Jump to content



Τα ζώα στη ζωή μας (PetLab)


jdrogas

Recommended Posts

Δεν εισαι κοντα >.<

Σημερα ειχαμε ψαρια να στον κερνουσα .

Πιστευω το ψαρι θα ξυπνησει τον κοιμισμενο Garfield μεσα του ,αλλιως

δυσκολα τα πραγματα.Παντως αφου αποφευγει τις ξηρας και μη τροφες μονο

στο σπιτικο -οτι τρωτε εσεις να αποθεσεις τις ελπιδες σου.

@Enema Δοκιμαστε τις τροφες Hill's / Science Diet / Purina. Ειναι πιο καλες (=ακριβες), αλλα απ'οτι εχω καταλαβει απο το γατι μου, πρεπει να εχει καλυτερη γευση και το δεχεται ευκολοτερα !

Purina εχω δοκιμασει ηδη, δεν τις δινει σημασια! Τρωει τελικα μονο τις Royal Canin sterilized (weight control). ΣΚ θα παω στο πατρικο, οποτε θα επιστρεψω με ψαρι για δοκιμη και οτι εχει η μανα μου απο κροκετες (εχουμε αρκετες γατες εκει και καποιες ηλικιωμενες και η μανα μου ακολουθει μια no expenses spared πολιτικη οσον αφορα την υγεια/διατροφη των γηραιοτερων μελων). Αλλωστε τον εχουμε, 5 μερες? νομιζω? Εφαγε και σαλαμι χθες και σημερα. Θα την βρουμε την ακρη.

Το θεμα ειναι οτι τρωει τελικα μια φορα χαραματα-νωρις το πρωι (οσο κοιμαμαι δηλαδη), οποτε αρχικα δεν τον παιρναμε χαμπαρι οτι ετρωγε, και ανησυχουσαμε (εγω και η sis). Τελικα μασουλαει που και που, αλλα παραμενει επιλεκτικος (μεχρι στιγμης, τυρι, τις RC, λιγο σαλαμι και λιγο κοτοπουλο). Παντως πολυ χαρηκα που τρωει και πινει νερο και πηγαινει και στην αμμο του.

Link to comment
Share on other sites

Εχει η Whiskas κατι σνακς. Ειναι σαν μπαστουνακια. Η γατα μου τρελαινεται μολις με βλεπει οτι παω να τις δωσω.

Παρε ενα πακετο (εχει 3-4 μπαστουνια), και σπαστο μεσα στο φαγητο. Ισως ετσι φαει κ λιγο παραπανω.

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση... Το συναισθημα δεν τρελαινεται για τις γατες...

Συγκεκριμενα τις αρεσουν μικρα γατακια αλλα δεν θελει να εχουμε γατα.

Πως της αλλαζουμε γνωμη? οεο ?

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση... Το συναισθημα δεν τρελαινεται για τις γατες...

Συγκεκριμενα τις αρεσουν μικρα γατακια αλλα δεν θελει να εχουμε γατα.

Πως της αλλαζουμε γνωμη? οεο ?

σε 6 μηνες το πολυ θα σου πει να κανετε Πολωνακια, ακου που σου λεω. Τις μαθαινουν οι μαναδες τους οτι οι γατες εχουν τοξοπλασμωση που εμποδιζει την τεκνοποιια κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Για να εχει τοξοπλασμωση το γατι, πρεπει να εχει ερθει σε επαφη με νεκρη σαρκα (ειτε να το εχει φαει, ειτε να το εχει γλυψει/μυρισει απο κοντα).

Φυσικα αυτο ειναι κατι που το βλεπεις με μια απλη εξεταση αιματος.

(Τα γνωριζω εκ των εσω...:hehe: )

Link to comment
Share on other sites

Επισης οι γατες εχουνε ενα παρασιτο ή κατι τετοιο στα κ@κ@ τους , που αμα μπει στον εγκεφαλο σου σε κανει γατοφιλο (οπως λεμε ζωοφιλος).

Το πως θα ερθει σε επαφη βεβαια ειναι αλλο θεμα ...:hang2:

How Your Cat Is Making You Crazy - Kathleen McAuliffe - The Atlantic

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι το τοξοπλασμα που λεμε παραπανο.

