Jump to content



Τα ζώα στη ζωή μας (PetLab)


jdrogas

Recommended Posts

Πολλές ιστορίες με ζωάκια το 2012, αλλά όλο ξεχνούσα να postάρω!

Στις 8 Αυγούστου, κατά τις 10 το βράδυ αν θυμάμαι καλά γυρνάνε οι γονείς μου από τον περίπατο τους. Πίσω τους εμφανίζεται μια λεπτή παιχνιδιάρικη και πολύ τσαπατσούλικη φιγούρα. Ένα γατάκι τους είχε ακολουθήσει σε όλος τους τον περίπατο και ήρθε ως το σπίτι.

Γνωρίστε τον Ramon:

C8wQK.jpg

IuwiH.jpg

Ao0sA.jpg

Όταν πρωτοήρθε ο Ramon πιστεύω πρέπει να ήταν 2-3 μηνών, ήταν πολύ λεπτός και ταλαιπωρημένος. Παρόλαυτα ήταν ο πιο φιλικός γάτος που είχε μπει ποτέ στο σπίτι μας. Τον είχαμε μέσα στο σπίτι όλη μέρα. Αν και δεν κοιμόταν μέσα το βράδυ, ποτέ δεν έφευγε από τον κήπο του σπιτιού. Ήταν καθαρός σπιτόγατος. Δάγκωνε που και που και έκανε ζημιές, αλλά αναπλήρωνε με την τρυφερότητα και τα χάδια του. Μας αγαπούσε και τον αγαπούσαμε :)

Εδώ μια πιο πρόσφατη φωτογραφία του μετά από μια μεγάλη περίοδο μασαμπούκας :hehe:

NHOZS.jpg

Έρχεται μια μέρα που ο Ramon όμως εξαφανίζεται από το σπίτι, ούτε στον κήπο ήταν ούτε πουθενά. Άφαντος. Τις προηγούμενες μέρες γυρόφερνε στον κήπο μας μια θηλυκή γάτα η οποία από ότι φαίνεται τον παρέσυρε. Δεν είχα αποφασίσει να πάω να τον στειρώσω και αυτό ήταν το αποτέλεσμα. Μετά από 2-3 μέρες βρήκαμε τον κακόμοιρο τον Ramon κάτω από το αυτοκίνητο του θείου μου. Τον είχε χτυπήσει αυτοκίνητο και σύρθηκε ως εκεί κάτω όπου και υπέκυψε στις πληγές του. Τουλάχιστον αυτό τον λίγο καιρό που έζησε, έζησε καλά :)

Μετά από καμιά εβδομάδα από την απώλεια του Ramon, εμφανίζεται ένας άλλος μικρός γάτος σπίτι. Ο συγκεκριμένος δεν είναι τόσο ήρεμος και φιλικός όσο ο Ramon, είναι λίγο πιο αλητεία.

Παρόλαυτα του έβαζα ένα πιατάκι φαϊ και σιγά σιγά κέρδισα την εμπιστοσύνη του. Αυτός είναι ο Πίου:

7sIfL.jpg

Τον Πίου τον χαρακτηρίζουν τα μοναδικά τιρκουάζ ματάκια του, και το γεγονός ότι το δέρμα στις πατούσες του είναι μαύρο (από εκεί προέκυψε και το όνομα :hehe:)

yzKbl.jpg

SF1Q5.jpg

Ο Πίου και αυτός λείπει 2-3 μέρες τώρα, πάλι με μια γατούλα. Δεν φοβάμαι για τον συγκεκριμένο όμως, δεν ήταν σαν τον Ramon, όλη μέρα γυρόφερνε στην γειτονιά οπότε έχει μια εμπειρία με τα αυτοκίνητα. Πιστεύω θα γυρίσει σύντομα :)

Και ερχόμαστε τώρα στο προηγούμενο Σάββατο. Είχαμε πάει βόλτα στην εξοχή με έναν φίλο μου, πιο συγκεκριμένα στην περιοχή της Αγίας Τριάδας. Καθώς επιστρέφαμε αργά το βράδυ μέσα στην σκοτεινιά, προσέξαμε κάτι πολύ παράξενο στην άκρη του δρόμου. Ενα γεράκι.

drkIx.jpg

Πίσω μας σταμάτησε ένα Jeep της αστυνομίας το οποίο εμφανίστηκε από το πουθενά. Και από εκεί μέσα βγήκαν δύο πολύ εξυπηρετικοί κύριοι οι οποίοι μας βοήθησαν να το πιάσουμε. Μας το έδωσαν γιατί σκοπεύαμε να το πάμε στον κτηνίατρο της γειτονιάς, ο οποίος δυστυχώς έλειπε. Οπότε το πήραμε σπίτι. Άμεσα αναζητήσαμε και βρήκαμε διάφορους οργανισμούς Προστασίας της Άγριας φύσης, μέχρι που βρήκαμε το τηλέφωνο μιας κτηνιάτρου η οποία μςα έδωσε οδηγίες για το πως να το περιθάλψουμε και έπειτα να το στείλουμε με το τέλος του Σαββατοκύριακου σε ένα κέντρο προστασίας.

