Jump to content



Ειναι οκ οι ταχυτητες?


stratigos24

Recommended Posts

Καλησπερα.

Τα παρακατω αποτελεσματα σας φαινονται καλα? Τι ειναι αυτο το pciide που ειναι bad?

Edit:

Εκανα και αυτον τον οδηγο αλλα μολις πηγαινε να μπει στα windows ελεγε boot disk failure ενω κανονικα ηταν πρωτη boot συσκευη ο vertex 2 που εχω τα win. Για να ξαναγινει οκ, εκανα στα bios load defaults.

//////////////////

Οδηγος:

''1) Ανοίγεις την registry μέσα στα windows (Start-->Run--> Regedit).

2) Από την αριστερή πλευρά Πηγαίνεις: HKEY_LOCAL_MACHINE--> System--> CurrentControlSet--> Services--> msahci.

Από την δεξιά πλευρά υπάρχει ένα κλειδί που λέγεται Start. Λογικά έχει value 3. Κάνε το διπλό κλικ και το 3 κάνε το 0.

3) Από την αριστερή πλευρά Πηγαίνεις: HKEY_LOCAL_MACHINE--> System--> CurrentControlSet--> Services--> IastorV.

Από την δεξιά πλευρά υπάρχει ένα κλειδί που λέγεται Start. Λογικά έχει value 3. Κάνε το διπλό κλικ και το 3 κάνε το 0.

4) Κλείσε registry, κάνε restart.

5) Μπες μέσα στο BIOS. Πήγαινε στο μενού Integrated Peripherals--> On Chip ATA Devices. Εκεί μέσα έχει μία επιλογή που λέγεται On Chip SATA controller. Τώρα πρέπει να λέει IDE. Κάνε το AHCI.

6) Κάνε Save and Exit από το BIOS.

7) Άφησε τον υπολογιστή να μπει στα Windows.

8) Θα σου βρει καινούριες συσκευές. Ξανά κάνε restart.

9) Πήγαινε εδώ: http://downloadcente....?DwnldID=21852

Στην 3η επιλογή κάνε κλικ στο download και κατέβασε τον driver.

Τρέξε τον driver για να εγκατασταθεί.

Κάνε ξανά restart και όταν μπεις πάλι στα Windows τρέξε πάλι το AS SSD Benchmark.

Όλα τα παραπάνω θα τα ακολουθήσεις με την προυπόθεση πως τον SSD τον έχεις κουμπωμένο σε ΜΩΒ θύρα πάνω στην μητρική σου και όχι σε γαλάζια.''

//////////////////

Mε αυτο βλεπετε κατι διαφορετικο?

Tελικα δεν ειχα πειραξει στο CurrentControlSet τα αρχεια αλλα στο CurrentControlSet001. Τωρα πηγα το CurrentControlSet και ειναι και εκει 0 τωρα οι τιμες.

Εγω βλεπω να ειναι σωστο το τεστ του atto και λαθος (μαλλον) του as ssd. Οντως πρεπει να το αλλαξω απο τα bios απο ide σε ahci ή ειμαι οκ και απλα το as ssd δεν βγαζει σωστο αποτελεσμα λογω του sandforce?

post-16978-1416076647,3022_thumb.png

post-16978-1416076647,5956_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

Και το AS SSD αλλά και το ΑΤΤΟ βγάζουν σωστά νούμερα. Απλά το κάθε πρόγραμμα μετράει με διαφορετικό τρόπο.

Επειδή ο SSD σου είναι με Sandforce controller, αυτό σημαίνει πως συμπιέζει τα δεδομένα κατά την ανάγνωση και εγγραφή για να πετυχαίνει μεγαλύτερες ταχύτητες.

Το ΑΤΤΟ δοκιμάζει τα drives με δεδομένα που συμπιέζονται ενώ το AS SSD, με δεδομένα που δεν επιδέχονται συμπίεση.

Γι'αυτό και οι διαφορές στα νούμερα.

Ο τρόπος που σου είπα για αλλαγή από IDE σε AHCI είναι σωστός. Δοκίμασε μία φορά ακόμα το AS SSD να δεις αν άλλαξαν τα νούμερα προς το καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Ακομα θελω να ρωτησω κατι. Εβαλα το intel driver που μου εδωσες εχθες και ειχα βαλει και αλλον εναν driver 1 λεπτο πιο πριν που βρηκα μονος μου. Ολα οκ, οι επιδοσεις ανεβηκαν αλλα εχω 2 προγραμματα στον υπολογιστη που δεν ξερω αν πρεπει να τα διαγραψω ή οχι. Το ενα ειναι το intel rapid storage technology που φορτωνει παντα μαζι με τα windows και βγαινει εικονιδιο κατω στην ωρα και το αλλο ειναι το κεντρο ελεγχου intel. Να τα αφησω?