Εσυ θα λεσ για τα σκουλικακια στα κακακθα, οπου επισης αν παιρνει ενα χαπακι το γατι ανα 3 μηνο δεν θα εχει. Ειδικα τα γατακια μεχρι 6 μηνων το παιρνουν ανα μηνα. Ειναι το κυριο μερος της αποπαρασιτωσης :) (Ξερολας λεμε :hehe: )

Sent from my iPhone using Tapatalk 1.14.3

Έγινε επεξεργασία από YDinopoulos
Link to comment
Share on other sites

:help1:

Άρχισε η σκυλίτσα να τα κάνει μέσα στο σπίτι...:nuke:

Πως θα την κάνουμε να μάθει να κρατιέται και να μην τα κάνει όπου βρει;

Ο κτηνίατρος μας είπε ότι σε κανένα μήνα το πολύ θα σταματήσει, αλλά δεν παλεύεται η κατάσταση.

Όλη σχεδόν τη μέρα είναι έξω στην αυλή, και μπαίνει μέσα μόνο όταν είμαστε και εμείς στο σπίτι.

Link to comment
Share on other sites

:help1:

Άρχισε η σκυλίτσα να τα κάνει μέσα στο σπίτι...:nuke:

Πως θα την κάνουμε να μάθει να κρατιέται και να μην τα κάνει όπου βρει;

Ο κτηνίατρος μας είπε ότι σε κανένα μήνα το πολύ θα σταματήσει, αλλά δεν παλεύεται η κατάσταση.

Όλη σχεδόν τη μέρα είναι έξω στην αυλή, και μπαίνει μέσα μόνο όταν είμαστε και εμείς στο σπίτι.

Μία πολύ καλή μεθοδολογία , την οποία ακολούθησα κι εγώ στα βρωμιάρικα bulldogs μου:

Πως θα μάθω στο κουτάβι μου να μην λερώνει παντού; - Πρόβλημα με το αυτοκίνητο.

http://www.veterinary.gr/articl-advices/dog/pos-tha-leronei-mono-exo.html

"Όσον αφορά το ερώτημα σας για την τουαλέτα του όπως πολύ καλά θα γνωρίζετε είναι πολύ μικρούλη για να καταφέρει να κρατιέται. Όπως σωματικά έτσι και οργανικά δεν έχει ολοκληρωθεί η διάπλαση του ακόμα .

Θα πρότεινα να τον έχετε μέσα στο δωμάτιο με την πόρτα του μπαλκονιού ανοιχτή και κάθε φορά που πηγαίνει να κάνει την ανάγκη του να του λέτε πάντα μπράβο και να του δίνετε αμέσως μια λιχουδιά. Η επιβράβευση θα πρέπει να δίνετε μόλις τελειώσει και όχι κατά την διάρκεια γιατί θα το διακόψετε.

Σιγά-σιγά θα αρχίσει να αντιλαμβάνεται ότι κάνοντας την ανάγκη του στο μπαλκόνι του αποφέρει πολλά γλυκόλογα και λιχουδιές.

Παρόλα αυτά επειδή όπως είπα είναι ακόμη αρκετά μικρούλης ατυχήματα θα συμβαίνουν. Είναι λογικό όταν είναι στο σαλόνι και η τουαλέτα του είναι αρκετά μακριά να μην προλάβει να πάει από μόνο του, έτσι θα πρέπει να διαβάζετε το κουτάβι σας πότε περίπου του δημιουργείτε η ανάγκη να κάνει πιπί του και να το πηγαίνετε εσείς, δείτε δηλαδή κάθε πόση ώρα λερώνει.

Συνήθως έχουν την ανάγκη μετά ή κατά την διάρκεια παιχνιδιού ή οποιασδήποτε έντονης δραστηριότητας, μετά τον ύπνο, μετά από φαγητό ή λιχουδιές, όταν πιει νερό και όταν έρχεται κόσμος στο σπίτι.

Όταν πηγαίνετε παρέα στο μπαλκόνι για την ανάγκη του κλείστε την πόρτα του μπαλκονιού καθίστε μαζί του μη του μιλάτε- χαϊδεύετε και απλά περιμένετε τον να λερώσει, αμέσως μόλις λερώσει επιβραβεύστε τον, αν δεν κάνει τίποτα μπείτε και οι δυο σας μέσα και ξαναβγείτε μετά από λίγο.

