Jump to content



Τα ζώα στη ζωή μας (PetLab)


jdrogas

Recommended Posts

Παιδες θυμαστε που σας ειπα για ενα σκυλο που μου βαζε ο ...άλλος για βασανιστηριο;

Λοιπον οποιος ξερει τα των φιλοζωων καλα παρακαλω να μου στειλει ενα pm.

Επισης πληροφοριακα, ειναι σκυλος που ειναι στα τελευταια του και τον εχουν παρατησει κρυμμενο σε ακαλυπτο χωρο και κλαιει συνεχως.

Κάνε καταγγελία στο adespoto.gr και μίλησε με τον Δήμο σου, εγώ που έκανα τέτοιες κινήσεις βρήκα άμεσα άκρη.

Επίσης, πήγαινε και σπάσε του την μάπα που αφήνει τον γέρικο σκύλο του παρατημένο έτσι.

Το εννοώ.

Link to comment
Share on other sites

Δε θελω να στρεψω αλλου την προσοχη απο το post του jiohkor3 αλλα οι γατοι μου εφεραν δωρακια εδω και λιγο καιρο. Βρισκω ψυλλους μεσα στο σπιτι αν και το καθημερινο σκουπισμα

μαλλον τους εκανε να περιορισουν τον αριθμο των εμφανισεων. Τα γατια εχουν παρει δυο δοσεις απο αντιπαρασιτικο και μαλλον τον αλλο μηνα θα τους χορηγησω Stronghold για καλυτερα.

Εν τω μεταξυ εψαχνα για εντομοκτονο με πυρεθρινες και πηρα Aroxol Earth Choice για βαδιστικα εντομα. Διαβασα οτι εκτος απο τα πυρεθροειδη, οι γατες εχουν προβλημα και με τις πυρεθρινες.

Να μην το χρησιμοποιησω τελικα (στο δαπεδο και κατω απο ταπετα); Sorry αν ειναι λιγο off-topic αλλα σκεφτομαι και τις γατες μου εκτος απο το σπιτι.

Έγινε επεξεργασία από Thrael
Link to comment
Share on other sites

Δε θελω να στρεψω αλλου την προσοχη απο το post του jiohkor3 αλλα οι γατοι μου εφεραν δωρακια εδω και λιγο καιρο. Βρισκω ψυλλους μεσα στο σπιτι αν και το καθημερινο σκουπισμα

μαλλον τους εκανε να περιορισουν τον αριθμο των εμφανισεων. Τα γατια εχουν παρει δυο δοσεις απο αντιπαρασιτικο και μαλλον τον αλλο μηνα θα τους χορηγησω Stronghold για καλυτερα.

Εν τω μεταξυ εψαχνα για εντομοκτονο με πυρεθρινες και πηρα Aroxol Earth Choice για βαδιστικα εντομα. Διαβασα οτι εκτος απο τα πυρεθροειδη, οι γατες εχουν προβλημα και με τις πυρεθρινες.

Να μην το χρησιμοποιησω τελικα (στο δαπεδο και κατω απο ταπετα); Sorry αν ειναι λιγο off-topic αλλα σκεφτομαι και τις γατες μου εκτος απο το σπιτι.

Μπορείς να πάρεις μόνο αμπούλες , κάθε μήνα χρήση και τις τοποθετείς στις ράχες των γατιών και οι ψύλλοι χαιρετούν τον μάταιο τούτον κόσμο.

Μην βάλεις, καν μην δια νοηθείς, εντομοκτόνο. Εκτός και εάν θέλεις να θάβεις γάτες...

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να πάρεις μόνο αμπούλες , κάθε μήνα χρήση και τις τοποθετείς στις ράχες των γατιών και οι ψύλλοι χαιρετούν τον μάταιο τούτον κόσμο.

Μην βάλεις, καν μην δια νοηθείς, εντομοκτόνο. Εκτός και εάν θέλεις να θάβεις γάτες...

Ασε, δε τολμησα να ψεκασω τπτ. Διαβασα τα χειροτερα ειδικα για permethrin και τοξικοτητα στις γατες. Μ' αρεσει που το Aroxol με τις πυρεθρινες λεγεται και Earth Choice τρομαρα του.

