Jump to content



Hitachi XL3000 εξωτερικός θερμοκρασίες


kavadias

Recommended Posts

μιλάω γι αυτόν τον εξωτερικό

iLbJRb0zfpvDm.jpg

ο οποίος έχει μέσα τον HDS723030ALA640

Γενικώς ευχαριστημένος είμαι, απλά φέτος το καλοκαίρι, λόγω τρεχαμάτων με ατους άλλους δίσκους τους συστήματος έτυχε να τον προσέξω λιιιίγο παραπάνω και είδα ότι συστηματικά δουλεύει σε πολύ υψηλές θερμοκρασίες. Το S.M.A.R.T. δίνει 50-55 το οποίο έχω την αίσθηση ότι είναι too much.. οι υπόλοιποι δίσκοι στο κουτι δουλεύουν από 28-35πχ.

ibsN1Wc1Vk4Ok0.jpg

η μέρα με τους 43 δεν μετράει γιατί ήταν από cold boot και σε idle όλη μέρα..

το θέμα είναι τον έχει κανάς άλλος; έχει δει κανείς τέτοιες θερμοκρασίες; όσο και αν έψαξα στο internet δεν είδα κάποια αναφορά για τις θερμοκρασίες του.. σκέφτομαι να τον ανοίξω και να τον βάλω στο κουτί αλλά λυπάμε την εγγύηση που λήγει του χρόνου :innocent:

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως ειχα αναλογες θερμοκρασιες με seagay 7200 2tb τον ανοιξα και τον εβαλα κουτι και σαν γκαντεμης που ειμαι ψοφισε και εχασα την εγγυηση . Γιατι δεν γινεται να πας και να του πεις τον ανοιξα αλλαξε τον τωρα... :wall::wall:

Link to comment
Share on other sites

...πώς δεν μπορείς. Μπορείς (...απλά θα φας άκυρο βέβαια...:ρ)

Καββαδία, 50-55 καλά είναι σε load. Εκτός κι αν βρίσκεσαι, ξερωγώ, Σουηδία. Ξέρω δίσκους (...πώς λέμε, "ξέρω μια γκόμενα"...) που για 2-3 χρόνια τώρα (συνεχώς συνδεδεμένοι, έστω κι αν όντας "αποθήκες" -και μάλιστα γεμάτες- δεν κάνουν εγγραφές/αναγνώσεις συχνά) χτυπάνε πάνω από 60 (γύρω στους 65) τα καλοκαιρινά μεσημέρια και ζουν. Θέλω να πω : δεν είναι λόγος για ν' αγχώνεσαι οι 55C - από την άλλη βέβαια δεν είναι και κακό να βάλεις ένα ανεμιστηράκι να χτυπάει πάνω του (ναι, κι ας είναι ο σκληρός σε θήκη : ακόμη κι έτσι, θα του ρίξει από 5, μέχρι ίσως και 10 βαθμούς. Γενικά ΘΑ τον...δροσίσει). Ένα οποιοδηποτε ανεμιστηράκι που ίσως σου βρίσκεται, κάνει δουλειά. Καλό θα ήταν να ήταν 120άρι (το να κάνεις μια προέκταση του καλωδίου δεν είναι τίποτα δύσκολο, αρκεί όρεξη να 'χεις) - αλλά αν δεν σε...χαλάει, κι έχεις κανονικό ανεμιστήρα διαθέσιμο στο σπίτι, το τέλειο θα ήταν να τον βάλεις να φυσάει πάνω του, έστω τις δύσκολες ώρες του μεσημεριού μέχρι αργά τ' απόγευμα.

* το "όριο επιφυλακής" για τους σκληρούς, είναι οι 50-55C, γενικά σύμφωνα με τους κατασκευαστές (και όχι μόνο). Αλλά και μέχρι 60-65 είναι "οκ". Από 'κει και πάνω είναι που πρέπει να χτυπάνε καμπανάκια.

** ...μην τον βγάλεις απ' την θήκη, γιατί αν τυχόν τα φτύσει είτε αυτή (το πιθανότερο), είτε ο σκληρός, είναι σαν να πετάς 100 και βάλε € από το παράθυρο, ακυρώνοντας την εγγύηση.

Link to comment
Share on other sites

To NAS που έχω με έναν green WD συνήθως παίζει μεταξύ 51-55 οC.

2-3 μέρες που έκανα πολλές μεταφορές αρχείων και είχε και καύσωνα βάρεσε και τους 60 oC και άρχισε να χτυπάει και warning. Σε γενικές γραμμές οι υερμοκρασίες σου είναι ΟΚ.

Link to comment
Share on other sites

Να καταθεσω και εγω την εμπειρια μου.

Ενα Seagate 1Tb που ειχα πριν καιρο δεν αντεξε τις ζεστες και ενιωτε το συστημα

τον εχανε.Ακομα και στο Π που τον πηγα να τον δοκιμασουν

τους εκανε τα ιδια.Ετσι πηγε στο εργοστασιο του σαν RMA.

Θα σε ελεγα να μην τον ανοιξεις παντως.

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως ειχα αναλογες θερμοκρασιες με seagay 7200 2tb τον ανοιξα και τον εβαλα κουτι και σαν γκαντεμης που ειμαι ψοφισε και εχασα την εγγυηση . Γιατι δεν γινεται να πας και να του πεις τον ανοιξα αλλαξε τον τωρα... :wall::wall:

Δες αν το sn του σκληρού έχει εγγύηση και κάνε μόνο αυτόν RMA.

Sent from my Galaxy Nexus using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

^ Μπα, δεν παίζει συνονόματε...Όσοι είναι σε θήκες, έχουν εγγύηση μόνο είτε "ως όλον" (=εξωτερικός) από τους κατασκευαστές σκληρών, είτε μόνο από τους resellers/υλοποιητές εξωτερικών....Δεν ξέρω αν παλιά το καναν' αλλιώς, αλλά πλέον δεν παίζει (...ή τουλάχιστον είμαι αρκετά σίγουρος ότι δεν). Δηλαδή έτσι και δώσουν σκληρούς σε άλλους για να τους κάνουν εξωτερικούς, κάνουν πάσα την "ευθύνη της εγγύησης" σε αυτούς...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.