Jump to content



Αγορά compact digital camera


Recommended Posts

Επειδή ψάχνονται οι δικοί μου για αγορά καλής compact ψηφιακής μηχανής με εύρος τιμών <400 ευρώ έκανα μιa βολιδοσκόπηση στα site (dpreview) ....

Μας ενδιαφέρουν:, καλή ποιότητα κατασκευής, καλή μπαταρία, καλό zoom, καλό video, καλές νυχτερινές,ευκολία χειρισμού και γενικά μια all around μηχανή ταξιδιού....

Οι επιλογές που είδα

1. Sony DSC-HX20V

2. Canon SX260

3. Panasonic Lumix DMC-TZ30 (χάος με τις ονομασίες της...δεν ξέρω αν είναι το τελευταίο/καλύτερο μοντέλο,)

4. Samsung Galaxy Camera 3G (?????)

Εχετε κάτι άλλο να προτείνετε; Εσείς τι θα αγοράζατε;

επειδή κλίνω προς την 1η επιλογή και την βρήκα στο amazon "μεταχειρισμένη" ("like new") στις 200λίρες-250 ευρώ [Ελλάδα στα 327 ευρώ] θα την αγοράζατε; θέλω να πω πως για μένα το like new από amazon σημαίνει ότι κάποιος την αγόρασε, δεν του έκανε και τις πρώτες 14 ημέρες την επέστρεψε άθικτη και πληρη στο κουτί της.....

Link to comment
Share on other sites

Βλεπω ολο το σοι το ριξε στη φωτογραφια εε??:p

Θεωρω πολλα τα λεφτα για να μη παρει κατι καλυτερο.

Απο φτηνα ..canon s95..με κατι λιγοτερα απο 300Ε..αν πιεσεις παιζει να παει στα 250Ε..μιας και κυκλοφορει και s100 στα 400Ε (παρα λιγο ..αλλα θα πεσει) και το καλυτερο μολις κυκλοφορησε και s110.

Aπο nikon παιζει η P7100 και απο panasonic η LX5 (κυκλοφορει πλεον -μολις- και Lx7 στα λεφτα σου).

Kαι επισης παιζουν fujifilm X10 και olympus xz1 (βγηκε και xz2) οπου θα πρεπει να τις κοιταξεις εξισου.

(μην τις αποριψεις επειδη δεν ειναι canon/nikon..ιδιως την fuji).

Aν ψιλοχαθηκες με τοσα μοντελα διαφορετικα απο τα δικα σου ..ξεκινα με την fuji (οπου προσωπικα θα την προτιμουσα).

Link to comment
Share on other sites

Αν, λέμε ΑΝ, υπάρχει δυνατότητα για RX100 GO FOR IT με τα 1000.. Αλλιώς μια από αυτές του NTG, είναι οι καλύτερες compact της αγοράς. Προσωπική μου επιλογή η S95 λόγω τιμής.

Δεν ξέρω αν ισχύει η τιμή του skroutz (~650€) γιατί κάτι είχα δει για €550.

Link to comment
Share on other sites

Η RX100 είναι η απόλυτη μηχανή ταξιδιού. 100mm (και 20ΜΡ από πίσω) δε σου φτάνουν;; Σε παραπάνω χιλιοστά δε θα πάρεις αξιοπρεπή αποτελέσματα με καμία.. Και φυσικά είναι η καλύτερη μηχανή και για βίντεο. Δες αυτό. Πραγματικά αξίζει τη διαφορά, βασικά σκέφτομαι ότι -λόγω μεγέθους αισθητήρα- όλες οι άλλες είναι κλεψιά..

https://vimeo.com/46543444

Link to comment
Share on other sites

μην τις απορριπτεις ετσι γρηγορα.

Κοιταξε την fuji.

Επειδη την κοιταξα κανω copy paste " • 1920 x 1080 Full HD, 30 fps"

Aν θες ζοομ δες την nikon p7100 oπου οτιδηποτε πανω απο 200mm μοιαζει περιττο για εναν μεσο χρηστη.Εκτος αν εχεις ομορφη γειτονισα..οποτε σιγουρα θα βρουν τη χρηση τους τα 500mm και βαλε των ultra zoom που κοιτας.

Φανταζομαι ξερεις ποσο φως χρειαζεσαι για να εχεις μια ευπαρουσιαστη εικονα στα τοσα mm.

