Jump to content



Αξιόπιστος σκληρός δίσκος 2TB για HTPC.


Jerry007

Recommended Posts

Ψάχνω έναν σκληρό δίσκο 2TB για το HTPC. Θα περαστεί σε ένα μικρό partition το OS και ο υπόλοιπος θα λειτουργήσει ως αποθήκη ταινιών, σειρών και μουσικής. Θα γίνει και share μέσω δικτύου για να είναι διαθέσιμος και στους άλλους υπολογιστές του σπιτιού (wannabe NAS).

Εφόσον θα έχει λειτουργικό πάνω ψάχνω για δίσκο στις 7200rpm. Έψαξα στο skroutz και βρήκα διάφορους δίσκους, αλλά διαβάζοντας reviews και εμπειρίες χρηστών ανησυχώ λίγο. Διαβάζω για DOA, δίσκους που ψόφησαν εντός εβδομάδας και για άλλους δίσκους που κάνουν "κλικ" χωρίς να επηρεάζεται η λειτουργία τους.

Δυστυχώς δεν υπάρχει περιθώριο προς το παρόν για δεύτερο δίσκο και RAID 1 (όπως θα έπρεπε), και 2TB είναι αρκετά δεδομένα, οπότε ψάχνω έναν όσο γίνεται πιο αξιόπιστο δίσκο. Μελλοντικά θα μπει ένας όμοιος στο σύστημα για backup.

Ποιες είναι οι επιλογές μου μέχρι 140€;

Link to comment
Share on other sites

Άμα μπορείς να επεκτείνεις το budget κατά €10, ένας seagate lp 5900 2tb + agility 3 64gb (95+55=€150 από amazon), αλλιώς κάποιο πιο μικρό ssd.

7200rpm δίσκοι είναι θορυβώδεις για HTPC. Ένας green έχει ίδιο πάνω-κάτω sequential read/write με έναν 7200, οπότε θέμα για το διαμοιρασμό των αρχείων δε θα υπάρχει.

Σου προτείνω να βάλεις τον ssd, 1ο για να μη δουλεύει ο μηχανικός παραπάνω από όσο χρειάζεται, και 2ρον άμα παίζεις με τίποτα XMBC, να μη σκαλώνει καθόλου όταν φορτώνει screenshots/artworks κτλ.

EDIT: Ξέχασα να σου αναφέρω, στο μηχανάκι μου εγώ έβαλα έναν ssd, μόνο και μόνο για να βγάλω τον WD Black από εκεί. Στο σύστημα μου έκανε σαν αλυσοπρίονο κάθε φορά που έτρεχα κάτι, ακουγόταν περισσότερο από οτιδήποτε άλλο εκεί μέσα, και τρέχω και sli...βέβαια άλλοι 7200ρηδες (ή κάποιο άλλο revision του black) μπορεί να μην έχουν θέμα, απλά να το έχεις στα υπ'όψιν σου.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=1199]Volrath[/MENTION]

Το σκέφτηκα και εγώ για SSD, αλλά μου είπαν ότι είναι waste of money για HTPC.

Ναι δεν είναι τα 10€ το πρόβλημα, μπορώ να τα πάρω και από Amazon.

Έχεις εμπειρίες από τον Seagate LP;

[MENTION=2474]Γιωργος_Μ[/MENTION]

Ποια μοντέλα έχεις συγκεκριμένα;

[MENTION=376]YDinopoulos[/MENTION]

Είχα καταλήξει ότι είναι οι πιο αξιόπιστοι από ότι διάβασα, απλά έφευγαν έξω από το budget μου.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=1199]Volrath[/MENTION]

Το σκέφτηκα και εγώ για SSD, αλλά μου είπαν ότι είναι waste of money για HTPC.

Ναι δεν είναι τα 10€ το πρόβλημα, μπορώ να τα πάρω και από Amazon.

Έχεις εμπειρίες από τον Seagate LP;

[MENTION=2474]Γιωργος_Μ[/MENTION]

Ποια μοντέλα έχεις συγκεκριμένα;

[MENTION=376]YDinopoulos[/MENTION]

Είχα καταλήξει ότι είναι οι πιο αξιόπιστοι από ότι διάβασα, απλά έφευγαν έξω από το budget μου.

Έχω εμπειρία ναι. Αλλά οι 2 δίσκοι που έχω, δεν αποτελούν αξιόλογο sample size. Αυτό που μπορώ να σου πώ είναι ότι είναι αθόρυβοι, και δε μου έχουν βγάλει πρόβλημα σε σύστημα 24/7 εδώ και 2 χρόνια (0 bad sectors). Χωρίς raid όμως.

