Jump to content



Να φορέσουμε γυαλιά!!!!!


Οδυσσέας

Recommended Posts

Όχι δεν εννοώ τα γυαλιά που σκέφτεστε.....:toomuchne :toomuchne :toomuchne :toomuchne

Εννοώ γυαλιά που μετατρέπουν την εικόνα στα παιχνίδια σε 3D.

Είδα κατά τύχη πριν κάτι μέρες αυτό το review και είπα να το ψάξω λίγο μιας και έχει ενδιαφέρον. Το review είναι 2 χρονών, πανάρχαιο για τα δεδομένα των υπολογιστών.

http://www.edimensional.com/products/edglasses.htm

Αυτά είναι τα γυαλιά στο review. Δεν έχω δει άλλο τέτοιο προϊόν πουθενά και δε μπορώ να συγκρίνω αλλά δεν φαίνονται ακριβά... με τόσα που δίνουμε για κάρτες και οθόνες....

Θυμάμαι παλιά μια κάρτα γραφικών (Αsus GF4 νομίζω...) που έδινε δώρο τέτοια γυαλιά!!

H nVidia εδώ και χρόνια ξέρω πως βγάζει τους stereo drivers. Η ΑΤΙ έχει τέτοιο software;

Τέλος πάντων, έχει δοκιμάσει κανείς τέτοια γυαλιά να μάθουμε αν αξίζουν ή όχι;

Έψαξα -λίγο- και δε βρήκα άλλα παρόμοια review.

Στην Ελλάδα να υπάρχουν πουθενά άραγε;

Υποθέτω ότι, για τα παιχνίδια τουλάχιστον, το αποτέλεσμα μπορεί να είναι πολύ καλό αφού σχεδόν όλα έχουν πληροφορίες τρίτης διάστασης (Ζ/W buffer).

’ντε παρέα με τρισδιάστατο ήχο θέλω και ανάλογη εικόνα!:D

Link to comment
Share on other sites

Έχω τέτοια γυαλιά!! Τα είχα βρει από ένα παλιό μηχάνημα και τα είχα "κατασχέσει" από τον ιδιοκτήτη τους. Τα είχα δοκιμάσει σε Nvdia με τους stereo drivers. Δυστυχώς δουλεύουν μόνο σε συνεργασία με παλιούς drivers για Nvidia. Νομίζω οτι έχουν βγει και drivers για ATI αν και δεν τους έχω δοκιμάσει.

Τα έχει αγοράσει επίσης ο κολλητός μου από εξωτερικό (θα σου πω λεπτομέρειες όταν γυρίσω απο διακοπές).

Τώρα σαν αποτέλεσμα. Μόλις τελειώσεις με τις εγκαταστάσεις των drivers έχει ένα demo με το σήμα της Nvidia που δείχνει κάτι κύβους να πηγαίνουν μέσα έξω απ'την οθόνη (όντως νομίζεις ότι βγαίνουν έξω!) εντυπωσικότατο.

Αυτό που κάνουν είναι να δείχνουν δύο εικόνες του 3d παιχνιδιού (είναι συμβατά σχεδόν με όλα τα direct3d παιχνίδια) - βέβαια με ανάλογη πτώση σε frame rate ~/2 - ελαφρά μετατοπισμένες μεταξύ τους και να μπερδεύουν το μάτι και να βλέπει στερεοσκοπικά.

Σε παιχνίδια όπως NFS Underground, UT2004 κλπ είναι εντυπωσιακότατο. Βλέπεις τα αντικείμενα συμπαγή και σαν να έχουν όντως όγκο.

Προσωπικά με εντυπωσίασε (αν και αλλοιώνει ελαφρά τα χρώμματα).

Το μόνο πρόβλημα είναι ότι κουράζουν πάρα πολύ τα μάτια (αληθωρίζεις μετά από καμιά ώρα παιχνιδιού) και κάπως και τα αυτιά λόγο άσχημης στήριξης.

Link to comment
Share on other sites

Είχα την asus gforce3 η οποια ειχε γυαλια μεσα και ηταν άψογα...τα εβλεπες ολα κυριως το βαθος!Μάλλον θα την ξαναπαρω απο ενα φιλο και θα στειλω photos αλλα οχι ακόμα...

Link to comment
Share on other sites

Kαλη φαση.Ειδικα σε παιχνιδια σαν το doom3 πιστευω θα τα παιζεις να βλεπεις τα τερατα σαν να σου ορμανε στην πραγματικοτητα.Αλλα μην ειναι μεγαλο προβλημα αυτο φοβαμαι!

Αρχική απάντηση από emnezia

Το μόνο πρόβλημα είναι ότι κουράζουν πάρα πολύ τα μάτια (αληθωρίζεις μετά από καμιά ώρα παιχνιδιού) και κάπως και τα αυτιά λόγο άσχημης στήριξης.

Link to comment
Share on other sites

Φαση εχουν αλλα τα ματια σου κανουν πουλακια μετα απο λιγο. Ειδικα οσοι εχουν "ευαισθητα " ματια" και μπορουν να "διαβαζουν" τα 60hz ενος μονιτορ τοτε με τα γυαλια αυτα θα βγουν τα ματια εξω. σαν τα γραφικα που θα βλεπεις.

