Jump to content



CUDA


bfc_xxx

Recommended Posts

Ίσως λίγο χαζή ερώτηση αλλά από τι εξαρτάται πόσο γρήγορη είναι μια κάρτα γραφικών στο CUDA (για bruteforcing, μετατροπή video). Εκτός από τα CUDA cores τι άλλο παίζει ρόλο?

Link to comment
Share on other sites

Η παλαιότητα του πυρήνα. Παλιότερα όταν είχα δοκιμάσει μια 9600GT και μια G210 στο mediashow espresso στην μετατροπή video, η 9600GT με τους 64 πυρήνες, το 256bit data bus και την DDR3 είχε φάει την σκόνη της G210 των 16 πυρήνων και του 64 bit data bus με την DDR2.

Βέβαια η σειρά 200 της Nvidia ήταν η πρώτη που κοίταγε σοβαρά την χρήση της gpu για άλλες δουλειές, πέραν των γραφικών, οπότε η διαφορά ίσως να μην είναι τόσο μεγάλη ανάμεσα στη σειρά 200 και π.χ. την 400 ή την 500.

Επίσης σημασία έχει το που στοχεύει η σχεδίαση του κάθε πυρήνα. Νομίζω η σειρά 600 που στοχεύει στις 3D επιδόσεις είναι χειρότερη από την σειρά 400 και 500 στο CUDA.

Αυτά με κάθε επιφύλαξη μιας και σε κάποια ίσως να έχω λάθος. Θέλει ψάξιμο.

Link to comment
Share on other sites

Η παλαιότητα του πυρήνα. Παλιότερα όταν είχα δοκιμάσει μια 9600GT και μια G210 στο mediashow espresso στην μετατροπή video, η 9600GT με τους 64 πυρήνες, το 256bit data bus και την DDR3 είχε φάει την σκόνη της G210 των 16 πυρήνων και του 64 bit data bus με την DDR2.

Βέβαια η σειρά 200 της Nvidia ήταν η πρώτη που κοίταγε σοβαρά την χρήση της gpu για άλλες δουλειές, πέραν των γραφικών, οπότε η διαφορά ίσως να μην είναι τόσο μεγάλη ανάμεσα στη σειρά 200 και π.χ. την 400 ή την 500.

Επίσης σημασία έχει το που στοχεύει η σχεδίαση του κάθε πυρήνα. Νομίζω η σειρά 600 που στοχεύει στις 3D επιδόσεις είναι χειρότερη από την σειρά 400 και 500 στο CUDA.

Αυτά με κάθε επιφύλαξη μιας και σε κάποια ίσως να έχω λάθος. Θέλει ψάξιμο.

Κατάλαβα, δηλαδη για παράδειγμα η GTX 660 με 960 Cuda cores μπορει να ειναι πιο αργή από την GTX 480 που έχει μόνο 480 Cuda cores?

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα, δηλαδη για παράδειγμα η GTX 660 με 960 Cuda cores μπορει να ειναι πιο αργή από την GTX 480 που έχει μόνο 480 Cuda cores?

Σε 3D επιδόσεις έχω την εντύπωση ότι 2 cores της σειράς 600 αποδίδουν κάτι τις παραπάνω από 1 της σειράς 500/400. Δεν είναι αυτό που ρωτάς, αλλά το αναφέρω απλά διότι εμένα μου δίνει μια ιδέα του τι να περιμένω από μια κάρτα της σειράς 600. Έτσι η 660 θα περίμενα χοντρικά να είναι σχετικά καλύτερη από την 480/570 με τα 480 cores.

Πρακτικά όσον αφορά το computing, από το παρακάτω υπάρχει μία έστω περίπτωση που είναι ποιο αργή από 560Ti και μία στην οποία είναι πολύ κοντά οι δύο κάρτες. Στις άλλες περιπτώσεις είναι καλύτερη η 660.

AnandTech - The NVIDIA GeForce GTX 660 Review: GK106 Fills Out The Kepler Family

Τώρα έναντι της 480 δεν ξέρω πόσο καλύτερη και σε πόσες περιπτώσεις είναι η 660. Θέλει βασικά ψάξιμο και να δεις αν η εφαρμογή που σε ενδιαφέρει να χρησιμοποιήσεις ευνοείται από την μία αρχιτεκτονική ή την άλλη.

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται ιδιαιτέρως και για ποιες εφαρμογές σε ενδιαφέρει. Για μετατροπή video, δεν αξίζει το cuda ούτε η ιστορία της amd να σου πω την αλήθεια. Καλύτερα cpu, ή έστω quicksync της intel.

Για bitcoin mining, της nvidia δεν αποδίδουν ιδιαίτερα, ενώ η σειρά 58ΧΧ/59ΧΧ της AMD είναι προτιμότερη, ακόμα και από τις καινούριες.

Πες μας για ποιες εφαρμογές σε ενδιαφέρει.

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται ιδιαιτέρως και για ποιες εφαρμογές σε ενδιαφέρει. Για μετατροπή video, δεν αξίζει το cuda ούτε η ιστορία της amd να σου πω την αλήθεια. Καλύτερα cpu, ή έστω quicksync της intel.

Για bitcoin mining, της nvidia δεν αποδίδουν ιδιαίτερα, ενώ η σειρά 58ΧΧ/59ΧΧ της AMD είναι προτιμότερη, ακόμα και από τις καινούριες.

Πες μας για ποιες εφαρμογές σε ενδιαφέρει.

Για μετατροπές χρησιμοποιώ ήδη το quicksync (i3570k).

Πιο πολύ θέλω να πειραματιστώ λίγο. Δε θέλω να ξεκλειδώσω κάτι. Οι εφαρμογές που με ενδιαφέρουν είναι SL3 bruteforce (IGHASHGPU), cudabiss, Extreme GPU Bruteforcer.

Νομίζω ότι οι παραπάνω εφαρμογές δουλεύουν καλύτερα με παλιότερες κάρτες 4xx,5xx γιατί δε χρησιμοποιούν όλες τις δυνατότητες της σειράς 6xx και κάτι που έχει να κάνει με το compute capability(1.x,2.x,3.x) ???

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.