Και κατι ακομα. Προσπαθησα να κανω secure erase των vertex (εκανα φορματ, εχω βαλει πρωτο δισκο τον samsung 830 και δευτερο τον vertex) μεσω live cd ubuntu αλλα δεν τα καταφερα. Δεν μου τα εβγαζε οπως ελεγε ο οδηγος. Κανω λοιπον το φορματ και μετα που μπαινω στα windows να τον κανω secure erase με το προγραμμα ocz toolbox. Δεν το εκανε, μολις παταγα erase ελεγε error. Ετσι του εκανα απλα μια διαμορφωση με δεξι κλικ απο τα windows. Το θεμα μου ειναι αλλο. Οταν τον εβαλα πανω τον vertex και ανοιξα τον υπολογιστη και πηγα στο ''ο υπολογιστης μου'' κανονικα εδειχνε 2 σκληρους, τον samsung και τον vertex. Εκλεισα τον υπολογιστη και εφυγα. Οταν γυρισα, ανοιξα τον υπολογιστη και πηγα να κανω τη διαμορφωση του vertex αλλα ειχε δημιουργηθει ενα ''Δεσμευμένο από το σύστημα 99,9 mb''. Μου το ειχε κανει και παλαιοτερα (μαλιστα μου ειχε βγαλει 2 τετοια) που ειχα στον vertex τα windows αλλα οταν εκανα φορματ τα ειχα σβησει και ειχαν ενσωματωθει αν το λεω σωστα παλι στον vertex. Τωρα τι να κανω? Διαβασα οτι τα φτιαχνουν τα windows αυτα και οτι δεν ενοχλουν. Με ενοχλουν στο ματι ομως. Πως να τα κανω αορατα? :)

Link to comment
Share on other sites

Το rapid storage technology μαζί με το κέντρο ελέγχου της Intel, εγκαταστάθηκαν με τους drivers που σου είπα να βάλεις. Μην τα σβήσεις.

Αν θέλεις να μην εμφανίζονται χαμηλά, υπάρχει επιλογή να μην φαίνεται το εικονίδιο.

ανοίγεις το Intel Rapid Storage Technology και πηγαίνεις στο preferences. Εκεί είναι η επιλογή.

Όταν έκανες εγκατάσταση τα windows είχες και τους δύο SSD επάνω στον υπολογιστή;

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς έχω την εντύπωση ότι η δεύτερη γενιά των sandforce controller κάνει συμπίεση. Ο vertex 2 πρέπει να έχει raw νούμερα ως πρώτη γενιά.

Επίσης το Rapid Storage Technology είναι κομμάτι των drivers της ιntel για τους SATA. Δεν νομίζω ότι γίνεται απεγκατάσταση εύκολα και σίγουρα θες να το έχεις στο σύστημά σου.

Τώρα όσο αναφορά για κρυφά partition μικρού μεγέθους είναι μια χαζομάρα που κάνουν τα windows 7 και δύσκολα το ξεφορτώνεσαι. Εκει αποθηκεύουν διάφορες χαζομάρες που χρειάζονται για δικούς τους διαγνωστικούς λόγους. Μπορείς να το ξεφορτωθείς αλλά εχει ΠΟΛΥ βαβούρα (και κάποιο ρίσκο - partition manager - merge partitions - πιθανή επιδιόρθωση εκκίνησης windows 7)

Εναλλακτικά αν δεν είχες κάνει την εγκατάσταση τότε κάνεις εκκίνηση με ένα DVD των windows vista και φτάνεις μέχρι το σημείο που δημιουργείς το partition για το δίσκο. Μετά reboot και εγκατάσταση από το DVD των windows 7.

Νομίζω υπήρχε και ένα workaround κατά την εγκατάσταση των 7 που σου ζητούσε να δημιουργήσει το partition και το απέφευγες πατώντας Άκυρο σε μια επιλογή μετά από pop up ενημέρωση της εγκατάστασης.

ΕDIT: Κάνε download από site intel και την τελευταία έκδοση του intel rapid storage technology

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς έχω την εντύπωση ότι η δεύτερη γενιά των sandforce controller κάνει συμπίεση. Ο vertex 2 πρέπει να έχει raw νούμερα ως πρώτη γενιά.

Οι Sandforce πάντα έκαναν συμπίεση και η σειρά SF12xx και η SF22xx

Ως 285ΜΒ/s read και 275ΜΒ/s write η πρώτη γενιά

Ως 550MB/s read και 525MB/s write η δεύτερη γενιά.

Υ.Γ. Παράδειγμα Agility 2 60GB με Sandforce SF-1222

ATTO 2.41

730506eb8677046b.jpg

AS SSD Benchmark

730506eb8678063a.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τώρα όσο αναφορά για κρυφά partition μικρού μεγέθους είναι μια χαζομάρα που κάνουν τα windows 7 και δύσκολα το ξεφορτώνεσαι. Εκει αποθηκεύουν διάφορες χαζομάρες που χρειάζονται για δικούς τους διαγνωστικούς λόγους. Μπορείς να το ξεφορτωθείς αλλά εχει ΠΟΛΥ βαβούρα (και κάποιο ρίσκο - partition manager - merge partitions - πιθανή επιδιόρθωση εκκίνησης windows 7)

Εναλλακτικά αν δεν είχες κάνει την εγκατάσταση τότε κάνεις εκκίνηση με ένα DVD των windows vista και φτάνεις μέχρι το σημείο που δημιουργείς το partition για το δίσκο. Μετά reboot και εγκατάσταση από το DVD των windows 7.

Οχι, οκ δεν θελω να μπλεξω. Ελεγα απλα να τα κανω κρυφα τουλαχιστον να μην τα βλεπω.

Την τελευταια εκδοση του inter storage πρεπει να εχω βαλει.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.