Jump to content



Gigabyte UEFI BIOS


AnimaTronic

Recommended Posts

Εγω παντως οσες φορες εχω αντιμετωπισει αυτο το προβλημμα (και ειναι πολλες) εκανα τα εξης

1.αλλαγη στον controller απο οτιδηποτε αλλο σε ide

2.την στιγμη του boot να βαλω τους driver σε ενα στικακι

3. Και καλυτερο φορματ απο στικακι

Αποκλειεται να μην δουλεψει με τουλαχιστον ενα απο τα παραπανω,και το πιο σιγουρο και χωρις πολλες σπαζοκεφαλιες ειναι το 3,πλεον τα στιακια εχουν τεσσερα με πεντε ευρω.Εγω πλεον εχω ενα 8 γιγα που το πηρα 5 ευρω με περασμενα τα 7 και το εχω αποκλειστικα γι'αυτη την δουλεια.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=906]JohnGR[/MENTION] δεν υπαρχουν τετοιες επιλογες.

[MENTION=173]Wizard![/MENTION] ισως ειναι αλλα δεν ξερω αν εχει εφαρμογη στο δικο του συστημα, γενικα η φαση με αυτα αλλαζει απο κατασκευαστη σε κατασκευαστη (μη πω απο μητρικη σε μητρικη, γι' αυτο δεν εβγαλα ακρη και απο το ψαξιμο για καποια σιγουρη λυση).

Αυτο που ηξερα (απο δικο μου συστημα) και το γραφει και στο manual:

To boot from an operating system that supports GPT partitioning, select the device prefixed with "UEFI:" string.

Or if you want to install an operating system that supports GPT partitioning such as Windows 7 64-bit, select the optical drive that contains the Windows 7 64-bit installation disk and is prefixed with "UEFI:" string.

To θεμα ειναι πως εμας το διαολεμενο το "UEFI:" δεν μας το εμφανιζει στο DVD Drive.

Επισης καπου αλλου διαβασα αυτο

I could not get UEFI to load with either an internal SATA DVD, internal IDE DVD or a USB thumb drive. I could only get it to load with a USB DVD drive.

[MENTION=16086]argy1[/MENTION] τωρα να παω να του πω να αγορασει στικακι (ακομα και των 10€) και να μη του δουλεψει... δεν λεει. Ποιους drivers?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Για όσους προβούν στην εγκατάσταση του UEFI bios, να έχετε στο νου σας ότι θα πρέπει να βάλετε ΟΛΟΥΣ τους drivers του συστήματος από την αρχή.

Μη σας φανεί περίεργο όταν ξεκινήσετε τον υπολογιστή μετά το upgrade και ψάχνει 50 ώρες για "νέους" drivers. Επίσης μη ξεχάσετε - τουλάχιστον στην περίπτωση των nvidia - να τους βάλετε manually. Μη κλάσετε μέντες όταν δε θα μπορείτε να αλλάξετε την ανάλυση και πάτε στο nv control πάνελ και σας πει ότι δεν έχετε nvidia κάρτα εγκατεστημένη.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.