Jump to content



Τα ζώα στη ζωή μας (PetLab)


jdrogas

Recommended Posts

Την αφήνεις εκεί που είναι την κότα να κάνει τα αυγουλάκια της. Εκεί βολεύτηκε; ΤΕΛΟΣ

Επίσης με τις νέες κότες τίθεται ζήτημα κοινωνικό. Αν η άλλη είναι μικρή τότε η μεγάλη θα τη ξεπουπουλιάσει και θα την τσιμπάει. Ιδίως αν έχουν τροφή και νερό στο ίδιο μέρος. Τα έχω δει με τα μάτια μου. Αστείο θεάμα.

Αν είναι μη πάρεις μια, αλλά 3-4 για να κομπλαριστεί λίγο η Εμμανουέλα σου. Τώρα το χει δει τσιφλικάς.

Επίσης μπράβο που την έχεις αλανιάρα, κάνει πολύ καλό αυτό. Αν μπορέσεις βάλε και μια "πηγή ασβεστίου" στο χώρο. Εγώ έχω βάλει ένα κουβά με μαρμαρόσκονη για παράδειγμα. Τσιμπάνε που και που λίγη.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης ο ze3t έχει ένα δίκιο. Έχει εχθρους η κότα. Σε εμάς πχ την περιοχή έχει ζουρίδες. Οι γάτες πάντως εδώ δε τις αγγίζουν. Ένα καταφύγιο η κότα το θέλει για να είναι ασφαλής και στεγνή.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που με απασχολεί είναι πως να τη μάθω να κοιμάται αλλού, να κατέβει από το δέντρο.

Να της φτιάξω ένα μέρος κάπου να μην βρέχεται, αλλά πως να την κάνω να πηγαίνει εκεί?

Βρέχει και αυτή κόβει βόλτες λες και δεν τρέχει τίποτα!:p

Link to comment
Share on other sites

Μετά από ένα σχεδόν μήνα συμβίωσης στο διαμέρισμα με το σκύλο που έχουμε στο χωριό, είμαι σίγουρος: σκύλος και σπίτι χωρίς αυλή -> No go. Κι ας τον βγάζουμε για περπάτημα 4-6 φορές τη μέρα.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από ένα σχεδόν μήνα συμβίωσης στο διαμέρισμα με το σκύλο που έχουμε στο χωριό, είμαι σίγουρος: σκύλος και σπίτι χωρίς αυλή -> No go. Κι ας τον βγάζουμε για περπάτημα 4-6 φορές τη μέρα.

Εξαρτάται τον σκύλο, π.χ. δεν μπορείς να έχει στην αυλή ένα mini σκύλο, πχ. τσιουάουα.

Τώρα λυκόσκυλο,τσοπανόσκυλο, ροτβάιλερ και άλλες μεγάλες ράτσες είναι μεγάλη ταλαιπωρία, για τον σκύλο , να βρίσκονται σε ένα διαμέρισμα ή ακόμη και σε μία μεγάλη μονοκατοικία.

Η αυλή με κήπο (όχι μπαλκόνι 1Χ1) είναι must για τις μεγάλες ή μεσαίες ράτσες

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται και πως έχει μάθει και το σκυλί.

Δεν είναι τυχαίο αυτό που λένε "σκυλί και παιδί όπως το μάθεις".

Εγώ έχω ένα σχετικά μικρό σκυλί. Τζακ ράσελ είναι αλλά έχει μάθει στο χωριό, να τρέχει, να πηγαίνει δεξιά αριστερά. Αν τον φέρω Αθήνα παίζει και να πάθει καμιά κατάθλιψη και ας έχω μεγάλη αυλή.

Οπότε σκύλος που έχει μάθει στο χωριό, πραγματικά στην πόλη είναι NO GO!

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται και πως έχει μάθει και το σκυλί.

Δεν είναι τυχαίο αυτό που λένε "σκυλί και παιδί όπως το μάθεις".

Εγώ έχω ένα σχετικά μικρό σκυλί. Τζακ ράσελ είναι αλλά έχει μάθει στο χωριό, να τρέχει, να πηγαίνει δεξιά αριστερά. Αν τον φέρω Αθήνα παίζει και να πάθει καμιά κατάθλιψη και ας έχω μεγάλη αυλή.

Οπότε σκύλος που έχει μάθει στο χωριό, πραγματικά στην πόλη είναι NO GO!

Έπεσες και σε ράτσα που έχει τσίτα τα γκάζια!!