(επι τη ευκαιρια η nikon εχει "• 1280 x 720 @ 24fps"

Πραγματικά αξίζει τη διαφορά, βασικά σκέφτομαι ότι -λόγω μεγέθους αισθητήρα- όλες οι άλλες είναι κλεψιά..

εδιτ

Περι μεγεθους αισθητηρα βαζω την παρακατω εικονα.

Sensor-Sizes.png?v=1584

Aκομα και στις 500 παρα λιγες λιρες που εχει στο αμαζον..βρισκεις μεγαλυτερο αισθητηρα ανετα..

Το video ειναι ικανοτητα του τυπα..(οχι οτι υστερει καπου η μηχανη..καλη ειναι σιγουρα)

Παραθετω απο olympus pen..που αν και εχει και 1920χ1080@60 το συγκεκριμενο ειναι 1280χ720@30..και λεει και την επεξεργασια που εκανε.

Απλα το βαζω για να φανει και παλι οτι στα χερια γνωστη το αποτελεσμα διαφερει.

[ame]

[/ame]
Link to comment
Share on other sites

αυτό με τον αισθητήρα είναι σημαντικό και επειδή δεν το κατέχω το άθλημα,

αν θέλω να φωτογραφίσω από το ίδιο σημείο στα 200 μέτρα μακριά ένα αντικείμενο και έχω 2 μηχανές ...μια sony dsc-hx20v και την RX100...στο μέγιστο zoom για κάθε μία (χ20 και χ3.6 αντίστοιχα) και συγκρίνω τα αποτελέσματα croparοντας αυτά της RX100 ωστε να βλέπουμε ακριβώς το ίδιο, που θα είναι καθαρότερη η εικόνα;

Link to comment
Share on other sites

ολα αυτα που ρωτας ειναι ελαφρως μπερδεμενα μεταξυ τους μια και το καθαρο της υποθεσης θα παιχτει και αλλου.

Για αρχη ξεχνας το 20χ και το 3.6χ και αναφερεσαι στα στα 500mm και 100mm.

Σε αυτο που ρωτας τωρα, εξαρταται ποσο σταθερο χερι εχεις για να βγαλεις κατι με τοσο μεγαλη εστιακη αποσταση (500mm) .

100% θα χρειαστεις αρκετα λιγοτερο χρονο στο κλειστρο..πραμα που σημαινει ή οτι θες παρα πολυ φως ή θα ανεβασεις παραπανω iso απο οτι χρειαζεσαι στην rx100.

Η θεωρια λεει 5 φορες λιγοτερο χρονο..αλλα εστω οτι μπορεις να τα καταφερεις και με 3 κατω.

Αν εστω πχ εχεις και τριποδο μαζι σου οποτε σιγουρα θα ειναι σταθερα(αν δεν φυσαει πολυ και δεν κουνιεται το θεμα σου..(λουλουδι πχ..τα κτιρια ειναι προτιμοτερα) ,τοτε πιο κοντα θα σου "ερθει" το αντικειμενο με την sony hx20v πιο καθαρα της ρχ100 αλλα σε αρκετα λιγοτερα mpx.

Xωρια το διαφραγμα οπου στην μεν ηχ20 θα ειναι σαν "ελαχιστο" (αριθμητικα) φ/5.8 ενω πχ στην rx100 φ/4.8 (και στην fuji f/2.8)

(θα σου δωσουν και αλλο φως οι αλλες..-η δε fuji παιζει αλλου πανω απο 2 στοπ απο την hx)

To θεμα ειναι οτι οι φωτογραφιες που θες @500mm ειναι απειροελαχιστες...,δεν θα εχεις παντα τριποδο ,ουτε θα εχεις παντα φως .

Βαλε στα μειον οτι δεν παιζει τα οπτικα μιας ultra zoom να ειναι καλυτερα απο μιας premium compact..καταλαβαινεις οτι περα απο λιγο παιχνιδισμα στην αρχη με το ζουμ και καποιες φορες για λογους επιδειξης σε γνωστους και φιλους ειναι αχρηστο...οπως περιπου και ολες οι μηχανες στην κατηγορια αυτην.