Εχει ιδια ποσοτητα και απο permethrin για ενισχυμενη δραση και για να γλυτωνεις μια για παντα απο... τις γατες.

Οι γατες εχουν λαβει 2 μηνιαιες δοσεις Frontline αλλα θα προτιμησω Stronghold που ειχα δοκιμασει και παλιοτερα την επομενη φορα. Να σου πω την αληθεια ισως ειχα ψεκασει παραυτα ΑΝ ειχε

καλο καιρο και εξασφαλιζα οτι οι γατοι μου δε θα πλησιαζαν τα σημεια εφαρμογης. Τπτ απο τα δυο δεν υφισταται. Ελπιζω να μην πιστεψες οτι θα ψεκαζα τις γατες:hehe:

Έγινε επεξεργασία από Thrael
Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα γομαράκι λυκόσκυλο με κρητικό ποιμενικό. Τρώει σαν χιούστης. Υγιέστατος και τούμπανο ενέργεια.

Το θέμα πιο είναι. Τον ταϊζω καθημερινά. Πριν τον ταϊσω του καθαρίζω τα κουράδια που τόσο γενναιόδωρα μας προσφέρει γύρω από το σπιτάκι του. Τον τελευταίο καιρό είχα παρατηρήσει λιγότερη ποσότητα.

Σκέφτομουν ότι για κάποιο λόγο παράγει λιγότερα. ΟΚ λέω σιγά το πράγμα. Επίσης είχα παρατηρήσει ότι το φαϊ του, όσο και να είναι, το εξαφανίζει σε ~5 λεπτά. Που κολλάνε όλα αυτά;

Η μικρή αδερφή τον είδε προχθές να τρώει τα ίδια του τα κουράδια! Κάτι είχα διαβάσει στο internet παλιότερα ότι ισχύει, αλλά οι προηγούμενοι σκύλοι μου δε το έκαναν ποτέ!

Τι συμβαίνει; Δεν τον χορταίνει το φαϊ και το ρίχνει στα κακάκια;

Δε θα ήθελα να του δώσω παραπάνω γιατί δε θέλω να παχύνει και να χάσει τη φόρμα του!

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα γομαράκι λυκόσκυλο με κρητικό ποιμενικό. Τρώει σαν χιούστης. Υγιέστατος και τούμπανο ενέργεια.

Το θέμα πιο είναι. Τον ταϊζω καθημερινά. Πριν τον ταϊσω του καθαρίζω τα κουράδια που τόσο γενναιόδωρα μας προσφέρει γύρω από το σπιτάκι του. Τον τελευταίο καιρό είχα παρατηρήσει λιγότερη ποσότητα.

Σκέφτομουν ότι για κάποιο λόγο παράγει λιγότερα. ΟΚ λέω σιγά το πράγμα. Επίσης είχα παρατηρήσει ότι το φαϊ του, όσο και να είναι, το εξαφανίζει σε ~5 λεπτά. Που κολλάνε όλα αυτά;

Η μικρή αδερφή τον είδε προχθές να τρώει τα ίδια του τα κουράδια! Κάτι είχα διαβάσει στο internet παλιότερα ότι ισχύει, αλλά οι προηγούμενοι σκύλοι μου δε το έκαναν ποτέ!

Τι συμβαίνει; Δεν τον χορταίνει το φαϊ και το ρίχνει στα κακάκια;

Δε θα ήθελα να του δώσω παραπάνω γιατί δε θέλω να παχύνει και να χάσει τη φόρμα του!

Αυτή είναι συνήθεια που κληρονομείται από την μητέρα του σκυλιού σου.