Λατρεία τα τζακ ράσελ!!:jump::jump::jump::jump::jump:

Για βάλε σε παρακαλώ μία φωτογραφία του !!!!! :)

Αλλά π.χ. δεν μπορείς να κλείσεις ένα ροτβάιλερ 50 κιλών σε ένα διαμέρισμα ή δεν μπορείς να έχεις έναν bulldog μόνιμα στον κήπο σου(για πολλούς και διάφορους λόγους υγείας)

Έγινε επεξεργασία από Typhonios
Link to comment
Share on other sites

@Typhonios μερικα μεγαλα σκυλια οπως πιτ μπουλ για παραδειγμα ειναι πολυ ευτυχισμενα σε μικρα διαμερισματα.

Το pitbull δεν ανήκει βρε στις μεγάλες ράτσες και επίσης είναι έντονα δραστήριο σκυλί το οποίο χρειάζεται άσκηση.

Στην φύση του δεν είναι να κάθεται σαν κανισάκι ,πάνω σε έναν καναπέ αλλά είναι ένας σκύλος που θέλει εκπαίδευση και ένα αφεντικό που να γνωρίζει ήδη απο σκυλιά.

Ναι, μπορείς να το έχει μέσα σε ένα διαμέρισμα αλλά θα ήταν 1εκ φορές καλύτερα εάν βρισκόταν σε μεγάλη αυλή και όχι σε ένα διαμέρισμα 60 τ.μ

Με την ίδια λογική και ένας Μολοσσός μπορεί να ζήσει μέσα σε διαμέρισμα αλλά από θέμα ράτσας δεν είναι σωστό.

Όλοι οι σκύλοι ράτσας έχουν κάποια γενετικά χαρακτηριστικά , τα οποία πρέπει να ακολουθήσεις για να ζήσει ο σκύλος σου περισσότερο.

Π.Χ είναι ΛΑΘΟΣ μέσα στο κατακαλόκαιρο να έχεις βραχυκέφαλο σκυλί (όπως bulldog ή ακόμη και ροτβάιλερ) στο μπαλκόνι ή στον κήπο σου.

Έγινε επεξεργασία από Typhonios
Link to comment
Share on other sites

Νεα παραλαβη

MULTll.jpg

Τον παρατησαν σε κακη κατασταση στις κλινικες της κτηνιατρικης του ΑΠΘ. Μεγαλος σε ηλικια, αλλα οι αιματολογικες του εξετασεις βγηκαν καλες, και τα δοντια του ειναι σε καλη κατασταση επισης. Ειναι ομως ισχνος, και πασχει απο αρθριτιδα. Λογω αυτου, δεν μπορει να ανεβει σε επιπλα (ακομα και χαμηλα) και οταν περπαταει πηγαινει περα-δωθε.

Πλεον ειναι σε καλο περιβαλλον, με αμεση κτηνιατρικη περιθαλψη και πολλα φαγητα (τα οποια σνομπαρει εντελως, εκτος απο την φετα και λιγο γκουντα). Θα του ερθει και παρεα απο βδομαδα, αλλα ως παππους δεν νομιζω να τον ενδιαφερει ιδιαιτερα.

Επισης χανει τριχα ρε ρυθμο μιας χουφτας/per stroke. :hm:

Δεν μπορουμε να του βρουμε ονομα. Εχουμε φαει ολο το internet για ιδεες αλλα τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Η προσπαθεια να βρουμε κατι που να του αρεσει συνεχιζεται

ZRvHal.jpg

Επιπλεον, απο σημερα θα τρωει με το ζορι λιγο απο αυτο

tSSzBl.jpg

Mπας και παρει λιγο τα πανω του και παχυνει.

Το να του το δωσεις ειναι πολυ ευκολο, απλα του πασαλειβουμε λιγο στην μουρη και μετα το γλυφει μονος του :p

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον την κυριακη θα το κανουμε αυτο. Δυστηχως προς το παρων, σπιτικο φαγητο δεν υπαρχει στο σπιτι ουτε για δειγμα (που να το τρωνε οι γατες δηλαδη). Κοτοπουλο βραστο παντως ετρωγε οσο ηταν στις κλινικες, και την πρωτη του μερα εδω, αλλα απο τοτε το αποφευγει και αυτο. Ελπιζω το ψαρι να πιασει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εισαι κοντα >.<

Σημερα ειχαμε ψαρια να στον κερνουσα .

Πιστευω το ψαρι θα ξυπνησει τον κοιμισμενο Garfield μεσα του ,αλλιως

δυσκολα τα πραγματα.Παντως αφου αποφευγει τις ξηρας και μη τροφες μονο

στο σπιτικο -οτι τρωτε εσεις να αποθεσεις τις ελπιδες σου.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=12793]Enema[/MENTION] Δοκιμαστε τις τροφες Hill's / Science Diet / Purina. Ειναι πιο καλες (=ακριβες), αλλα απ'οτι εχω καταλαβει απο το γατι μου, πρεπει να εχει καλυτερη γευση και το δεχεται ευκολοτερα !

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.