Jump to content



Προβλημμα με εικονα


argy1

Recommended Posts

Στο κεντρο της οθονης απο πανω μεχρι κατω ειναι ενα σημειο στο οποιο τα γραμματα φαινoνται λιγο πιο θολα.Το κανει καιρο τωρα και νομιζα οτι εφταιγε η οθονη.Αλλαξα ομως οθονη προσφατα (για αλλο λογο) και το προβλημμα εξακολουθει.Ειναι πολυ μικρη η διαφορα βεβαια αλλα οταν διαβαζω κατι με ενοχλει.Εφοσον αλλαξα οθονη και εξακολουθει τι μπορει να φταιει?Υπαρχει περιπτωση να διορθωθει με καποια ρυθμιση ή παω για καρτα γραφικων?

οθονη LG E1942C-BN18,5" LED HD READY

καρτα γραφικων 9800GT

αναλυση 1366x768

Link to comment
Share on other sites

Άν δέν κάνω λάθος η οθόνη σου έχει μόνο vga κονέκτορα και εσύ φαντάζομαι χρησιμοποιείς dvi to vga αντάπτορα.

Αρχικά δές άν βλέπεις διαφορές με άλλες αναλύσεις/refresh rate. Μετά δοκίμασε άν είναι δυνατόν κάποιον άλλον dvi-vga αντάπτορα.

Τέλος τσέκαρε για drivers. Άν χρησιμοποιείς τελευταίους δές άν με κάποιον προηγούμενης έκδοσης εχεις το ίδιο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασα να βγαλω τον ανταπτορα dvi και να συνδεσω κατεφθειαν στην εξοδο vga της καρτας (δεν εχω αλλο dvi)

Δοκιμασα με αλλη αναλυση,ρυθμος ανανεωσης ειναι 60 και δεν αλλαζει.Επισης δοκιμασα και με τον προηγουμενο driver,ολα αυτα χωρις αποτελεσμα..

Link to comment
Share on other sites

Ένας φίλος μου που είχε το ίδιο πρόβλημα κατέληξε στο συμπέρασμα ότι έφταιγε το δίκτυο της ΔΕΗ!

Είχε δοκιμάσει διάφορες οθόνες με το ίδιο αποτέλεσμα και μάλιστα σε στιγμές μεγάλης κατανάλωσης ρεύματος, όπως σε περιόδους καύσωνα με χρήση κλιματιστικών, το πρόβλημα χειροτέρευε και μετά επανερχόταν.

Τώρα αν η κατάσταση που περιγράφω έχει σχέση με τη δική σου, δεν μπορώ να ξέρω.

Μόνο με δοκιμές θα σιγουρευτείς.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.