Jump to content



μπλε οθονη κατα την αντιγραφη αρχειων


minaspit

Recommended Posts

γεια σας εχω εναν i7 920 socket1366 με μια foxconn flaming blade mobo κ μνημες ocz ddr3 1600mgh gold serries(3x2gb)

το προβλημα μου ειναι οτι το μηχανημα βγαζει μπλε οθονες σχεδον οποτε βαζω μεγαλα αρχεια η'μεγαλο ογκο αρχειων(πχ 100gb) κ πιθανον κανω κ αλλη μια διεργασια συγχρονως.οι μνημεσ ετρεχαν στα 1067mghz k μεσω xmp(απλα ενεργοποιησα το xmp) μου ετρεξαν στα 1600.ειχα ρωτησει ενα φιλο πως τις κανω να τρεχουν 1600 κ μου ειπε να βαλω τις εργοστασιακες τιμες χρονισμου κ ρευματων αλλα το xmp τα κανει ολα αυτοματα κ δε μπορω να ρυθμισω εγω τα ρευματα κ τα συναφη(το ρευμα το εχει στο 1.70 αν δεν κανω λαθος,ενω εργοστασιακα ειναι περιπου 1.65.μαλιστα το 1.70 ειναι με κοκκινα γραμματα).σας τα λεω ολα αυτα γιατι αυτο σκεφτομαι εγω ως το προβλημα.επισης ο υπολογιστης σερνεται(για τα πραγματα που φοραει)

Link to comment
Share on other sites

Ποιόν κωδικό σου βγάζει όταν πετάει μπλε οθόνη; Κοίτα λίγο στα μηνύματα συστήματος, εάν με την μπλε οθόνη κάνει αμέσως επανεκκίνηση και δεν προλαβαίνεις να δεις, για να δούμε τί ακριβώς φταίει. Επίσης όταν λες ότι σέρνεται εννοείς γενικά ή όταν διαβάζει από τον σκληρό;

Link to comment
Share on other sites

σερνεται γενικα, εχω ενα laptop ι3 το οποιο πιθανο να ειναι κ ποιο γρηγορο.οντως δεν προλαβαινω να δω το μηνυμα της μπλε οθονης.πειτε μου που βρισκω τα μηνυματα καταγραφης των μπλε οθονων για να σας γραψω τον κωδικο.

Link to comment
Share on other sites

==================================================

Dump File : 091812-16192-01.dmp

Crash Time : 18/9/2012 2:05:02 μμ

Bug Check String : BAD_POOL_HEADER

Bug Check Code : 0x00000019

Parameter 1 : 00000000`00000022

Parameter 2 : 00000020`00000000

Parameter 3 : 00000000`00000000

Parameter 4 : 00000000`00000000

Caused By Driver : ntoskrnl.exe

Caused By Address : ntoskrnl.exe+71f00

File Description : NT Kernel & System

Product Name : Microsoft

Link to comment
Share on other sites

το ποιο παλιο 11-9-2012 μη το λαβετε υποψην διοτι ειχα ενα σκληρο τοτε που πεθανε κ πιθανο αυτο να προκληθηκε απο αυτον τα υπολοιπα ειναι τα προσφατα με μεγαλυτερη εμφαση σε αυτα των 16-09-2012.περιμενω τα φωτα σας.

Link to comment
Share on other sites

Memtest86+ - Advanced Memory Diagnostic Tool

Κατεβάζεις το Download - Auto-installer for USB Key (Win 9x/2k/xp/7) *NEW!* bootαρεις απο το usb και το αφήνεις να τρέξει το memtest για να ελέγξεις τις μνήμες.

Αν το βγάλει χωρίς λάθη κατεβάζεις από το site της εταιρείας που είναι ο δίσκος τα διαγνωστικά εργαλεία που έχει και τον ελέγχεις και quick και extended τεστς.Το ότι είναι ολοκαίνουριος δεν αποκλείει τα bad sectors.

Link to comment
Share on other sites

κατεβασα το memtest τρεχει τωρα 35 λεπταεκανε ενα pass 100% κ συνεχιζει παλι απο το 0% καινουριο τεστ. θα σταματησει μονο του?η' εφοσον εφτασε το pass:100% κ αφου περασε ολα τα τεστ με 0 errors το σταματαω?

Link to comment
Share on other sites

ακυρο εβγαλε pass complete,no errors press esc to exit(παρολα αυτα, συνεχιζει να τρεχει τα τεστ). τωρα θα βαλω κ τα διαγνωστικα του wd 1tb sata iii green caviar 64mb.

Ασε το memtest για μερικα περασματα για να βεβαιωθεις πως εισαι οντως οκ

Link to comment
Share on other sites

ok θα το αφησω μερικα περασματα κ σας λεω,το θεμα ειναι αλλου,αν τελικα μου βγαλει προβλημα σημαινει οτι πανε πεταμα?η' οτι πρεπει να ξανα κλεισω το xmp κ να το αφησω να δουλεψει στα 1067Mghz?γιατι αν ειναι οι μνημες ειναι λογο λαθος ρευματων (ετσι πιστευω,καθοτι το default ρευμα για τα 1067 ειναι 1.60 κ οταν ανοιγω το xmp ανεβαινει στα 1.71v κ μαλιστα το βγαζει με κοκκινα γραμματα,ενω το κουτι των μνημων γραφουν 1.65v)θα δω κ θα σας πω τωρα εχω βαλει το διαγνωστικο του σκληρου κ οπως φαινεται δεν εχει προβλημα(μεχρι τωρα)

Link to comment
Share on other sites

τελικα οπως το ειπατε στο 2ο σερι pass εβγαλε 10προβληματα.τις γυρισα στα 1067mghz το αφησα να κανει τεστ 4 ωρες 4-5 pass ολα 100% χωρις ουτε ενα error,οποτε μη μπορωντας να τις ρυθμισω στα 1600 τις αφηνω στα 1067 να ειμαι σιγουρος.α!ο σκληρος περασε ολα τα τεστ κανονικα.

Link to comment
Share on other sites

τελικα οπως το ειπατε στο 2ο σερι pass εβγαλε 10προβληματα.τις γυρισα στα 1067mghz το αφησα να κανει τεστ 4 ωρες 4-5 pass ολα 100% χωρις ουτε ενα error,οποτε μη μπορωντας να τις ρυθμισω στα 1600 τις αφηνω στα 1067 να ειμαι σιγουρος.α!ο σκληρος περασε ολα τα τεστ κανονικα.

Cheers:)

Link to comment
Share on other sites

αληθεια ποση διαφορα θα εβλεπα αν δουλευαν στα1600? κριμα να εχεις τετοιες μνημες κ να μη μπορεις να τις χρονισεις στα 1600. τεσπα.

Kαμμία απολύτως διαφορά σε καθημερινή χρήση

Link to comment
Share on other sites

οποτε μενουμε στην σταθερη πλεον (εκτος κ αν ξανα βγαλει θεμα) ρυθμιση κ βαζουμε εναν ssd για να δωσουμε μια τελευταια πινελια στο μηχανημα. θεωρω οτι με εναν ssd θα δω διαφορα τι λετε κ εσεις?

Link to comment
Share on other sites

οποτε μενουμε στην σταθερη πλεον (εκτος κ αν ξανα βγαλει θεμα) ρυθμιση κ βαζουμε εναν ssd για να δωσουμε μια τελευταια πινελια στο μηχανημα. θεωρω οτι με εναν ssd θα δω διαφορα τι λετε κ εσεις?

Ναι θα δείς παρόλο του SATAII

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.