Jump to content



Φωστήρες των τροφοδοτικών τα φώτα σας


masteripper1416003167

Recommended Posts

Έχω μια παράξενη περίπτωση και θα ήθελα τα φώτα σας

Έχω 1 Enermax Liberty 400W που το έχω εδώ και 5,5 χρόνια και δεν μπορώ με απασχόλησε σε

οτιδήποτε

Η σύνθεση του συστήματος μου είναι

CPU: Q6600 (NO OC)

MB: ASUS P5Q-E

RAM: 8GB

VGA: Evga 450 Gts

HDD: 3 x 1 Tb +1x 500Gb + 1 SDD

DVDRw

2 Fans 120,floppy

Λοιπόν προχθές είπα να δω κάτι μνήμες που είχα απο παλιά και τις εβγαλα γιατι είχα μια μικρή

υποψία για σταθερότητα,Αφου έφαγαν μπόλικο MemTest & IntelBurn σε 1 άλλο μηχάνημα που είχα

πρόσβαση και βγήκαν πεντακάθαρες είπα να κάνω μια δοκιμή και στο δικό μου.

Ξεκίνησε το IntelBurn και μετά απο 3 γύρες έβγαλε instability.

Επειδή έκαναν "παρέα" με τα αδερφακια τους είπα να της αφήσω μοναχές του μήπως τα

"αδερφάκια" ήταν τα άτακτα.

Βγάζω λοιπόν τα "αδερφάκια" και η μητρική απλώς δεν ανοίγει. Τίποτα όταν λέμε τίποτα τίποτα

για τίποτα.Υπηρχαν τα ledακια του Power / Reset Που έχει η μητρική (μικρα κουμπάκια) και

τίποτα άλλο.

***Βρίζοντας *** βγάζω τις μνήμες και ξαναβάζω τα "αδερφάκια"..Τίποτα...ξανά

Βάζω βγάζω μνήμες αλλά σε όλα τζίφος.Μόνο τα ledakia.

Όταν λεμε τίποτα το εννοώ...ούτε ανεμιστηράκια ...ούτε Beep ούτε το παραμικρό....απόλυτη

ησυχία και 2 ledακια να με κοροιδεύουν......:tongue::tongue:

Ήμουν 99% σίγουρος ότι η μητρική το είπε το ποίημα.

Βγάζω 1 PSU της Thermaltake και τουλάχιστον στο 24Pin ήταν μια χαρά.ΤΟ 8αρι δεν μπορούσε να

κουμπώσει γιατί ήταν τα δοντάκια μετατοπισμένα...

Βγαζω μνημες,βγάζω κάρτα γραφικών ,δισκους τα ξηλώνω όλλα...και στο τέλος την βγάζω απο το κουτί.

Μετά από αυτό σχεδόν λόγικό νομίζω ήμουν 99,99% σίγουρος ότι η μητρική θα πήγαινε να γνωρίσει τον άγνωστο κόσμο της ανακύκλωσης

και σκεφτόμουν να πουλήσω τον χαλκό απο την ψύκτρα.....:crazy_pilot:

Πως μου ήρθε χθες και δανείστηκα 1 τροφοδοτικό της πλάκας...αυτά που πάνε με το κιλό.Το βαζω με μια τρομερή βαρεμάρα...αν μπορούσε να κουμπώσει μόνο του θα με ευχαριστούσε τα

μάλλα...Τεσπα..το κουμπώνω...πατάω κουμπάκι Power στην μητρική και ....ως εκ θαυματός....η

μητρική δουλευει και το ανεμιστράκι στροφάρει.

Και τώρα οπως λένε και οι ξένοι the million dollar question είναι τι σκ@τ@ έχει και δεν παίζει μπάλλα και γιατί συμπεριφέρεται έτσι.

