετά από τα εντόσθια του όπως την κινητή κεφαλή, τον μαγνήτη, το πηνίο.

Έμεινε ο δίπατος μεταλλικός δίσκος που δεν μπορούσε να γυρίσει με το μοτέρ του.

Σκέφτηκα να φτιάξω ένα φωτιστικό διακοσμητικό για το γραφείο μου με αυτόν τον δίσκο.

Βάλθηκα να το κάνω να γυρίζει με τον δικό μου τρόπο.

Επάνω στον δίσκο κόλλησα 6 κομμάτια μαγνήτη από αυτούς που βάζουν σε ντουλάπια.

Τα κόλλησα με θερμοκόλλα σε σωστά μοιρασμένες αποστάσεις επάνω στην επιφάνεια του δίσκου.

Αυτούς τους μαγνήτες που είναι όλοι κολλημένοι με την ίδια μαγνητική κατεύθυνση, τους γυρίζει το μαγνητικό πεδίο που δημιουργώ.

Χρησιμοποίησα ένα κομμάτι μεταλλική λάμα με τρύπες. Επάνω βίδωσα μια βίδα που προεξέχει 3 εκ.

Στην βίδα τύλιξα χάλκινο πηνιόσυρμα διαμέτρου 0.3χ περίπου 150 στροφές. Το πηνίο που έκανα έχει ωμική αντίσταση περίπου 14ohm.

Την λάμα με το πηνίο βίδωσα στην αριστερή τρύπα του κουτιού ενώ στην δεξιά βίδωσα ένα κομμάτι χοντρό καλώδιο με κολλημένη επάνω επαφή reed switch. Αντίσταση 10ohm κλείνει κύκλωμα με τα καλώδια τροφοδοσίας.

Όποτε ένας από τους 6 μαγνήτες έρθει σε θέση που η επαφή reed switch να είναι από επάνω του, τότε η επαφή κλείνει και το πηνίο εκπέμπει μαγνητικό πεδίο που σπρώχνει τους μαγνήτες και τους οδηγεί σε ταχύτατη περιστρφή.

Το πηνίο που δίνει ηλεκτρομαγνητικούς παλμούς, αποδίδει ενέργεια BackElectroMagneticField (BEMF) που ανάβει την μπλε λάμπα led.

Η μπλε led στέλνει το φως της επάνω στην ανακλαστική επιφάνεια από laser που περιστρέφεται με αποτέλεσμα όμορφο οπτικό εφέ.

Ο επαγωγικός κινητήρα μου γυρνά συνεχώς καταναλώνοντας 12V 125mA που παίρνει από το σύστημα με τα φωτοβολταϊκά τον φορτιστή και τις μπαταρίες που έχω στην ταράτσα.

Περιστρέφεται με περίπου 3000 σαλ. Στην αρχή για να ξεκινήσει περιστροφή θέλει προσεκτική ρύθμιση και δεν κάνει εκκίνηση μόνο του.

Επειδή το ενεργειακό σύστημα ΑΠΕ αποδίδει περίπου 200W και η κατανάλωση είναι μόνο για νυκτερινό φωτισμό με λάμπες led, το επαγωγικό μοτέρ μπορεί να λειτουργεί ασταμάτητα με την προϋπόθεση πως το σύστημα δεν θα χαλάσει, θα υπάρχει ηλιοφάνεια, και τίποτα δεν θα σταθεί εμπόδιο στην λειτουργία του.

Για αυτό τον λόγο το χαρακτήρισα με ανάλαφρη διάθεση “αεικίνητο”.

Γνωρίζω την έννοια του αεικίνητου όπως αναφέρεται σε βιβλία φυσικής και την αρχή διατήρησης της ενέργειας.

Λοιπόν “αεικίνητο” θα είναι μέχρι να συμβεί κάποιο πρόβλημα στην τροφοδοσία του.

Ακόμα δεν πιστεύω πως θα αντέξει την φθορά των υλικών ακόμα και εάν βρίσκεται σε περιορισμένο από την υγρασία περιβάλλον όπως μια γυάλα.

Σημασία έχει πως είναι ένας διακοσμητικός δίσκος που μπορεί να γυρίζει με χαμηλή κατανάλωση και να ανάβει μια λάμπα led, τροφοδοτούμενος είτε από usb είτε από άλλη πηγή.

post-24801-1416076483,7596_thumb.jpg

post-24801-1416076484,4486_thumb.jpg

post-24801-1416076484,7232_thumb.jpg

post-24801-1416076483,0324_thumb.jpg

post-24801-1416076484,19_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κανεις πλακα γενικοτερα ε ?:p

Ωραιο ειναι βαλε κανα βιντεο σε δραση

Θέλω να μάθω κι εγώ το αστείο μήπως γελάσω λίγο.

Μπορώ να ανεβάσω ένα βίντεο την επόμενη εβδομάδα γιατί τώρα κάνω μπανάκια στη θάλασσα.

Τι ακριβώς θέλεις να δείχνει το βίντεο, τον σκληρό δίσκο να γυρνά ή τον ιπτάμενο δίσκο να αιωρείται και να περιστρέφεται;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.