Jump to content



Serial to USB converter


RGit7789

Recommended Posts

Την καλησπερα στη παρεα!

Χωμενος σε ενα παλαιοληθικο project της σχολης, βρεθηκα να ψαχνω απεγνωσμενα εναν ανταπτορα απο θυληκο USB σε σειριακο! Για την ακριβεια θελω να καρφωσω ενα USB stickακι blueutooth σε μια σιτεμενη σειριακη θυρα για να χρησιμοποιησω το COM-Port serial number της..

Οι πρωτες μου αναζητησεις εχουν πεσει στο κενο, μιας και βρισκω μονο ακριβως τον αναποδο ανταπτορα (USB to Serial).. γνωριζει κανεις αν μπορει να βρεθει αυτο που ψαχνω ή τζαμπα παιδευομαι?

Ευχαριστωωωω! :)

Link to comment
Share on other sites

Το ψιλοφοβομουν... :nada:

Predator_7 αυτο που βρισκω σχεδον παντου βγαζει σε αρσενικο σειριακο (pic) οποτε απλα ενας αντιστροφεας στο USB δυστυχως δεν βοηθαει.

Να ρωτησω τοτε μηπως γνωριζει καποιος καποια παρακαμψη μεσω software στο παραπανω προβλημα (την αντιστοιχιση ενος serial port πχ COM5 σε μια USB device οπως το BT stick)?

Κατι διαβαζω για τη δυνατοτητα δημιουργιας virtual serial ports αλλα δεν εχω ξεκαθαρισει ακομα τι παιζει.. :/

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο καλώδιο που έχω δοκιμάσει και δουλεύει σωστά με rs232 είναι της belkin,αλλά είναι κλάσης ακριβότερο σε σχέση με τα άλλα.Μιλάμε για 5-6 φορές πάνω,αλλά μπορείς να ρυθμίσεις custom baudrate που είναι πάρα πολύ χρήσιμο για περίεργες συσκευές.Προσοχή όμως γιατί υπάρχουν και "μαϊμούδες",το original είναι μπλε χρώμα και σπάνια θα βρεις καινούργιο

Link to comment
Share on other sites

Το ψιλοφοβομουν... :nada:

Predator_7 αυτο που βρισκω σχεδον παντου βγαζει σε αρσενικο σειριακο (pic) οποτε απλα ενας αντιστροφεας στο USB δυστυχως δεν βοηθαει.

ένας μόνος του όντως δεν βοηθάει.Χρειάζεσαι 2 αντιστροφείς.

Έναν αυτόν που έβαλε ο Predator_7 και έναν DB9 F/F Gender changer για να συνδέσεις τον αντάπτορα στη σειριακή του pc:

[ame]http://www.amazon.com/Female-Gender-Changer-DB9-Blue/dp/B0000WUNIM?tag=citofgamonlco-20[/ame]

τον οποίο δεν χρειάζεται φυσικά να παραγγείλεις από το amazon,τον έχουν σχεδόν όλα τα καταστήματα ηλεκτρονικών με 1-1,5 ευρώ.

Τώρα κατά πόσο θα λειτουργήσει αυτή η ανάποδη σύνδεση είναι άλλο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα κατά πόσο θα λειτουργήσει αυτή η ανάποδη σύνδεση είναι άλλο θέμα.

Αυτο ακριβως. Θεωρητικα ναι γινεται αλλα στη πραξη δεν πιστευω να λειτουργει.

Θα ψαξω λιγο ακομα το θεμα με τη εικονικη θυρα και αν δεν βγαλω ακρη απο μονος μου θα επανελθω με αλλο thread.

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις! ;)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.