RUhhP.jpg

mwH9Q.jpg

Δυστυχώς ο hawk δεν έβγαλε το βράδυ, προσπαθήσαμε να τον ταΐσουμε και δεν τα καταφέραμε. Από ότι μάθαμε αργότερα πρέπει να ήταν τουλάχιστον 1-2 μέρες βρεγμένος στο έδαφος με αποτέλεσμα να μείνει χωρίς τροφή παραπάνω από όσο έπρεπε..

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς ο hawk δεν έβγαλε το βράδυ, προσπαθήσαμε να τον ταΐσουμε και δεν τα καταφέραμε. Από ότι μάθαμε αργότερα πρέπει να ήταν τουλάχιστον 1-2 μέρες βρεγμένος στο έδαφος με αποτέλεσμα να μείνει χωρίς τροφή παραπάνω από όσο έπρεπε..

και ούτε ένας δεν ενδιαφέρθηκε να το πάει σε έναν κτηνίατρο ή κάτι... Μπράβο σας που ασχοληθήκατε :T:

Link to comment
Share on other sites

Super φωτογραφίες και σουπερ εμπειρία με το γεράκι. Καποτε ειχα κατι αντίστοιχο με γλάρο.

Τον κράτησα και μετα τον πήγα σε κτηνίατρο της περιοχής.

Χθες το βραδυ ομως βρέθηκα μπροστα σε ενα πολυ ασχημο θέαμα.

Διερχομενο οχημα χτυπάει μια γατα η οποία πεταχτηκε 20-30 μετρα με σπασμούς μπροστά μου στο μισο μετρο.

Το αμαξι εφυγε φυσικα και οπως περιμενα στην στάση το λεωφορείο προσπαθούσα να σκευτω κάτι.

Βουτηξα ενα παλιο πανι και την εσυρα σιγα σιγα απο τον δρόμο στο πλαι σε κατι χόρτα. Τουλάχιστον να μην βρίσκεται στο

οδόστρωμα. Δυστυχώς δεν ειχα χρόνο να κανω κατι παραπάνω. Ηταν ομως πολυ ασχημο και μου χαλασε την υπολοιπη μέρα.

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ άσχημο το γεγονός ότι πολλοί χτυπάνε τα κακόμοιρα τα ζωντανά εκ προθέσεως.

Εγώ μένω στην εξοχή ουσιαστικά, είμαστε 8 χιλιόμετρα έξω από τα Χανιά και δεν υπάρχει τόση κίνηση στους δρόμους. Υπάρχει μεγάλη ορατότητα, και οι δρόμοι δεν σου επιτρέπουν να αναπτύξεις ταχύτητα για να πεις ότι δεν πρόλαβες να φρενάρεις.

Απλά υπάρχει πολύ κακία στον κόσμο. Χθες το βράδυ βγήκα βόλτα με το αμάξι.

Περιττό να πω ότι μέσα στον χώρο του πολυτεχνείου ξαφνικά έκανα κόντρες με 2 λαγούς :hehe:

Έπειτα καταλαβαίνεις πραγματικά την φύση όταν πηγαίνεις ανέμελος 10 το βράδυ προς το Μαράθι (μια παραλία στο Ακρωτήρι) και ξαφνικά στην μέση του δρόμου βρίσκεται αραγμένο ένα κοπάδι γίδια. Άμα έτρεχα σήμερα θα τρώγαμε παϊδάκια (και δεν θα ήταν μόνο των γιδιών :hehe:)

Δεν σκέφτηκα να τραβήξω καμιά φώτο :hm:

Link to comment
Share on other sites

Τελικα η εξαφανιση του γατουλη μου δεν ηταν τυχαια. Η θεια μου που μενει διπλα, το θεωρησε σωστο να τον φορτωσει στο αμαξι και να τον αμολησει 1km απο εδω στο πολυτεχνειο γιατι της εμπενε λεει στο σπιτι και την ενοχλουσε.

"Τα ζωα στην ζωη μας" , pff

Sent from my iPad using Tapatalk HD

Link to comment
Share on other sites

Το δίλημμα.

