Jump to content



Corsair GS700 με "electronic buzz"


Dj_Seps

Recommended Posts

Καλησπέρα στο foroum,θα ήθελα τις γνώσεις σας πάνω σε ένα θεματάκι που αντιμετωπίζω με το τροφοδοτικό μου.

Λόγω φωτιάς με πολλά θύματα στον υπολογιστή μου αντικατέστησα το τροφοδοτικό που είχα (ocz stealthxtreme 600) με το corsair gs700. Όλα καλά λοιπόν με το καινούριο τροφοδοτικό αλλά κάνει ένα περίεργο θόρυβο(ψάχνοντας στο internet έμαθα ότι λέγεται electronic buzz) όταν σταματάει να γυρίζει το ανεμιστηράκι(ακόμα και όταν είναι σταματημένο το κάνει) με αποτέλεσμα να είναι αρκετά εκνευριστικό. Μήπως λοιπόν έχει κανένας το συγκεκριμένο τροφοδοτικό η το έχει ακούσει σε λειτουργία για να μου πει αν είναι συνηθισμένος ήχος για το εν λόγω τροφοδοτικό η απλά έπεσα σε ελαττωματικό κομμάτι? Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

coil whine

Εχουν ανηχθει πολλα θεματα γιαυτο και εδω και στο google.

Αμα εχεις ορεξη να αλλαζεις μονος σου πυκνωτες ή πηνεια μπορεις να λυσεις το "προβλημα"

Αν και επειδη ειναι corsair θα σου προτεινα να τους στειλεις email μηπως μπορουνε να το αντικαταστησουν ( πιθανοτατα οχι)

Link to comment
Share on other sites

Τελικά έπεσα σε προβληματικό :/ Μου κάνει εντύπωση γιατί ακούγεται από το ανεμιστηράκι και όχι από τους πυκνωτές/πηνεία.Θα το επιστρέψω στο κατάστημα αγοράς για πιθανή αλλαγή αλλιώς θα δοκιμάσω επικοινωνία με την corsair.

Link to comment
Share on other sites

Εγω που εχω ενα Coolermaster SilentPro 1000W Να μπω στο κοπο για ΡΜΑ η οχι?

Γιατι θελω να το πεταξω απο το παραθυρο! :wall::wall:

Έχω το ίδιο τροφοδοτικό και το coil whine δεν έρχεται από το PSU. Έρχεται από μητρική στη δική μου περίπτωση όταν είναι σε low energy state ο επεξεργαστής. Υπάρχει και μια σχετική αναφορά από Dell αν ψάξεις στο διαδίκτυο που υπήρχε παρόμοιο πρόβλημα με κάποιο laptop τους και απάντησαν γιατί συμβαίνει αυτό. Κάποιο κύκλωμα τροφοδοσίας του επεξεργαστή συντονίζει και παράγει συχνότητες εντός του ανθρώπινου ακουστικού φάσματος. Αν θυμάμαι καλά έχει να κάνει με τα deep sleep states της CPU και λίγο πιο συγκεκριμένα τα C states που χρησιμοποιεί.

Tην ώρα που σου κάνει το coil whine δοκίμασε να τρέξεις κάποιο πρόγραμμα που να χρησιμοποιεί μόνο τον επεξεργαστή (εγώ χρησιμοποίησα το ccleaner να τσεκάρω registry) και ο θόρυβος σταμάτησε εντελώς.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου με τρελανες τωρα!

Ακριβως αυτο μου κανει...οταν ειναι σε αδρανεια σφυριζει....μολις κανω κατι σταματαει!

Και μετα το κανει σε ακυρα χρονικα διαστηματα...για πες εχουμε καμια λυση?

http://www.thelab.gr/genika-gia-tous-i-y/coil-whine-108048-2.html

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνα με απενεργοποίηση C states στα features του CPU στο BIOS και γενικά ξεκίνα να απενεργοποιείς επιλογές εξοικονόμησης ενέργειας. Εμένα επειδή μένει idle αρκετές ώρες την ημέρα και το έχω μόνιμα ανοιχτό δεν με πειράζει ο ήχος. Αύριο θα πειραματιστώ λίγο και ίσως σου πω περισσότερα. Τώρα είναι ώρα για ποτάκι :p

Link to comment
Share on other sites

Έχω το ίδιο τροφοδοτικό και το coil whine δεν έρχεται από το PSU. Έρχεται από μητρική στη δική μου περίπτωση όταν είναι σε low energy state ο επεξεργαστής. Υπάρχει και μια σχετική αναφορά από Dell αν ψάξεις στο διαδίκτυο που υπήρχε παρόμοιο πρόβλημα με κάποιο laptop τους και απάντησαν γιατί συμβαίνει αυτό. Κάποιο κύκλωμα τροφοδοσίας του επεξεργαστή συντονίζει και παράγει συχνότητες εντός του ανθρώπινου ακουστικού φάσματος. Αν θυμάμαι καλά έχει να κάνει με τα deep sleep states της CPU και λίγο πιο συγκεκριμένα τα C states που χρησιμοποιεί.

Tην ώρα που σου κάνει το coil whine δοκίμασε να τρέξεις κάποιο πρόγραμμα που να χρησιμοποιεί μόνο τον επεξεργαστή (εγώ χρησιμοποίησα το ccleaner να τσεκάρω registry) και ο θόρυβος σταμάτησε εντελώς.

Έπεσα τυχαία επάνω στο post σου και πραγματικά με βγάζεις από μεγάλο κόπο.

Ήμουν σχεδόν πεπεισμένος πως πρόκειται για ελαττωματικό τροφοδοτικό (coolermaster silent pro), αλλά μάλλον τελικά προέρχεται από την μητρική μου (MSI...τυχαίο...?), οπότε μάλλον πρέπει να πειραματιστώ με τις ρυθμίσεις ενέργειας...

Είναι πράγματι πολύ εκνευριστικό, ειδικά σε περιβάλλοντα με ησυχία (γραφείο ή σπίτι)

Ισχυει για το ποτακι!

Αυριο θα το ξεσκισω το BIOS μπας και στρωσει γιατι θελω να το σπασω!

Έχεις κανένα νεότερο από τα πειράματα ?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.