Jump to content



Τα ζώα στη ζωή μας (PetLab)


jdrogas

Recommended Posts

Εδω και μια εβδομαδα περιπου, ο γειτονας (στο διπλανο κτηριο) πηρε/βρηκε σκυλο. Ενα λυκοσκυλο, κουταβι (θα ειναι 4-5 μηνων i guess). Τον σκυλο τον εχει σε μια μικρη αυλη η οποια ειναι περικυκλωμενη απο κτισματα, δηλαδη δεν βλεπει σε καποιον δρομο ή καποιο ανοιχτο σημειο εν ολιγοις. Ο εν λογω σκυλος, οταν λειπει ο ιδιοκτητης δεν σταματαει να γαυγιζει, κλαιγοντας θα ελεγα (κανει και το αουυυυυ).

Μεχρι πριν λιγες ημερες εκλαιγε μονο την ημερα (οχι οτι ειναι λιγο αυτο γιατι ειναι τοσο κοντα μου που νομιζω οτι τον εχω στο μπαλκονι μου) αλλα πλεον το κανει και την νυχτα και σε πολυ "ενοχλητικες" ωρες, σχεδον ξημερωματα. Το θεμα ειναι, για να το κανει τοσες ωρες σημαινει πως και ο ιδιοκτητης του λειπει εξισου παρα πολλες ωρες. Επισης, μια περασμενη βραδια που με ξυπνησε κατα τις 5, εχω την εντυπωση πως βγηκε και τον χτυπησε για να σταματησει. Δεν ειμαι σιγουρος γι'αυτο, γιατι ημουν απο τον υπνο και ισως να μην ακουσα καθαρα.

Που πρεπει να απευθυνθω? Αστυνομια? Καποια φιλοζωικη? Θα κανουν κατι? Θελουν καποια διαπιστευτηρια ή οτιδηποτε?

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι, για να το κανει τοσες ωρες σημαινει πως και ο ιδιοκτητης του λειπει εξισου παρα πολλες ωρες.

Αυτό δεν είναι απαραίτητα σωστό συμπέρασμα. Όλα τα κουτάβια όταν αλλάξουν περιβάλλον κλαίνε για διάφορους λόγους. Αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να τα αγνοείς, για να μάθουν ότι με το κλάμα δεν κερδίζουν κάτι. Το να πας κοντά τους είναι λάθος και μετά θα κλαίει όποτε θέλει παρέα. Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να περάσεις από κάποιο σημείο που σε βλέπει ώστε να μη νιώθει πως το έχεις εγκαταλείψει. Εμάς ο δικός μας την πρώτη νύχτα του, έκλαιγε 18 ώρες κάνοντας διάλειμμα μόνο για νερό...

Επισης, μια περασμενη βραδια που με ξυπνησε κατα τις 5, εχω την εντυπωση πως βγηκε και τον χτυπησε για να σταματησει.

Δεν το θεωρώ σωστό, αλλά αν δε σταματάει ποτέ, τα νεύρα σου γίνονται τσατάλια... Όχι μόνο για την ενόχληση σε εσένα, αλλά γιατί αν έχεις κάποια συνείδηση, καταλαβαίνεις ότι ενοχλείς. Μπορεί να μην το χτύπησε, αλλά να χτύπησε κάτι δίπλα του και να το τρόμαξε. Η αντίδραση του κουταβιού είναι σχεδόν η ίδια.

Που πρεπει να απευθυνθω? Αστυνομια? Καποια φιλοζωικη? Θα κανουν κατι? Θελουν καποια διαπιστευτηρια ή οτιδηποτε?

Αρχικά στον ίδιο. Μίλησέ του. Εξήγησέ του ότι είναι ενοχλητικό και θα έπρεπε να έχει σταματήσει σε 3-4 μέρες. Αν συνεχίζει κάτι δεν πάει καλά. Το κουτάβι κλαίει γιατί πεινάει, πονάει, βρωμάει. Ας το ερευνήσει. Αν συνεχίσει, ρώτα τον τι κινήσεις έκανε και αν δεις πως @ζεται, τότε κάλεσε την αστυνομία σε ώρα κοινής ησυχίας.

