Jump to content



Χαθηκανε τα DVDROM,DVDRW,CDRW


backgman

Recommended Posts

Καλησπέρα, μετά απο την εγκατάσταση ενός προγράμματος (WaveLab 5) χαθήκαν

όλες οι συσκευές (DVD ROM, DVD RW, CDRW και οι vitrual συσκευές απο το Alcohol 120%)

Έκανα απεγκατάσταση το πρόγραμμα αλλα τίποτα. Δε μπορώ να βρώ λύση.

Στο Device Manager όλες τις συσκευές τις έχει με θαυμαστικό και λέει

"Windows cannot initialize the device driver for this hardware. (Code 37)"

Μήπως έχετε καμια ιδέα ??

Να προσθέσω οτι σε άλλο λειτουργικό (πάλι XP Pro) που δεν έγινε η εγκατάσταση του

προγράμματος οι συσκευές φαίνονται κανονικά άρα δε φταίει κάτι στο hardware.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από backgman

Το έκανα αλλα τίποτα, ξαναεγκατέστησα και τους drivers του chipset αλλα πάλι τιποτα.

Έχω τρέξει registry cleanup απο τα tuneUp utilities 2004 και Norton WinDoctor 2004 αλλα τίποτα.

Πήγαινε στη διαχείριση συσκευών και απεγκατέστησε τον controller που είναι οι συσκευές (προφανώς τον secondary controller)

Link to comment
Share on other sites

Asus p4c800e-dlx , Toshiba DVDrom , Plextor 40/12/40 CDRW , LiteOn 832s DVDRW

Τα Toshiba DVDrom και LiteOn 832s DVDRW είναι στο secondary channel (slave/master) ενω το Plextor είναι σε IDE Controller της Acard στο secontary channel μόνο του.

Εχω 2x80GB WD ATA100-raid0 στο raid controller του m/b, ενας 160GB WD SATA στο sata controller και ένας Maxtor 40GB στον Acard ide controller.

Link to comment
Share on other sites

Κατι παρομοιο ειχα παθει κι εγω.Ειχα εγκατεστημενο το nero 6 και το disk juggler μολις εγκατεστησα το alcohol προσπαθουσα να γραψω και μου εκειγε τα cd.Mετα δεν μου εβλεπε τις συσκευες.Μολις απεγκατεστησα το alcοhol ολα επανηρθαν κανονικα.Δεν δοκιμαζεις να απεγκαταστησεις το alcohol μπας και δεις την υγεια σου και τις συσκευες σου?

Link to comment
Share on other sites

Απεγκατέστησα όλα τα προγραμματα για αντιγραφή (Alcochol, Nero, AnyDVD, CloneDVD)

αλλα τίποτα. ’λλαξα και το ide channel των DVDROM και DVDRW (απο το secondary στο primary), αλλα πάλι τίποτα.

Δε ξέρω τι να κάνω.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το έφτιαξα με τη βοήθεια του outlaw απο το pctechnology.

Η λύση είναι :

1. Start Registry Editor (Regedt32.exe).

2. Locate the UpperFilters value under the following key in the registry: HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Contro l\Class\{4D36E965-E325-11CE-BFC1-08002BE10318}

3.On the Edit menu, click Delete, and then click OK.

4. Locate the LowerFilters value under the same key in the registry: HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Contro l\Class\{4D36E965-E325-11CE-BFC1-08002BE10318}

5.On the Edit menu, click Delete, and then click OK.

6.Quit Registry Editor.NOTE: After you remove the Upperfilters value and the Lowerfilters value, if you notice lost functionality in a particular program, such as CD recording software, you may need to reinstall that software. If the problem recurs, consult with the software vendor for assistance.

7.Restart your computer

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.