Αν του φύγουν σε κάποιο σημείο του σπιτιού μη τον διακόψετε και μη τον τιμωρήσετε (λεκτικά ή σωματικά), προσπαθήστε την επόμενη φορά να προλάβετε και να τον καθοδηγήσετε στο σημείο που επιλέξατε για την τουαλέτα του.

Κατά την διάρκεια του ύπνου ή όταν λείπετε καλό είναι να τον έχετε περιορισμένο σε κάποιο σημείο του δωματίου σας (μεταφέρετε αυτό που έχετε φτιάξει στο μπαλκόνι εάν είναι εφικτό μέσα) σε αυτή την περίπτωση ένα αυτοσχέδιο πάρκο για κουτάβια ή κλουβί (crate) θα σας φανεί χρήσιμο.

Πριν φύγετε και πριν τον ύπνο θα πρέπει να έχει κάνει την ανάγκη του, πιθανότατα τον πρώτο καιρό να πρέπει να σηκωθείτε κατά την διάρκεια της νύχτας ή νωρίς το πρωί (ανάλογα τις αντοχές του) για να τον βγάλετε να λερώσει."

Link to comment
Share on other sites

:help1:

Άρχισε η σκυλίτσα να τα κάνει μέσα στο σπίτι...:nuke:

Πως θα την κάνουμε να μάθει να κρατιέται και να μην τα κάνει όπου βρει;

Ο κτηνίατρος μας είπε ότι σε κανένα μήνα το πολύ θα σταματήσει, αλλά δεν παλεύεται η κατάσταση.

Όλη σχεδόν τη μέρα είναι έξω στην αυλή, και μπαίνει μέσα μόνο όταν είμαστε και εμείς στο σπίτι.

λίγο μάλωμα δε θα βλάψει. Λεκτικό, φυσικά, όχι να την χτυπήσεις. Εμάς, όταν δεν έμπαινε ακόμα σπίτι, αλλά πήγαινε στο γραφείο, κατούρησε δύο φορές μέσα. Έπεσε μάλωμα, κι έκτοτε όταν χρειάζεται να βγει γιατί τον καλεί η φύση, μας το "λέει".

Και κάτι άσχετο: δίνει κανείς dental sticks στο/α σκυλί/ά του; Αν ναι, κάνουν σαν παλαβά για αυτό ή έτυχε ο δικός μου να τρελαίνεται με δαύτο;

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι άσχετο: δίνει κανείς dental sticks στο/α σκυλί/ά του; Αν ναι, κάνουν σαν παλαβά για αυτό ή έτυχε ο δικός μου να τρελαίνεται με δαύτο;

Μια απο τα ίδια και εδώ.

Κανονική ΤΡΕΛΑ πριν καν το πιάσει στο στόμα του!

Μόλις ανοίγει το ντουλάπι και το βλέπει αρχίζει να χοροπηδάει :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι το τοξοπλασμα που λεμε παραπανο.

Εσυ θα λεσ για τα σκουλικακια στα κακακθα, οπου επισης αν παιρνει ενα χαπακι το γατι ανα 3 μηνο δεν θα εχει. Ειδικα τα γατακια μεχρι 6 μηνων το παιρνουν ανα μηνα. Ειναι το κυριο μερος της αποπαρασιτωσης :) (Ξερολας λεμε :hehe: )

Sent from my iPhone using Tapatalk 1.14.3

Αληθεια?γιατι εμας ειναι 7 μηνων τωρα και δεν πρεπει να του εχουμε δωσει.και δεν μας το ειχε πει ουτε ο κτηνιατρος ουτε αυτη που μας τον ειχε δωσει...για δωσε ινφο

Link to comment
Share on other sites

Σε εμας, απο 2 εβδομαδων μεχρι 1 μηνων του διναμε το φαρμακο σε μορφη κρεμας (σωληναριο φαση) και μετα χαπακι. Ρωτησε τον για το τοξοπλασμα.

Μπορει να κανεις κ ανα πασα στιγμη τεστ αιματος (οπως κ για Cat AIDS η αλλιως FIV)

Επισης ενεσεις τριπλεξ, λευχαιμιας και λυσσας ειναι καλο να γινονται (παω την δικια μου σημερα μαλιστα...)

Αυτα ειναι που ξερω απο βιβλια κ googling αρκετων ετων (ειπαμε...αδυναμια στα felines και ειδικα στα γατια :inlove: )

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.