Ψάχνω να αποκτήσω άλλο αλλά θα ήθελα πολύ να το φτιάξω γιατί μου την έχει βιδώσει...χώρια

που ένα εξτρα τροφοδοτικό τελικά είναι πιο αναγκαίο απότι φαίνεται.

Παρεπιμπτόντως είχα και 1 ένα παράξενο φαινόμενο πρίν απο περίπου 1 βδομάδα που άφησα το σύστημα σε Sleep αλλά κόλλησε ...εκεί άναβε στροφάραν οι ανεμιστήρες για μερικά δεύτερα και μετά γειας....νανι...έκανα reset to Bios Και μετά μια χαρά.

Υπέθεσα ότι φταίει ο SSD (με τον HDD δουλευεω πολύ το Sleep,Hibernate) και δεν ασχολήθηκα άλλο αλλά λέω μήπως αυτό ήταν το προοίμιο της ζημιάς...

Link to comment
Share on other sites

Άφησε την μητρική στο ρεύμα με το παλιό τροφοδοτικό. Άναψε το μηχάνημα και ξαναδοκίμασε την επόμενη μέρα αν θα σου ανοίξει το μηχάνημα.

Είτε αλλιώς βγάλε απο το ρεύμα τα πάντα. Άστα για καμια ώρα εκτός ρεύματος και σύνδεσε το enermax. Βάλτο στο ρεύμα και ξεκίνα το μηχάνημα να δείς αν θα πάρει.

Είτε βραχυκύκλωσε το τροφοδοτικό να δεις αν δουλεύει μόνο του.

Οι πρώτες δύο περιπτώσεις είναι για περίπτωση προβλήματος της μητρικής και των "πυκνωτών" της είτε κάτι άλλο στην μητρική. Η τρίτη είναι για να δείς αν κάηκε το τροφοδοτικό.

Link to comment
Share on other sites

Άφησε την μητρική στο ρεύμα με το παλιό τροφοδοτικό. Άναψε το μηχάνημα και ξαναδοκίμασε την επόμενη μέρα αν θα σου ανοίξει το μηχάνημα..

Το άφησα την μέρα που έκλεισε για πρώτη φορά.

Είτε αλλιώς βγάλε απο το ρεύμα τα πάντα. Άστα για καμια ώρα εκτός ρεύματος και σύνδεσε το enermax. Βάλτο στο ρεύμα και ξεκίνα το μηχάνημα να δείς αν θα πάρει.

Μιλάμε για ώρες εκτός ρεύματος.

Είτε βραχυκύκλωσε το τροφοδοτικό να δεις αν δουλεύει μόνο του.

TO tester αυτό ακριβώς κάνει και έχει και ενδεικτικά λαμπάκια για κάθε γραμμή.Όλα πράσινα σαν τον ήλιο του Π@Σ!Κ

εκτός απο το -5v ,Αυτό αν δεν κάνω λάθος έχει χρόνια που δεν χρησιμοποιείται.

Και επίσης βάλε βγάλε καλώδια,άνοιξε κλείσε διακοπτάκια,reset BIOS,βγάλσιμο μπαταρίας δεν νομίζω να ξέχασα τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Το άφησα την μέρα που έκλεισε για πρώτη φορά.

Μιλάμε για ώρες εκτός ρεύματος.

TO tester αυτό ακριβώς κάνει και έχει και ενδεικτικά λαμπάκια για κάθε γραμμή.Όλα πράσινα σαν τον ήλιο του Π@Σ!Κ

εκτός απο το -5v ,Αυτό αν δεν κάνω λάθος έχει χρόνια που δεν χρησιμοποιείται.

Και επίσης βάλε βγάλε καλώδια,άνοιξε κλείσε διακοπτάκια,reset BIOS,βγάλσιμο μπαταρίας δεν νομίζω να ξέχασα τίποτα.

Αν όμως δεν μπορείς να δοκιμάσεις και το 8pin-4pin δεν έχει νόημα το tester.

Μόνο με 24pin δεν ξεκινάει μηχάνημα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.