Δηλαδή: έχοντας νεογέννητα κουτάβια η μητέρα δεν απομακρύνεται αρκετά από την φωλιά της, οπότε όλα τα κουραδάκια από τα κουτάβια της, τι τα κάνει??? Τα τρώει ώστε να διατηρεί την φωλιά της καθαρή:hehe:

Βλέποντας ο σκύλαρος σου, ως κουτάβι την εικόνα αυτήν, την αφομοίωσε ως κάτι το φυσιολογικό και την μιμείται

Λόγο ανησυχίας δεν υπάρχει κανένας ,ίσως κάνει εμετούς γιατί δεν μπορεί να τα χωνέψει.

Λύση είναι να του δίνεις ανανά με το φαγητό ή φυτικά χάπια τα οποία δημιουργούν άσχημη γεύση στα κουραδάκια του.

Δυστυχώς ίσως το συνεχίσει αρκετά χρόνια αλλά πρέπει να χαίρεσαι γιατί έχεις σκύλο που γουστάρει κάργα καθαριότητα!:jester::banging:

Έγινε επεξεργασία από Typhonios
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση: Το Jack Russell που αποκτήσαμε πρόσφατα, δεν έχει chip. Προσωπικά θέλω να του βάλω.

Πρέπει, δεν πρέπει; Υπέρ-κατά; Κόστος; Το βάζω οπουδήποτε; Υπάρχει λόγος να επιλέξω ειδικό γιατρό;

Link to comment
Share on other sites

Στο γατι μου κοστισε 20€ + αλλα 20 να του βγαλω και διαβατηριο (προαιρετικο)

Κατα, δεν μπορω να σκεφτω. Στα συν ειναι οτι αν χαθει ο σκυλακος, μπορεις να τον δηλωσεις ως χαμενο και -θεωρητικα- αυτος που θα τον βρει και θα τον παει για εξεταση, θα δει οτι ανηγει στον ταδε και θα στον επιστρεψει.

Link to comment
Share on other sites

...και -θεωρητικα- αυτος που θα τον βρει και θα τον παει για εξεταση, θα δει οτι ανηγει στον ταδε και θα στον επιστρεψει.

Και αυτοί που το κάνουν σα δουλειά, δεν έχουν τρόπο να το βγάλουν/αχρηστέψουν ;

Link to comment
Share on other sites

To chip μπαινει στον αυχενα, υποδορια. Δεν ειναι ιδιαιτερα μεγαλο, και θα θελει ανοιγμα το δερμα και ψαξιμο. Αυτο συναπαγεται μικρο-χειρουργειο με ανοιχτο παντα το ενδεχομενο ειτε να πεθανει το ζωακι, ειτε να καταστραφει το δερμα (ισως και να μην εχει γουνα/τριχες στο σημειο μετα).

Link to comment
Share on other sites

To chip μπαινει στον αυχενα, υποδορια. Δεν ειναι ιδιαιτερα μεγαλο, και θα θελει ανοιγμα το δερμα και ψαξιμο. Αυτο συναπαγεται μικρο-χειρουργειο με ανοιχτο παντα το ενδεχομενο ειτε να πεθανει το ζωακι, ειτε να καταστραφει το δερμα (ισως και να μην εχει γουνα/τριχες στο σημειο μετα).

Στα σκυλιά μου έγινε με τοπική αναισθησία, οπότε ο κίνδυνος θανάτου είναι μηδαμινός.

Επίσης αρκετές φορές δεν γίνεται αναισθησία και είναι υποχρεωτικό, πλέον:

ΤΣΙΠ: Η ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΣΚΥΛΟΥ :: kynhgi - kalampaka

Link to comment
Share on other sites

To chip μπαινει στον αυχενα, υποδορια. Δεν ειναι ιδιαιτερα μεγαλο, και θα θελει ανοιγμα το δερμα και ψαξιμο. Αυτο συναπαγεται μικρο-χειρουργειο με ανοιχτο παντα το ενδεχομενο ειτε να πεθανει το ζωακι, ειτε να καταστραφει το δερμα (ισως και να μην εχει γουνα/τριχες στο σημειο μετα).

Επειδή βλέπουμε και ταινίες, με κάποιο ηλεκτροσόκ ή ισχυρό μαγνητικό πεδίο, μπορεί να καταστραφεί; Γιατί αν ναι, πάει περίπατο το ρίσκο :p

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.