Jump to content



Αργεί το internet


Incredible

Recommended Posts

ώρες ώρες πέφτει πολύ απότομα η ταχύτητα (από τα 10mbps στα 2-3) και άλλες φορές δεν μπαίνει και καθόλου! αυτό γίνεται εδώ και 2-3 μέρες στο pc της υπογραφής μου, όχι με μεγάλη συχνότητα αλλά καταντάει κουραστικό! Στο λάπτοπ όμως όλα οκ με μια σταθερή ταχύτητα στα 9-10mbps!

έκανα scan με το kaspersky μήπως κόλλησε κάτι και δεν βρήκε τίποτα, τώρα αρχίζω να σκέφτομαι το format αλλά επειδή βαριέμαι όλη την διαδικασία αν με βοηθούσατε στο να λύσουμε το θέμα θα ήταν χαρά μου!

Link to comment
Share on other sites

ώρες ώρες πέφτει πολύ απότομα η ταχύτητα (από τα 10mbps στα 2-3) και άλλες φορές δεν μπαίνει και καθόλου! αυτό γίνεται εδώ και 2-3 μέρες στο pc της υπογραφής μου, όχι με μεγάλη συχνότητα αλλά καταντάει κουραστικό! Στο λάπτοπ όμως όλα οκ με μια σταθερή ταχύτητα στα 9-10mbps!

έκανα scan με το kaspersky μήπως κόλλησε κάτι και δεν βρήκε τίποτα, τώρα αρχίζω να σκέφτομαι το format αλλά επειδή βαριέμαι όλη την διαδικασία αν με βοηθούσατε στο να λύσουμε το θέμα θα ήταν χαρά μου!

αυτό που αναφέρεις το βλέπεις στο modem σου ή ας πούμε κατεβάζεις κάτι στο pc και αντί για 900-1Mbyte το δευτερόλεπτο κατεβάσεις γύρω στα 200-300kbytes?

αν το βλέπεις στο modem (adsl stats) τότε πιθανόν να έχεις πρόβλημα στην γραμμή.

Αν για το δεύτερο θα κάνω τις εξής ερωτήσεις:

1. είναι το pc σου συνδεδεμένο κατευθείαν στο router με καλώδιο (χωρίς PLC ή HUb ή wifi); Αν ναι έχεις δοκιμάσει να αλλάξεις καλώδιο;

2. Έχεις τους τελευταίους οδηγούς για τoν ethernet controller;

3. Έχεις δοκιμάσει ένα wifi stick μήπως φταίει ο ethernet controller της μητρικής;

4. Έχεις δοκιμάσει να δουλέψεις ΜΟΝΟ στο laptop για να δεις μήπως εμφανίζεται και εκεί το πρόβλημα αλλά δεν το έχεις πάρει χαμπάρι;

με λίγα λόγια ας ψάξουμε πρώτα τα layer 1 Κομμάτια στην σύνδεσή σου, και μετά σε οτιδήποτε sw όπως λες εσύ για ιο (αν και δεν το νομίζω)

Αυτά για αρχή και εδώ είμαστε... :D

Link to comment
Share on other sites

αυτό που αναφέρεις το βλέπεις στο modem σου ή ας πούμε κατεβάζεις κάτι στο pc και αντί για 900-1Mbyte το δευτερόλεπτο κατεβάσεις γύρω στα 200-300kbytes?

αν το βλέπεις στο modem (adsl stats) τότε πιθανόν να έχεις πρόβλημα στην γραμμή.

Αν για το δεύτερο θα κάνω τις εξής ερωτήσεις:

1. είναι το pc σου συνδεδεμένο κατευθείαν στο router με καλώδιο (χωρίς PLC ή HUb ή wifi); Αν ναι έχεις δοκιμάσει να αλλάξεις καλώδιο;

2. Έχεις τους τελευταίους οδηγούς για τoν ethernet controller;

3. Έχεις δοκιμάσει ένα wifi stick μήπως φταίει ο ethernet controller της μητρικής;

4. Έχεις δοκιμάσει να δουλέψεις ΜΟΝΟ στο laptop για να δεις μήπως εμφανίζεται και εκεί το πρόβλημα αλλά δεν το έχεις πάρει χαμπάρι;

με λίγα λόγια ας ψάξουμε πρώτα τα layer 1 Κομμάτια στην σύνδεσή σου, και μετά σε οτιδήποτε sw όπως λες εσύ για ιο (αν και δεν το νομίζω)

Αυτά για αρχή και εδώ είμαστε... :D

+ σε ολα..αλλά καλού κακού κάνε και κανένα restart το router...:p

Link to comment
Share on other sites

αυτό που αναφέρεις το βλέπεις στο modem σου ή ας πούμε κατεβάζεις κάτι στο pc και αντί για 900-1Mbyte το δευτερόλεπτο κατεβάσεις γύρω στα 200-300kbytes?

αν το βλέπεις στο modem (adsl stats) τότε πιθανόν να έχεις πρόβλημα στην γραμμή.

Αν για το δεύτερο θα κάνω τις εξής ερωτήσεις:

1. είναι το pc σου συνδεδεμένο κατευθείαν στο router με καλώδιο (χωρίς PLC ή HUb ή wifi); Αν ναι έχεις δοκιμάσει να αλλάξεις καλώδιο;

2. Έχεις τους τελευταίους οδηγούς για τoν ethernet controller;

3. Έχεις δοκιμάσει ένα wifi stick μήπως φταίει ο ethernet controller της μητρικής;

4. Έχεις δοκιμάσει να δουλέψεις ΜΟΝΟ στο laptop για να δεις μήπως εμφανίζεται και εκεί το πρόβλημα αλλά δεν το έχεις πάρει χαμπάρι;

με λίγα λόγια ας ψάξουμε πρώτα τα layer 1 Κομμάτια στην σύνδεσή σου, και μετά σε οτιδήποτε sw όπως λες εσύ για ιο (αν και δεν το νομίζω)

Αυτά για αρχή και εδώ είμαστε... :D

1.2.3.) το pc είναι συνδεδεμένο με wifi stick!

4)Την ίδια στιγμή που ο σταθερός έχει πρόβλημα το laptop πετάει!

μετά από restart στο pc το θέμα έφτιαξε αλλά δεν ξερω αν θα ξαναεμφανιστεί!

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου το έχει ξανακάνει από τότε που πόσταρα τελευταία φορά! Άβυσσος η ψυχή των pc's!!!

βέβαια αυτό που έκανα, αν και δεν νομίζω να έπαιξε ρόλο, ήταν ότι άνοιξα το στικάκι (αφαίρεσα το πλαστικό κάλλυμα) και τώρα το χτυπάει και ένα ανεμηστιρακι που βγάζει αέρα από το κουτί! Η αλήθεια είναι ότι ζεσταινόταν πολύ, αλλά δεν νομίζω να έπαιξε τόσο ρόλο! Έτσι κι αλλιώς πάντα ζεσταινόταν!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.