Jump to content



Αξίζει να πάω σε Bulldozer


masteripper1416003167

Recommended Posts

Γεια χαρά σε όλους

Δυστυχώς η μητρική μου πέθανε και με άφησε χωρίς υπολογιστή

Λόγω οικονομικής στενότητας σκέφτομαι να αλλάξω στρατόπεδο και να πάω απο Intel σε AMD

Επειδή απότι βλέπω οι συζητήσεις κατά 90% περιστρέφονται γύρω απο παιχνίδια όταν μιλάμε για επιδόσεις επεξεργαστών θα παραθέσω τις δικές μου ανάγκες

[*] Δεν κάνω overclock...1 τροφοδοτικό Enermax 400αρι έχω οπότε δεν με παίρνει (πάντως με τον Q6600 δεν είχα πρόβλημα)

[*]Σταθερότητα ,δυστυχώς δεν υπάρχει χρόνος για ιδιαίτερα ψαξιματα

[*]Δεν παίζω παιχνίδια και μια EVGA 450 GTS που έχω μάλλον τζάμπα και βερεσέ την πήρα αφού 1 παιχνίδι πήγα να παίξω και μέχρι να την πάρω το τερμάτισα

[*]Βασικώς υπάρχει πολύ Office: ,Access,Word,Outlook

[*] Προγραμματισμός σε VS 2010 (προσεχως 2012 ...:) )

[*] Πολυ Virtualization καθώς για λόγους testing σηκώνω συγχρόνως τουλάχιστον 2-3 Vms (βαριά W2k3,W2k8 )

[*] Αρκετό σερφάρισμα με καμμιά 20 Tabs τουλάχιστον

[*] Πολύ συμπίεση αποσυμπίεση

Το λοιπόν με ένα ψάξιμο που έχω κάνει η μονη λογική λύση είναι ο FX-6100 αλλά δεν ακούω και ότι καλύτερο στο Net....το θέμα είναι ότι όλες οι συζητήσεις περιστρέφονται γύρω απο παιχνίδια και bencs

Εγώ θα το πω απλά...δεν με ενδιαφέρουν οι θεωρητικές επιδόσεις με ενδιαφέρει απλώς να είναι ταχύτερο απο τον Q6600 Που έχω και να την βγάλω για μερικά χρόνια ακόμα

Ξέρω όλοι λένε για I5 αλλά τα λεφτά απλώς δεν υπάρχουν (πρέπει πρώτα να πουλήσω και αυτά που έχω :μνήμες,επεξεργαστή...)

Τι λέτε κάνει την δουλειά ή να το ξεχάσω.

Υ.Γ απο μητρική τι λέει το AMD 970 καθώς το 990fx μάλλον ξεφεύγει ( υπάρχει τίποτα με ενσωματωμένη VGA ?)

Υ.Γ απότι βλέπω όλα 2ο χέρι θα τα πάρω.....

Link to comment
Share on other sites

9XX chipset με ενσωματωμένη gpu το ξεχνάς...

Πρέπει να πας σε μητρική FM2 για τους αντίστοιχους AMD APUs. Από υπολογιστικές επιδόσεις χάνουν, αλλά η GPU τους είναι πολύ καλύτερη από την intel hd4000.

Είχα BD (8120) και με άφησε ικανοποιημένο σε γενικές γραμμές. Πρόβλημα ίσως έχεις με το psu σου καθώς είναι ενεργοβόρος. Σε επιδόσεις για αυτά που θες, θα σε καλύψει απόλυτα. Αλλά θεωρώ πως καλύτερα να πας σε 6100 αφού δεν παίζεις games. Πουλάς την GTS και παίρνεις μια βασική gpu των 40-60€. (ή την κρατάς δεν ξέρω τις τιμές για να την πουλήσεις)

Το 970 είναι ΤΟ ΙΔΙΟ με το 990FX. H μόνη διαφορά είναι ότι δεν κάνει crossfire. Άρα εκεί πας για τον BD.

Link to comment
Share on other sites

Το 970 είναι ΤΟ ΙΔΙΟ με το 990FX. H μόνη διαφορά είναι ότι δεν κάνει crossfire. Άρα εκεί πας για τον BD.

Οπότε εξοικονομήσαμε λίγα λεφτά απο άποψη μητρικής.

Είχα BD (8120) και με άφησε ικανοποιημένο σε γενικές γραμμές. Πρόβλημα ίσως έχεις με το psu σου καθώς είναι ενεργοβόρος.

Τον 6100 τον έβαλα ακριβώς λόγω τροφοδοτικού.

Αφου δεν υπάρχει καλή λύση με ενσωματωμένη κάρτα γραφικών μάλλον θα κρατήσω την 450 Gts αφού αν την την βάλω στο σφυρί θα φύγει τζάμπα.......:weep:

Link to comment
Share on other sites

[*] Προγραμματισμός σε VS 2010 (προσεχως 2012 ...:) )

[*] Πολυ Virtualization καθώς για λόγους testing σηκώνω συγχρόνως τουλάχιστον 2-3 Vms (βαριά W2k3,W2k8 )

[*] Αρκετό σερφάρισμα με καμμιά 20 Tabs τουλάχιστον

[*] Πολύ συμπίεση αποσυμπίεση

Σε αυτά πάντως περισσότερο επηρεάζει η συνολική μνήμη του συστήματος και ένας SSD παρά ο επεξεργαστής.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν μετρήσεις με optimized software

Είδα αυτό WinRAR 4.2 comes with major performance improvements for multi-core microprocessors | Tech News Pedia

Ρίξε μια ματιά και εδώ

Better With Time? The A8-3870 And Pentium G630, One Year Later : Quo Vadis, Llano? A Look Back and Ahead

στο κομμάτι περί OpenCL.

Η επιλογή να πάρεις νέα μητρική για τον Q6600 δεν παίζει; Τζάμπα λογικά θα σου έρθει. Παρομοίως θα μπορούσες να πας σε 6 πυρήνες βρίσκοντας ένα μεταχειρισμένο Phenom II X6 κάπου στα 100€.

Θα σου πρότεινα πάντως να κρατήσεις την 450 και να την δοκιμάσεις μήπως κάνει δουλειά με το CUDA και το OpenCL σε διάφορες εφαρμογές. Επιπλέον θα σου χρειαστεί σε περιπτώσεις με πολλά tabs όπου πλέον οι browsers χρησιμοποιούν τις gpus. Μια πολύ φτηνή vga μπορεί να οδηγήσει σε φρεναρίσματα υπό κάποιες προϋποθέσεις.

Το τροφοδοτικό θεωρώ ότι αρκεί για 95W-125W επεξεργαστή + 450 GTS, άνετα.

FM2 δεν προτείνω μιας και χρειάζεσαι επιπλέον πυρήνες όχι καλύτερη onboard gpu. Δεν θα καταλάβεις διαφορά σε σχέση με τον Q6600 αν πας σε quad πάλι. Εδώ εγώ από τον Phenom I 9950 3GHz σε πλήρως (από ότι δείχνει) ξεκλείδωτο 445 σε Phenom II στα 3.4GHz και πρέπει να τρέξω benchmark για να καταλάβω ότι κάτι άλλαξε. Και τον 8120 κοίτα αν η διαφορά στην τιμή δεν σου είναι υπερβολική (35€ περίπου), θεωρώ καλύτερη επιλογή - δεν θα σου μπαίνει η ιδέα της περαιτέρω αναβάθμισης.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.