εδιτ(πολλαπλο αλλα αυτο παει στα παραπανω)

Αν compact εννοεις τις διαστασεις..τοτε πχ η p7100 (compact θεωρειται) ειναι ελαχιστα μεγαλυτερη σε διαστασεις απο τις olympus αλλα και τις nikon 1..

Ο φακος μας χαλαει λιγο τη σουπα..αλλα δεν ειναι και θηρια σε αυτα τα μεγεθη.(μ4/3)

Χτυπαει σε μεγεθος τις nex αλλα εκει οι φακοι (λογω αισθητηρα) ειναι μεγαλυτεροι.

Link to comment
Share on other sites

Όσο μικρότερο f στα 500/100mm αντίστοιχα τόσο λιγότερο χρόνο έκθεσης χρειάζομαι για το ίδιο αποτέλεσμα (φωτεινότητα) στο ίδιο ISO, σωστά; θεωρητικά το 1/5; σε αντιστοιχία ISO πως αλλάζει αυτό; (μπορεί και να λέω βλακείες τώρα)

Αν σε μικρότερο αισθητήρα έχω περισσότερα mpx δεν έχω μεγαλύτερη λεπτομέρεια;

έχεις (ετε) κάποιο παράδειγμα σχετικά με αυτό που λέω ωστε να διαπιστώσω με τα μάτια μου τι ακριβώς λέτε (εικόνες);

Θεωρείτε την 1η επιλογή DSC-HX20V στα 300 ευρά ότι δεν αξίζει; γιατί πετάξαμε στο τραπέζει μηχανές >400 ευρώ (P7100, RX100) με μικρότερο zoom (<x4), με χειρότερες μπαταρίες (σημαντικό για μηχανές ταξιδιού), με χειρότερο βίντεο κτλ...

Δεν επιμένω στα παραπάνω (δεν έχω τόσες γνώσεις ωστε όλα αυτά που διάβασα να τα αντιστοιχώ στα δεδομένα που θέτω) απλά ο αρχάριος/άσχετος όσο ψάχνεται τόσο χάνεται...

Τέλος, αναφορικά με αυτό που λέω για το amazon warehouse έχετε κανένα σχόλιο;

Link to comment
Share on other sites

Όσο μικρότερο f στα 500/100mm αντίστοιχα τόσο λιγότερο χρόνο έκθεσης χρειάζομαι για το ίδιο αποτέλεσμα (φωτεινότητα) στο ίδιο ISO, σωστά; θεωρητικά το 1/5; σε αντιστοιχία ISO πως αλλάζει αυτό;

Για αρχη ως διευκρινηση οταν λεμε μεγαλο διαφραγμα εννουμε μικρο αριθμο.Πχ το 2.8 ειναι μεγαλυτερο διαφραγμα απο φ/4(συχνα εως συνεχειςα θα το δεις και φ4 για λογους συντομιας)

Το ποσο μεγαλυτερο παει με βαση τα παρακατω.

1.4 1.6 1.8 2 2.2 2.5 2.8 3.2 3.5 4 4.5 5.0 5.6

6.3 7.1 8 9 10 11 13 14 16 18 20 22

το καθε νουμερο απεχει 1/3 στοπ απο το αλλο και οπως καταλαβαινεις ανα 3 (δλδ το 2 απο το 2.8) απεχει ενα στοπ.

Ενα στοπ ειναι διπλασιο(η υποδιπλασιο,αναλογα πως κινεισαι στη κλιμακα) σε φως που βλεπει ο αισθητηρας.

Τουτεστιν ..σε ισο πχ αντι για 200 θα ηθελες 400

(100-200-400-800-1600-3200-6400 κλπ..)

Αν σε μικρότερο αισθητήρα έχω περισσότερα mpx δεν έχω μεγαλύτερη λεπτομέρεια;

Δυσκολη ερωτηση..ετσι οπως το αντιλαμβανομαι.

Εν ολιγοις..δες το κινητο σου.Εχει -μαλλον- αρκετα mpx για το μεγεθος του αισθητηρα του μιας ειναι αρκετα μικροτερος απο αυτους εδω.

Δε φανταζομαι να σε ικανοποιει η λεπτομερεια του.

Συνηθως(παντα δλδ) μαζι με τον αισθητηρα παιζει ρολο και ο επεξεργαστης που βρισκεται καπου εκει κοντα που μεταφραζει το φως που πεφτει στον εκαστοτε αισθητηρα(δεν αναφερομαι στα mpx ..αλλα στην τεχνολογια του) σε εικονα την οποια ολοι προφανως την θελουμε με οσο το δυνατον μεγαλυτερη λεπτομερεια.

