Jump to content



LINKSYS WAP54G σε λειτουργια repeater


PANYEN

Recommended Posts

Exω το wrt54gs για router και συνδεσα σε αυτο ως repeater το WAP54G

wap54g

με τη διαδικασια που αν καταλαβα καλα στο τελος το αποσυνδεσα και το εβαλα σχεδον απεναντι το ενα με το αλλο στα 20 μετρα χωρις εμποδια.

Οσο ειμαι στην εμβελεια του router παιρνω μια χαρα όταν απομακρύνομαι και ειμαι στην εμβέλεια του repeater παιρνω σε limited access.Tι μπορει να φταιει?

Εχω και ΑP που δεν το χρησιμοποιω πια αν μπορει να βοηθησει σε κατι.

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Έχω αυτό (WRE54G) και το χρησιμοποιώ εδώ και χρόνια.

Ο ρούτερ σου πρέπει να έχει στατική ip και να τον ορίζεις ως gateway τόσο στο repeater όσο και στο laptop.

To subnet πρέπει να είναι το ίδιο παντού.

Οι διευθύνσεις ip πρέπει να είναι διαφορετικές για κάθε συσκευή.

Πρέπει στο repeater να περάσεις τα στοιχεία ταυτότητας του ασύρματου δικτύου, δηλ. SSID, τύπο κρυπτογράφησης και κωδικό.

Πρέπει ο router και ο repeater να εκπέμπουν στο ίδιο κανάλι (channel)

Αν θέλεις και άλλη βοήθεια, εδώ είμαστε.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε εχω κανει οτι εχεις γραψει αλλα τιποτα δεν γινεται παλι στην εμβελεια του repeater γραφει no internet access.

Σαν mac address στο repeater βαζω αυτη που γραφει κατω απο το router,αυτη που ειναι στo local network ή αυτη στο wireless network?

EDIT

Μου χει ερθει τωρα μια ιδεα αν γινεται. Αφου εχω access point που αναμεταδιδει ασυρματα,μπορω να χρησιμοποιησω το WAP54G σε ACCESS POINT CLIENT MODΕ?να παιρνει το σημα ασυρματα απο το router και να το δινει ενσυρματα στο αλλο access point?

Link to comment
Share on other sites

Φιλε εχω κανει οτι εχεις γραψει αλλα τιποτα δεν γινεται παλι στην εμβελεια του repeater γραφει no internet access.

Σαν mac address στο repeater βαζω αυτη που γραφει κατω απο το router,αυτη που ειναι στo local network ή αυτη στο wireless network?

EDIT

Μου χει ερθει τωρα μια ιδεα αν γινεται. Αφου εχω access point που αναμεταδιδει ασυρματα,μπορω να χρησιμοποιησω το WAP54G σε ACCESS POINT CLIENT MODΕ?να παιρνει το σημα ασυρματα απο το router και να το δινει ενσυρματα στο αλλο access point?

Στον οδηγό που παρέθεσες στο πρώτο σου link, σου λέει καθαρά: "Enter the Wireless LAN Mac Address from the WRT54G".

Είσαι σίγουρος ότι έχεις κάνει σωστά με κάθε λεπτομέρεια όσα λέει ο οδηγός της Linksys και όσα σου είπαμε παραπάνω; Διότι αν τα έχεις κάνει όλα, τότε ίσως θα πρέπει να δεις μήπως πρέπει να κάνεις firmware update στις συσκευές σου. Κάπου διάβασα ότι απαιτείται αυτό προκειμένου να δουλέψουν σωστά τα Linksys. Με λίγο ψάξιμο, μπορώ να στο βρω, δες όμως σε κάθε περίπτωση αν υπάρχει διαθέσιμο firmware.

EDIT: Τώρα το αντιλήφθηκα. Τι εννοείς "στo local network ή αυτη στο wireless network"; Το δίκτυό σου είναι ΕΝΑ, τοπικό δίκτυο (local) που απλώς αντί να υλοποιείται με καλώδια, υλοποιείται ασύρματα. Επίσης κάθε συσκευή έχει μόνο ΜΙΑ mac address για κάθε θύρα δικτύου. Μήπως έχεις κάποιο λάθος στην τοπολογία και δεν το έχεις αντιληφθεί;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.