Jump to content



Windows tablet


HotPeanut

Recommended Posts

Δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με την παραπάνω ράτσα. Απ' ότι έχω καταλάβει εκτός από τα ipad, το android κυριαρχεί(;) στην αγορά των tablet.

Ψάχνω windows tablet για αγορά μέσα στις επόμενες 15 ημέρες.

Ο βασικός λόγος που θέλω win είναι το office. To budget είναι αυστηρά max 550€. Είδα το hp slate αλλά ξεφεύγει στην τιμή.

Στην έσχατη των περιπτώσεων, υπάρχει περίπτωση σε android tablet να μπουν win; :...:

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Office με ποια έννοια το εννοείς; Γιατί τα αρχεία του τα ανοίγουν και άλλα προγράμματα, πχ το Kingsoft Office που έχω χρησιμοποιήσει λίγο (και είναι free) δε μου φαίνεται καθόλου άσχημο.

Link to comment
Share on other sites

Το tablet είναι για συγγενικό μου πρόσωπο και όπως είπα ή αγορά πρέπει να γίνει άμεσα.

Βλέπω το acer iconia w500.

Αξίζει;

Office με ποια έννοια το εννοείς; Γιατί τα αρχεία του τα ανοίγουν και άλλα προγράμματα, πχ το Kingsoft Office που έχω χρησιμοποιήσει λίγο (και είναι free) δε μου φαίνεται καθόλου άσχημο.

Office όπως λέμε MS Office. To άτομο που θα το χρησιμοποιήσει θέλει MS Office και μόνο.

Link to comment
Share on other sites

Τα office τα official δεν έχουν βγει ακόμα στο android. Φημολογείται ότι θα βγουν το Νοέμβρη, αλλά θα είναι "αpp". Δε πιστεύω να είναι "ολοκληρωμένη" έκδοση, με πλήρεις δηλαδή δυνατότητες της desktop έκδοσης.

Υπάρχουν ένα κάρο "συμβατά", με office apps ήδη, δε ξέρω όμως άμα προσφέρουν τις δυνατότητες που χρειάζεται ο συγγενής σου.

Στα windows rt θα έχει κανονικά/πλήρη office όμως.

Link to comment
Share on other sites

Το site που βρήκα το iconia w500 έλεγε ότι είχε android...

Στο official βλέπω windows 7, οπότε μπορείς να του βάλεις ότι θες. Δε ξέρω κατά το πόσο είναι touch optimized όμως. Προφανώς μπορεί να κάνει τη δουλειά του μια χαρά, αλλά μη περιμένεις ίδια επίπεδα με ios/android/w8 rt.

Link to comment
Share on other sites

Office όπως λέμε MS Office. To άτομο που θα το χρησιμοποιήσει θέλει MS Office και μόνο.

Αυτό που θέλω να σου πω είναι ότι και το Kingsoft έχει Word, Excel και PP με τα οποία μπορείς να δημιουργήσεις και να επεξεργαστείς αρχεία.

Link to comment
Share on other sites

Μην ψαχνεις αδικα, στο μπατζετ που ζητας τα μονα που υπαρχουν ειναι το iconia w500 & το dell inspiron duo και μαλιστα το 2ο δυσκολα απο ελλαδα οποτε πας αναγκαστικα και μονο στο acer.

Το συγκενικο προσωπο παντως ενημερωσε το οτι κανει απερισκεψια, ειναι σαν να αγοραζει διχως καλυτερη τιμη/προσφορα, νεο αυτοκινητο οταν σε 2 μηνες βγαινει νεο μοντελο. (αν ειναι γυναικα, αντι αυτοκινητο πες την stirella)

Μεχρι τα χριστουγεννα θα βομβαρδιστει η αγορα με windows 8 tablets οπως περσι με android tablets.

Περιμενε τα Windows RT tablets απο Νοεμβριο.

Γιατι προτεινεις τα RT και οχι win8 pro περα απο το budget;

Aυτα δεν θα ειναι περιορισμενα σε εφαρμογες λογω ARM, ενω στα pro θα τρεχεις οτιδηποτε τρεχεις και στα windows7 and then some ;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που θέλω να σου πω είναι ότι και το Kingsoft έχει Word, Excel και PP με τα οποία μπορείς να δημιουργήσεις και να επεξεργαστείς αρχεία.

Εγώ το ξέρω ότι θα μπορείς να κάνεις πάνω κάτω τα ίδια, αλλά άντε να το εξηγήσεις σε γυναίκα αυτό.

Μην ψαχνεις αδικα, στο μπατζετ που ζητας τα μονα που υπαρχουν ειναι το iconia w500 & το dell inspiron duo και μαλιστα το 2ο δυσκολα απο ελλαδα οποτε πας αναγκαστικα και μονο στο acer.

Το συγκενικο προσωπο παντως ενημερωσε το οτι κανει απερισκεψια, ειναι σαν να αγοραζει διχως καλυτερη τιμη/προσφορα, νεο αυτοκινητο οταν σε 2 μηνες βγαινει νεο μοντελο. (αν ειναι γυναικα, αντι αυτοκινητο πες την stirella)

Μεχρι τα χριστουγεννα θα βομβαρδιστει η αγορα με windows 8 tablets οπως περσι με android tablets.

Γιατι προτεινεις τα RT και οχι win8 pro περα απο το budget;

Aυτα δεν θα ειναι περιορισμενα σε εφαρμογες λογω ARM, ενω στα pro θα τρεχεις οτιδηποτε τρεχεις και στα windows7 and then some ;

Το μειον αυτή τη στιγμή είναι τα καταστήματα στα οποία βρίσκω να πουλάνε το iconia...easy buy world και το e-gate το οποίο δεν βλέπω να το έχει διαθέσιμο.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι προτεινεις τα RT και οχι win8 pro περα απο το budget;

Aυτα δεν θα ειναι περιορισμενα σε εφαρμογες λογω ARM, ενω στα pro θα τρεχεις οτιδηποτε τρεχεις και στα windows7 and then some ;

Το Pro το χρειαζεται μονο αυτος που θελει να τρεξει εξειδικευμενο προγραμμα που τρεχει μονο σε x86. Για casual χρηση και Office το RT ειναι λιγοτερο ενεργοβορο, πιο ελαφρυ και πιο φθηνο.

Link to comment
Share on other sites

Θα χάσεις κάποια λειτουργικότητα, αναλόγως την ανάλυση της οθόνης. Για το modern/metro UI χρειάζεσαι τουλάχιστον 1366x768 για να έχεις το side by side app viewing ή 1024x768 για να τρέχει γενικά. Από την στιγμή που θα τρέχεις βέβαια την κανονική (non RT) έκδοση, θα έχεις και το τυπικό desktop, οπότε δεν τρέχει και τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.