(και για αυτο δες παλι την fuji τα exr modes που προσφερει).

έχεις (ετε) κάποιο παράδειγμα σχετικά με αυτό που λέω ωστε να διαπιστώσω με τα μάτια μου τι ακριβώς λέτε (εικόνες);

Θεωρείτε την 1η επιλογή DSC-HX20V στα 300 ευρά ότι δεν αξίζει; γιατί πετάξαμε στο τραπέζει μηχανές >400 ευρώ (P7100, RX100) με μικρότερο zoom (<x4), με χειρότερες μπαταρίες (σημαντικό για μηχανές ταξιδιού), με χειρότερο βίντεο κτλ...

Δεν επιμένω στα παραπάνω (δεν έχω τόσες γνώσεις ωστε όλα αυτά που διάβασα να τα αντιστοιχώ στα δεδομένα που θέτω) απλά ο αρχάριος/άσχετος όσο ψάχνεται τόσο χάνεται...

Τέλος, αναφορικά με αυτό που λέω για το amazon warehouse έχετε κανένα σχόλιο;

Δες review στο dpreview.com.

Eχει σχεδον για καθε μηχανη..(με εξαιρεση τις καινουριες ,ολες οσες αναφεραμε εδω)

Eπισης το zoom ειναι δειγμα ποσοτητας και οχι ποιοτητας.Ισα ισα που (στη πραξη) ειναι και αντιστροφως αναλογα τα δυο αυτα μεγεθη.

ΠΕρι αυτονομιας η nikon p7100 εχει μεγαλυτερη απο την hx20.(εστω για λιγο..)

Απλα τα παλια τα χρονια ..προ 10ετιας(και κατι λιγοτερα)..prosumer ηταν οι ultra zoom τοτε..με φακους ομως 10χ..12χ..5χ...αλλα φακους.Και τεραστιους αισθητηρες σε σχεση με ο,τι υπηρχε (δεδομενης και της εποχης).Το συνηθες ηταν 2/3" αλλα εξαφανιστηκε σαν μεγεθος αυτο...μεχρι τωρα.(σονυ 717 ,808 νικον 8800 κλπ)

Η τοτε γενια μεταπηδησε σε δσλρ (μιας και αυτες εκαναν απο 500 στην καλυτερη εως κοντα 1000Ε ) και πλεον ο μονος λογος για να πουλησουν αυτες οι μηχανες ειναι απλα να προσφερουν πολυ ζουμ μιας ολοι στη κατηγορια αυτη κρινουν βαση αυτου.

Περι video δε μπορω να πω πολλα...μιας και μου ειναι το πλεον αδιαφορο.Απλα βλεπωντας δουλειες αλλωνων πιστευω ειναι θεμα χρηστη ενα καλο video ..(λιγο πολυ ολες προσφερουν τουλαχιστον ενα 1280χ720@30φπς που ειναι μια καλη βαση για να δουλεψεις υστερα σε καποιο προγραμμα.)

Link to comment
Share on other sites

δηλαδής με ΙSO 200+ φ2.8 και ISO400 +f2 έχω την ίδια φωτογραφία σε φωτεινότητα με περισσότερο θόρυβο στο ISO400;

Διαβάζοντας εδώ

Sony DSC-HX20V vs DSC-RX100 - Our Analysis

μπερδεύτηκα να σου πω την αληθεια...τι εννοεί true mp 9.7 για την hx20v;

πάντως στα 327 δεν θα την αγοράζατε σωστά;

σε ευχαριστώ NTG & racer !!!!!!

Link to comment
Share on other sites

θα σε γελασω..δεν ασχολουμε με τετοια site.

Θα εχει καποια παρομοια σχεση φανταζομαι και με το "Around 31.5x more zoom" ενω στην ουσια ειναι 5 φορες.

Τεσπα..στα τεχνικα που ρωτας παει αναποδα..

ιso400+f2.8=iso200+f2 απο πλευρας φωτεινοτητας.(προφανως ιδιο χρονο στο κλειστρο)

Μεγαλυτερο διαφραγμα =μικροτερος αριθμος =περισσοτερο φως.(και κατι αλλα σχετικα με βαθος πεδιου αλλα τα αφηνουμε εξω αυτα.)