Είχα κάνει benches όταν πήρα τον 1ο, άμα σε ενδιαφέρει δες παρακάτω - σε σύγκριση με τον wd αλυσοπρίονο-black

Green

seagate-green-6244.jpg

Black

wdblack-6245.jpg

ένα mix με έναν παλαιότερο 500.11 νομίζω

hd-tach-or-sthing-6243.gif

σε socket775, άμα έχεις κάτι πιο σύγχρονο, θα είναι λίγο πιο ανεβασμένα τα νούμερα.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=2474]Γιωργος_Μ[/MENTION]

Ποια μοντέλα έχεις συγκεκριμένα;

WD20EARS & WD20EARX , αυτα τα δυο μοντελα εχω συνολικα 6 κομματια. (Το WD20EARX νομιζω ειναι αντικαταστατης του WD20EARS).

Western Digital Caviar Green 2TB | Skroutz.gr

Western Digital Caviar Green Desktop 2TB 3.5" | Skroutz.gr

Παντως για games δεν εχω κανενα προβλημα , εχω καμια 100ρια games εγκατεστημενα και κανενα δεν εχει προβλημα με τις στροφες του δισκου κτλ (Και εγω για home theater pc τους εχω τα 10 tera ταινιες ειναι)

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=1199]Volrath[/MENTION]Το σκέφτηκα και εγώ για SSD, αλλά μου είπαν ότι είναι waste of money για HTPC.
Από προσωπική εμπειρία, μπορώ να σου πω... το ΑΝΤΙΘΕΤΟ !!!! Από τότε που τον έβαλα, ...άλλη εμπειρία.
Link to comment
Share on other sites

Να πω την αλήθεια από τότε που έβαλα τον X25-M πέρσι δεν ξανασχολήθηκα με SSD, και έχω μείνει λίγο πίσω. Θα το ψάξω και για τον Agility.

[MENTION=79]apotsi[/MENTION]

Ποιόν έχεις στο HTPC;

Link to comment
Share on other sites

Προσωπική εμπειρία:

4x1TB Western Digital Caviar Green (οι 2 πουλήθηκαν): No Problem. Ever. No Sound

1x2TB Western Digital Caviar Green αυτη τη στιγμή στο main PC για data: Τα ίδια με απο πάνω.

Σου προτείνω κι εγώ ένα μικρό και οικονομικό SSD για OS και έναν Caviar Green for the rest.

Για Caviar Green έχω ακούσει/διαβάσει κι εγώ αρνητικά σχόλια. Σε μένα δεν παρουσιάστηκε ΠΟΤΕ πρόβλημα με τέτοιο δίσκο. Ίσως να είμαι τυχερός.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=3559]Oric[/MENTION]

Αυτος ξεφευγει υπερβολικα πολυ απο το budget μου...

Sent from my iPad using Tapatalk HD

[MENTION=6900]AnimaTronic[/MENTION]

Ναι, αυτο. Συνηθως οτι διαβαζω το βρισκω σε ξενα forums και δεν μπορει να ξερεις σε τι παρτιδα θα πεσεις. Μπορει ενας δισκος σε US η UK να βγει προβληματικος και εδω να ειναι καλος και vice versa...

Link to comment
Share on other sites

Συγκρίνεις διαφορετικά πράγματα.

Από ότι έχω διαβάσει ο Black είναι ότι πιο αξιόπιστο, αλλά δεν ξέρω αν είναι ο σκληρός που χρειάζεσαι για αποθήκη. Είναι πιο ενεργοβόρος από τον Green και πιο γρήγορος (7.200rpm vs 5.400rpm)

Αν θέλεις οπωσδήποτε έναν γρήγορο σκληρό γιατί θα εγκαθιστάς πρόγραμματα, παιχνίδια και δεν ξέρω γω τι εκτός από αρχεία πάρε τον Black.

Αν είναι καθαρά για storage αρχείων πάρε τον Green που είναι πιο οικονομικός από άποψη τιμής και κατανάλωσης ρεύματος, αλλά πιο αργός.

Από ότι λένε τα παιδιά από πάνω έχουν καλές εμπειρίες με τους Green.

Link to comment
Share on other sites

η διαφορά ανάμεσα στον caviar green και στον black (2ΤΒ) αξίζει?έχω ήδη samsung 830 για το λειτουργικό και ψάχνομαι για σκληρο-αποθήκη.

Ότι σου λέει ο [MENTION=9685]Jerry007[/MENTION]. Αν είναι μόνο για data, πάρε έναν green και καθάρισες.

Πχ. Green 2TB

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.