Jump to content



Netgear, σέρνεται στο lan


dohc161416003179

Recommended Posts

Ξαφνικά το Netgear DG834G μου παρουσιάζει το εξής πρόβλημα. Ενώ με το ασύρματο , όλα είναι καλά, με το lan σέρνεται. Όταν ο υπολογιστής είναι συνδεδεμένος με το καλώδιο lan στο netgear, ακόμα και απλές σελίδες αργεί να φορτώσει, ενώ στο κατέβασμα είναι θάνατος. Έκανα επανεγκατάσταση του προσαρμογέα δικτύου, εις μάτην. Εν τούτοις όταν συνδεθεί ασύρματα, δουλεύει όπως παλιά. Τα διαγνωστικά του netgear δεν βγάζουν πρόβλημα, όλα είναι ΟΚ(s/n, line atenuation κλπ). Άλλαξα καλώδιο, το πρόβλημα επιμένει. Από τις 4 θύρες που έχει το netgear, δουλεύει μόνο στη 4η, από τότε που το αγόρασα. Εννοείτε πως έκανα reset. Είναι δυνατόν να έχει κάποια βλάβη σε κάποια από τις θύρες;

Link to comment
Share on other sites

Σε παρόμοιο πρόβλημα με το δικό σου, άλλαξα κάποιους πυκνωτές και αναστήθηκε. Αν είσαι εκτός εγγύησης, άνοιξέ το και κοίταξε το μέσα για φουσκωμένους πυκνωτές.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω το DG834PN. Πολύ σταθερή σειρά η DG834, γενικά.

Αυτό με τους πυκνωτές ισχύει. Ξεκίνα με αυτό.

Ξεβίδωσε το καπάκι και δες σε τι κατάσταση είναι (ή βγάλε φωτογραφίες και ανέβασε να σου πούμε).

Επίσης, για να επιμηκύνεις στη συνέχεια τη διάρκεια ζωής του, τοποθέτησέ το κατακόρυφα, ώστε να διευκολύνεις την ψύξη του.

Βοηθάει αρκετά αυτό. Εγώ είχα αστάθειες στο LAN, και από τότε που το έβαλα κατακόρυφα και με firmware από DGTeam δουλεύει υποδειγματικά ;)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω το DG834PN. Πολύ σταθερή σειρά η DG834, γενικά.

Αυτό με τους πυκνωτές ισχύει. Ξεκίνα με αυτό.

Ξεβίδωσε το καπάκι και δες σε τι κατάσταση είναι (ή βγάλε φωτογραφίες και ανέβασε να σου πούμε).

Επίσης, για να επιμηκύνεις στη συνέχεια τη διάρκεια ζωής του, τοποθέτησέ το κατακόρυφα, ώστε να διευκολύνεις την ψύξη του.

Βοηθάει αρκετά αυτό. Εγώ είχα αστάθειες στο LAN, και από τότε που το έβαλα κατακόρυφα και με firmware από DGTeam δουλεύει υποδειγματικά ;)

τα 2 πράγματα που πρέπει να κάνει κάποιος αν εχει 834. Ξεχασμένο από το θεο ενα 834 σε μια φίλη μου και δεν μασάει. 24/7 χωρις να κάνει κιχ.

Link to comment
Share on other sites

μόνο που οι routers δεν είναι οθόνες.Οι πλακέτες τους έχουν πυκνά traces,το καλάι είναι rohs,τα posts των πυκνωτών είναι πολύ κοντά μεταξύ τους και η διατομή τους είναι ίσα για να περάσει μια καρφίτσα από μέσα.Σε απλά ελληνικά,αν δεν έχεις μεγάλη εμπειρία σε κολλήσεις δεν είναι εύκολο να του αλλάξεις πυκνωτές.

Link to comment
Share on other sites

...γκαζόζα έπεσε πάνω; :)

Έχω να δω τέτοια οξείδωση σε πλακέτα από τότε που έστηνα ασύρματα.

Πάρε λίγο ζιπέλαιο και ρίξε επάνω για να αρχίσει να διαλύει τη σκουριά.Μετά βάλε λίγο ζιπέλαιο σε καθαρό πανί και τρίψε ελαφρά.Μή καπνίζεις κοντά στη πλακετα ;)

Πάντως την παραδέχομαι την netgear,φτιάχνει καλά μηχανάκια.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.