Jump to content



δεν μου διαβάζει όλη την ram σε 64 bit win7


vasilis pc mania

Recommended Posts

γεια σας έχω ένα προβληματάκι και χρειάζομαι την βοήθεια σας μόλις τώρα εγκατεσθισα στο pc μου 4gb ram ddr2 σε 64bit windows 7 ultimate και μου αναγνωρίζει από τα 4gb τα 2gb για ποιον λόγο :help::help::help:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 45
  • Created
  • Last Reply

Τα 4GB έχουν κουμπώσει σε ένα slot μνήμης πάνω στην μητρική; Ποια μητρική έχεις;

Τα 64bit λειτουργικά ξεπερνούν τους περιορισμούς μνήμης πάνω από 3GB αρκεί να μην έχεις hardware περιορισμούς.

Μπορεί να υπάρχει περιοριστικός παράγοντας στο chipset της μητρικής σου για την μέγιστη εγκατεστημένη μνήμη και την μέγιστη εγκατεστημένη μνήμη ανά slot.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας έχω ένα προβληματάκι και χρειάζομαι την βοήθεια σας μόλις τώρα εγκατεσθισα στο pc μου 4gb ram ddr2 σε 64bit windows 7 ultimate και μου αναγνωρίζει από τα 4gb τα 2gb για ποιον λόγο :help::help::help:

μπες στο bios και πες μας πόση μνήμη σου λέει...

Link to comment
Share on other sites

Ότι είπαν και τα παιδιά πάνω για του περιορισμούς. Επίσης κοίτα μήπως

άν πάς Έναρξη - Εκτέλεση - γράψε msconfig - καρτέλα Εκκίνηση - κουμπί προχωρημένες ρυθμίσεις....υπάρχει ενεργοποιημένη η επιλογή ΜΕΓΙΣΤΗ ΜΝΗΜΗ/maximum memory. Άν ναι, το απενεργοποιείς, πόσταρε εδώ τον αριθμό που σου έλεγε και πάτα οκ. Είτε σου ζητήσει είτε όχι επανεκκίνηση εσύ κάνε μία.

Link to comment
Share on other sites

Ότι είπαν και τα παιδιά πάνω για του περιορισμούς. Επίσης κοίτα μήπως

άν πάς Έναρξη - Εκτέλεση - γράψε msconfig - καρτέλα Εκκίνηση - κουμπί προχωρημένες ρυθμίσεις....υπάρχει ενεργοποιημένη η επιλογή ΜΕΓΙΣΤΗ ΜΝΗΜΗ/maximum memory. Άν ναι, το απενεργοποιείς, πόσταρε εδώ τον αριθμό που σου έλεγε και πάτα οκ. Είτε σου ζητήσει είτε όχι επανεκκίνηση εσύ κάνε μία.

4096 μου λέει

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος ότι τα windows που έχεις είναι 64bit και όχι η έκδοση με 32bit;

Αν είναι 64bit θα πρέπει να βλέπεις στον δίσκο του λειτουργικού 2 φακέλλους αντί για έναν ... Αρχεία Εφαρμογών και Αρχεία Εφαρμογών (x86)

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω my friend, ειχα παρομοιο προβλημα σε pc φιλου πριν λιγο καιρο.

Για τσεκαρε αυτο το thread http://www.thelab.gr/genika-gia-tous-i-y/ta-windows-den-anagnwrizoun-oli-tin-ram-111472.html

its a long shot αλλα δεν εχεις να χασεις κατι.

Το προβλημα σε μενα λύθηκε με το ποστ του apotsi για να μην ψαχνεις:)

Hope it works.

Πήγαινε στο bios και κάνε enable την επιλογή Memory Remap Feature. Θα την βρείς στο Advanced Chipset Configuration.
Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος ότι τα windows που έχεις είναι 64bit και όχι η έκδοση με 32bit;

Αν είναι 64bit θα πρέπει να βλέπεις στον δίσκο του λειτουργικού 2 φακέλλους αντί για έναν ... Αρχεία Εφαρμογών και Αρχεία Εφαρμογών (x86)

ναι φιλε μου είναι 64 bit αν θέλεις πες μου να ανεβάσω και φωτό

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω my friend, ειχα παρομοιο προβλημα σε pc φιλου πριν λιγο καιρο.

Για τσεκαρε αυτο το thread http://www.thelab.gr/genika-gia-tous-i-y/ta-windows-den-anagnwrizoun-oli-tin-ram-111472.html

its a long shot αλλα δεν εχεις να χασεις κατι.

Το προβλημα σε μενα λύθηκε με το ποστ του apotsi για να μην ψαχνεις:)

Hope it works.

2 ποστς πανω...

Link to comment
Share on other sites

Ε δεν εχει λογικα και εγω εψαξα το manual της μητρικης σου δεν ειδα κατι τετοιο.

I am ouf of ideas.

Προσεξες σε ποια σλοτς πρεπει να βαλεις τις μνημες ε?

vNShd.jpg

Δεν πρεπει να μπουν διπλα διπλα αλλα με κενο ενα σλοτ ουσιαστικα.χλωμο να φταιει κατι τετοιο αλλα για τσεκαρε.

Link to comment
Share on other sites

Οι μνήμες είναι dual sided ή single sided και πόσες είναι σε αριθμό;

Με προβληματίζει που λέει οτι αν χρησιμοποιείς και τα 4 slots θέλει να είναι single sided (τσιπάκια μόνο από την μια πλευρά της μνήμης)

τουλάχιστον αυτό λεει η εικόνα που πόσταρε παραπάνω ο jesus

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.