Δεν θα κοιτουσα τιποτα απο τη κατηγορια που ψαχνεις.

Αν το ερωτημα ειναι για μενα προσωπικα (τι θα αγοραζα) θα ξανα-επαιρνα απο την αρχη παλι δσλρ.Εστω και την canon 1100δ.Μου προσφερει περισσοτερα απο τις παραπανω ..κυριως την ευκολια να εχω ο,τι εχω τωρα και να περιμενω να μαζεψω λεφτα για ενα καλυτερο σωμα.(μολις μαζεψεις 2-3 καλους φακους μονο σωμα αλλαζεις ,αναλογα με το αν χρειαζεσαι κατι που προσφερει καποιο νεοτερο.

Ειναι στα λεφτα που δινεις..οποτε με παραπανω σκεπτικο θα ηταν η πρωτη και η τελευταια επιλογη (αν δεν με ενδιεφεραν τα μτχ).

Σε αυτα τα λεφτα παλι(ισως και λιγοτερα)..διωχνωντας οσο περισσοτερο ογκο μπορω θα πηγαινα στην olympus epm1 (330E) ή οποια παρα το αριθμητικο 1 στην ονομασια της ειναι συγχρονη μηχανη.

(ep-? η μεγαλη PEN , EPL-? (L=lite) η μεσαια ,ΕPM-? (M=mini) η μικρη των pen ,?=1,2,3,5)

(απο mini η 1 βγηκε περυσι και μολις τωρα βγηκε η 2)

Αυτονομια καλυτερη της hx20 ..και προφανως video ειδες απο καποια αλλη παλιοτερη.Αυτη εχει 1920χ1280@60.

Στα ιδια λεφτα διωχνωντας λιγο ακομα ογκο απο το φακο θα κοιτουσα την Nikon 1 j1.

Mια απο τα ιδια ο,τι ανεφερα στην olympus.Απλα κανεις δεν ξερει αν θα ασχοληθει μελλοντικα η nikon με αυτη τη κατηγορια.

Οχι οτι σε απασχολει μιας και σαν compact θα την βλεπεις και θα την χειριζεσαι.Δεν ειναι compact ,με την εννοια οτι ο φακος ειναι αποσπωμενος μπορεις να βαλεις οτι κυκλοφορει στην αγορα για αυτη τη κατηγορια oποτε θελησεις.

Oπως βλεπεις με τις δυο παραπανω μηχανες να παιζουν @300Ε δεν υπαρχει περιπτωση να πηγαινα σε compact.(γενικα compact..με fixed φακο..ποσο μαλλον με μικρο αισθητηρα)

Link to comment
Share on other sites

πήγα στα mediamarkt και επιασα την dsc-hx20v, δεν είχα πολύ χρόνο να δοκιμάσω άλλες

και να πω ότι ήταν στιβαρή κατασκευή, όχι μηχανή τσέπης αλλά μικρή, εξαιρετικά εύκολη στην χρήση αλλά κάτι με χάλασε...δεν μπορώ να εντοπίσω τι ακριβώς....Έπαιξα και στο γραφείο με μια nex7 συναδέλφου και ίσως εντυπωσιάστηκα παραπάνω απόσο έπρεπε

Νομίζω πως πρέπει να πάω σε κανα φωτομάγαζο με πληθώρα μηχανών και με κάποιον που "ξερει" για να μου δείξει και να διαπιστώσω ιδιοις όμμασι κάποια πράγματα....που μπορώ να πάω και να πειράξω τις μηχανές που προτείνατε;

Link to comment
Share on other sites

Poweshot SX260HX < Lumix tz30 < Sony dsc-hx20v < Powershot S100 < FujiX10 < Poweshot G12 <Nikon P7700 < Sony RX100

έτσι πάει από επιλογές (Βασει τιμής πάνω κάτω από 250 ευρώ έως 650 ευρώ) ... η καλύτεση σχέση απόδοσης /τιμής ποιά είναι όμως ;.... και με βάση τις ανάγκες μεγάλων σε ηλικία ανθρώπων που τους νοιάζει η ευκολία χρήσης, η αυτονομία, το video και γενικά μια all around travel camera.....

O συμβιβασμός μπορεί να γίνει με την P7700;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.