Εδώ και μερικούς μήνες η κότα μου έχει παρέα στον κήπο μία γάτα!:)

Αν και στην αρχή νόμιζα ότι η γάτα κυνηγούσε την κότα τα πράγματα αποδείχτηκαν αλλιώς, αφού κάθονται πολλές φορές δίπλα δίπλα και κάνουν παρεούλα.

Έβγαλα και όνομα στη γάτα...''ο κομμάντο'', γιατί σχεδόν πάντα παραμένει κρυμμένη μέσα στα λουλούδια. (έχει τύχει να ποτίζω στον κήπο και μόνο όταν γυρίζω το νερό στο λουλούδι να πετάγεται μην βραχεί)

Το φαγητό+νερό της κότας το βάζω κάτω από ένα υπόστεγο ώστε να μην βρέχεται, και της έχω και ένα extra σετ στον κήπο κάτω από μια λεμονιά, μήπως πεινάσει/δειψάσει το κορίτσι.:p

Πριν δύο μήνες παρατήρησα το εξής: έβαλα φαγητό της κότας στο υπόστεγο, και έτρεξε μαζί και η γάτα στο φαί!

Αυτό επαναλήφθηκε 2-3 φορές ακόμη, ώσπου αποφάσισα να κρυφτώ και να παρακολουθήσω το φαινόμενο...τρώει η γάτα καλαμπόκι?:hmm:

Η γάτα λοιπόν ξέρει ότι κάθε μεσημέρι ταΐζω τη κότα και επισκέπτεται την αυλή μου.

Ρίχνω το καλαμπόκι, κρύβομαι πίσω απ' την πόρτα και παρακολουθώ.

Τρέχει η κότα και αρχίζει το φαΐ, ενώ η γάτα κρύβεται πίσω από ένα όρθιο (έχει σημασία) σακί τσιμέντο, που βρίσκεται μισό μέτρο από το καλαμπόκι.

Η κότα τρώει και κάποια στιγμή τουμπάρει με το πόδι της το πιατάκι, αδειάζοντας το καλαμπόκι στο τσιμέντο.

Από τα γύρω δέντρα ξεκινάει η κάθετη εφόρμηση των πουλιών να φάνε το καλαμπόκι της κότας.

Η γάτα έχει διαλέξει το όρθιο τσιμέντο, το οποίο της δημιουργεί καμουφλάζ από τα πουλιά που βρίσκονται ψηλά στην καρυδιά.

Ξαφνικά δίνει ένα σάλτο, πιάνει μία δεκοχτούρα και φεύγει για το δικό της γεύμα...

Να πω την αλήθεια εκείνη τη στιγμή στενοχωρήθηκα που το είδα, αλλά το θεώρησα τυχαίο γεγονός.

Με τον καιρό έχουμε βρει ακόμα 7-8 κουφάρια πουλιών στον κήπο/μάντρες, οπότε η γάτα το έχει σύστημα πλέον.

Εδώ έρχεται το δίλημμα...

Να μετακομίσω το φαγητό της κότας σε ανοιχτό χώρο όπου η γάτα δεν θα έχει κάλυψη, η να το αφήσω έτσι

και η φύση να παίρνει το δρόμο της?

Ακόμα δεν έχω κάνει τίποτα, αλλά στενοχωριέμαι και για τα κακόμοιρα τα πουλιά από την άλλη....:(

Link to comment
Share on other sites

... να το αφήσω έτσι και η φύση να παίρνει το δρόμο της? ...

Έχουμε υπερβολικά πολλά περιστέρια στην Ελλάδα, γιατί ο κύριος θηρευτής τους, οι γάτες, ταΐζονται από τους ανθρώπους κι έτσι δεν έχουν λόγο να κυνηγάνε. Νομίζω πως πρέπει να την αφήσεις ως έχει. Εγώ αυτό θα έκανα.

Link to comment
Share on other sites

National Geo Wild η αυλη του Lakisss:P

Ασε την φυση να κανει οτι αυτη ξερει καλυτερα..

Και επισης ειναι κριμα να στερησεις απο την γατουλα σου την απστευτη χαρα που θα της δινει να κυνηγαει!

Link to comment
Share on other sites

^^

Πολυ πολυ σωστο. Μην ξεχνατε τα γατια ειναι αιλουρουειδη. Οσοι εχουν γατες (οχι απο τις χοντρες/τεμπελες :p ) σιγουρα θα εχετε δει κινησεις που κανουν τα αγρια αιλουροειδη στην φυση (pray stalking κλπ)

Ασε την φυση μονη της. Κριμα τα πουλακια, αλλα το ενστικτο ειναι ενστικτο...

Και τραβα βιντεο αλλιως θα πω στον Αντωνη να σε περιλαβει με καρτες...:p

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.