Link to comment
Share on other sites

Για να δουλεψουν τα γυαλια θα πρεπει η οθονη να υποστηριζει στην τρεχουσα αναλυση τουλαχιστον 120ΗΖ refresh rate αφου το software την "χωριζει" σε δυο ταυτοχρονα κινουμενες εικονες με 60ΗΖ η καθεμια.Φυσικα χωρις τα γυαλια δεν μπορεις να δεις τιποτα την συγκεκριμενη στιγμη αλλα οταν τα φορεσεις το αποτελεσμα ειναι φοβερο.Αρα πρωτα δειτε τα specs της οθονης σας και μετα τα γυαλια.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gfa3

Για να δουλεψουν τα γυαλια θα πρεπει η οθονη να υποστηριζει στην τρεχουσα αναλυση τουλαχιστον 120ΗΖ refresh rate αφου το software την "χωριζει" σε δυο ταυτοχρονα κινουμενες εικονες με 60ΗΖ η καθεμια.Φυσικα χωρις τα γυαλια δεν μπορεις να δεις τιποτα την συγκεκριμενη στιγμη αλλα οταν τα φορεσεις το αποτελεσμα ειναι φοβερο.Αρα πρωτα δειτε τα specs της οθονης σας και μετα τα γυαλια.

εμεις 120 δεν ειχαμε. δεν το ξεραμε. λεω για τα γυαλια που εδεινε δωρο η asus.

Link to comment
Share on other sites

Emnezia, αν μπορέσεις να τα δοκιμάσεις με ATI κάρτα, πες εντυπώσεις!

Για nVidia πρέπει παρέα με τους κανονικούς οδηγούς, να κατεβάζεις και τους τελευταίους stereo.

To framerate υποδιπλασιάζεται αφού το κάθε μάτι δέχεται τα μισά καρέ. Όταν τα γυαλιά επιτρέπουν στο ένα μάτι να βλέπει, στο άλλο του κλείνουν το οπτικό πεδίο για να μη δει την εικόνα που προορίζεται για το άλλο μάτι. Αν τα Ηz δεν είναι πολλά, είναι κουραστικό, αφού για όσο χρόνο το ένα μάτι βλέπει, το άλλο δε βλέπει τίποτα.

Αρχική απάντηση από emnezia

Το μόνο πρόβλημα είναι ότι κουράζουν πάρα πολύ τα μάτια (αληθωρίζεις μετά από καμιά ώρα παιχνιδιού) και κάπως και τα αυτιά λόγο άσχημης στήριξης.

Παίζει ρόλο και η ποιότητά τους. Αν είναι φτηνιάρικα τότε... πάνε τα ματάκια μας... και τα αυτάκια μας λόγο άβολης στήρηξης.

Υπάρχει πουθενά κανένα συγκεντρωτικό τεστ, να δούμε τι παίζει στην αγορά;

Link to comment
Share on other sites

Αν κάνετε υπομονή μέχρι την Δευτέρα-Τρίτη θα σας πω από που τα πήρε φίλος μου (από εξωτερικό τα έφερε) και πόσο.

Επίσης αν μένει κάποιος Αθήνα δεν έχω πρόβλημα να του τα δώσω να δοκιμάσει.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από grigas

Ξέρει κανείς τι γίνεται αν έχουμε οθόνη TFT (που τα 120 Hz απλά δεν υφίστανται...)

Τα συγκεκριμένα, που έδωσα το link στο 1ο post, δε δουλεύουν με TFT... μόνο με CRT οθόνες. Δεν εξηγεί το γιατί, ούτε λέει τι θα δει κάποιος αν τα δοκιμάσει σε TFT. Για άλλα γυαλιά δεν έχω βρει πληροφορίες.

Συνήθως οι TFT δουλεύουν στα 60Hz. Τα 30Ηz στο κάθε μάτι θα είναι πολύ κουραστικά. Αν η ΤFT μπορεί να φτάσει π.χ. τα 75 τότε το αποτέλεσμα θα είναι (ίσως) υποφερτό, αφού το ελάχιστο που προτείνουν για την οθόνη, για αυτά τα γυαλιά, είναι τα 70Ηz.

System Requirements for Gaming: Windows PC 95/98/ME/2000/XP

CRT monitor (no laptops or LCD screens)

Monitor: Minimum 70Hz refresh rate suggested (A refresh rate of higher recommended)

[Εdit]: Ωχ, τώρα το σκέφτηκα... Αν μια TFT έχει response time 16ms (που τόσο έχουν οι πολύ καλές), τότε θα μπορεί να βγάλει καθαρά 1/0,016=62.5Ηz. Αν "τρέχει" σε παραπάνω Ηz τότε από το ghost effect, θα περνάει στο κάθε καρέ μια 'σκϊά' από το προηγούμενο καρέ και ίσως να χαλάει την όλη 3D εικόνα... Έχει βάση αυτή η σκέψη ή λέω μπαρούφες; :unsure: ?????

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.