Link to comment
Share on other sites

Αντε να κατεβουν τα τελευταια δοντια γιατι στο τελος με βλεπω χωρις προικα.

Δυο καλτσες, δυο παπουτσια, σκουπιδια και χθες το μαξιλαρι και ενα χαλακι. :banging:

Φυσικα δεν αναφερω ολες τις κασες στο σπιτι !

Βεβαια αφου τις στοκαρα κι τις εκανα καινουργιες δεν τις ξανα πειραξε.

Μλκιες κανει μονο οταν λειπουμε, οταν ειμαστε σπιτι ειναι υποδειγμα σκυλου.

Αν κανει μλκια τη ωρα που λειπω και ακουσει τα κλειδια στη πορτα αμεσως μπαινει σπιτι του και δεν κουνιεται ο π00στης.

Η εκπαιδευτρια συστηνει να κανουμε υπομονη :hehe:

Το καλο ειναι οτι δεν ενοχλει (δοξα το θεο)

Συναντησα χθες την απο κατω, μου λεει τον σκυλο σπιτι τον εχεις ?

Ναι εδω και 5.5 μηνες...

Καλα μου λεει δεν γαυγιζει ποτε αυτος ? :p

Link to comment
Share on other sites

Δεν το θεωρώ σωστό, αλλά αν δε σταματάει ποτέ, τα νεύρα σου γίνονται τσατάλια... Όχι μόνο για την ενόχληση σε εσένα, αλλά γιατί αν έχεις κάποια συνείδηση, καταλαβαίνεις ότι ενοχλείς. Μπορεί να μην το χτύπησε, αλλά να χτύπησε κάτι δίπλα του και να το τρόμαξε. Η αντίδραση του κουταβιού είναι σχεδόν η ίδια.

Ακουστηκε οπως ακουγεται οταν χτυπας τα χαλια... τεσπα, δεν το ειδα, ημουν και απο τον υπνο... δεν μπορω να ειμαι 100% σιγουρος.

Anyway, αν συνεχισει θα παρω το 100 και μακαρι να βγει μια ακρη.

Link to comment
Share on other sites

Σημερα με χτυπησαν την γατα.

Την βρηκε η μανα μου στην ακρη του δρομου μπροστα στο σπιτι

σχεδον τεζα.Ειδε οτι ειναι ζεστη και με οσες δυναμεις της απεμειναν να νιαουρισει

και την εβαλε μεσα σε ζεστα.Κουνιεται παρα πολυ δυσκολα αλλα το καλο ειναι

οτι κουναει τα ποδια της ολα.

Αε να δουμε :hm::(

Link to comment
Share on other sites

κριμα για το γεγονος...ευχομαι να ξαναπερπατησει το συντομοτερο:)

για να αλλαξουμε λιγο κλιμα , τραβηξα βιντεο τον ηλιθιο.

δε θελω να φανταστω τι σπιτι θα δω αυριο που θα λειψω για πρωτη φορα 6 ωρες...

Link to comment
Share on other sites

Eπανερχομαι.Η γατα εχει αναρρωσει σχεδον πληρες χωρις help

απο εμας.Απλα τα πισω ποδια θελουν μια ευθυγραμμιση και ισως ζυγοσταθμιση..εε

ηθελα να πω τραβαει λιγο δεξια.Ενα μικρο αλμα που εκανε παντως επεσε με τα 4

σαν γατα κανονικα και οχι σαν πεπονι.

Η ουρα μαλλον εσπασε και δεν την νιωθει γιατι εχει κρεμασει και δεν..

Δεν εχασε τις κυνηγετικες ικανοτητες μιας και με ηρθε παλι με ενα ποντικο στο στομα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.