Jump to content



Gigabyte nf3-250...


kbilly13

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από Vagouridis [Σήμερα, στις 12:43]

Προς Ταραμα ...Δοκιμασες 5 κομματια και ολα πανω απο 2600 ( για ΜΗΖ μιλαμε και οχι για 2600+ ας πουμε ) ?Stable η απλα boot?Feed as with info , stepping ταση μοντελα ψυξη και απο που προμηθευτηκες....

Eλα ρε Vag, είπαμε να είμαστε σοβαροί, φυσικά MHZ εννοούμε, αλλά γιατί σε παραξενεύει? τον δικό μου τον έχω στα 2600 όλη την ώρα, τον πήγα και παραπάνω αλλά όπως είπα και αλλού η συμπεριφορά τους σε σχέση με την θερμοκρασία είναι χαμηλή (εως πολύ χαμηλή) σε idle και κατακόρυφη άνοδος σε full load, τον ένα απο αυτούς τον έχω βάλει με νερό, αυτός δουλεύει καλά κοντά στα 2700, όλοι είναι newcastle (2200 default & 512 cache), εναν με 1MB cache που έβαλα δεν τον ζόρισα να δώ τι ψάρια πιάνει αλλά με την πρώτη ευκαιρία θα το κάνω, για να είμαι ειλικρινής για μένα κυνηγούσα εναν 1MB cache αλλά όταν τελικά το αποφάσισα δεν εβρισκα, όσο για ρεύμα όλοι παίζουν μεταξύ 1,650 - 1,700 το παραπάνω φαίνεται να μην το γουστάρουν, αν δεν κάνω λάθος έχω και δημοσιευμένο 3dmark με τον 64αρη ψηλά, αν όχι τόσο σίγουρα κοντά στα 2600.

Τονίζω για να μην παρεξηγηθώ, τόσο ψηλά για συνεχή χρήση μόνο ο υδρόψυκτος έκατσε, οι υπόλοιποι έχουν την συμπεριφορά που ανέφερα, απο τα 35 πάνε στα 65 πρίν προλάβω να πιώ λίγο απο την φραπεδιά, παράδειγμα ετοίμαζα ενα 3dmark2005 για μια κοντρίτσα (καλώς εννοούμενη πάντα) με τον Dag και κόλλησαν τα πάντα μόλις τελείωσε το τεστ, μιλάμε πάγωμάρα, όταν τον άνοιξα μύριζε το arctic silver, το πρώτο πράγμα που σκέφτηκα ήταν οτι το παράκανα και ήρθε το βραβείο αλλά ευτυχώς δουλεύει.

** το έχω ξαναπεί για να μην βιαστούν κάποιοι, δεν συμπαθώ τα υψηλά fsb ούτε πρίν ούτε τώρα, μεγάλο πολλαπλασιαστή έχω πάντα.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 244
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από ταραμας

Α, ναί σ'αυτό έχεις δίκιο, εμένα ήταν ζόμπυ και έγινε δουλειά, το καταλαβαίνει κανείς όταν μας δεί (την παρέα) κατα την διάρκεια της καφεδιάς, συνήθως είμαστε 3-4 φίλοι και όλοι επαγγελματίες + άλλους 2-3 φίλους που κάθονται μόνοι τους γιατί οι γυναίκες τους κάθονται σε άλλο τραπέζι για να μην ακούν την συνηθισμένη κουβέντα για το αντικείμενο. Οι περισσότεροι όμως (συνάδελφοι) το κάνουν για τα λεφτά, γιατί είναι και αυτό μια δουλειά, δεν είναι μεράκι γι'αυτούς και μοιραία αποδίδουν μέχρι ένα σημείο.

Τωρα ειλικρινα αρχιζουν και μπαινουν φυλλοι στα αυτια μου.Εσυ κρατας το μαγαζι απο ζομπυ και βρυκολακες ( πλακα κανω ετσι ...χομπυ) και οχι γιατι σου φερνει λεφτα?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ταραμας

Eλα ρε Vag, είπαμε να είμαστε σοβαροί, φυσικά MHZ εννοούμε, αλλά γιατί σε παραξενεύει? τον δικό μου τον έχω στα 2600 όλη την ώρα, τον πήγα και παραπάνω αλλά όπως είπα και αλλού η συμπεριφορά τους σε σχέση με την θερμοκρασία είναι χαμηλή (εως πολύ χαμηλή) σε idle και κατακόρυφη άνοδος σε full load, τον ένα απο αυτούς τον έχω βάλει με νερό, αυτός δουλεύει καλά κοντά στα 2700, όλοι είναι newcastle (2200 default & 512 cache), εναν με 1MB cache που έβαλα δεν τον ζόρισα να δώ τι ψάρια πιάνει αλλά με την πρώτη ευκαιρία θα το κάνω, για να είμαι ειλικρινής για μένα κυνηγούσα εναν 1MB cache αλλά όταν τελικά το αποφάσισα δεν εβρισκα, όσο για ρεύμα όλοι παίζουν μεταξύ 1,650 - 1,700 το παραπάνω φαίνεται να μην το γουστάρουν, αν δεν κάνω λάθος έχω και δημοσιευμένο 3dmark με τον 64αρη ψηλά, αν όχι τόσο σίγουρα κοντά στα 2600.

Τονίζω για να μην παρεξηγηθώ, τόσο ψηλά για συνεχή χρήση μόνο ο υδρόψυκτος έκατσε, οι υπόλοιποι έχουν την συμπεριφορά που ανέφερα, απο τα 35 πάνε στα 65 πρίν προλάβω να πιώ λίγο απο την φραπεδιά, παράδειγμα ετοίμαζα ενα 3dmark2005 για μια κοντρίτσα (καλώς εννοούμενη πάντα) με τον Dag και κόλλησαν τα πάντα μόλις τελείωσε το τεστ, μιλάμε πάγωμάρα, όταν τον άνοιξα μύριζε το arctic silver, το πρώτο πράγμα που σκέφτηκα ήταν οτι το παράκανα και ήρθε το βραβείο αλλά ευτυχώς δουλεύει.

** το έχω ξαναπεί για να μην βιαστούν κάποιοι, δεν συμπαθώ τα υψηλά fsb ούτε πρίν ούτε τώρα, μεγάλο πολλαπλασιαστή έχω πάντα.

Σε ρωταω γιατι δοκιμασα παρα πολλους 3000+ και 3200+ και παντα με νερο και 2700 σταθερα δεν εχω δει ακομα , ακομα και ο δικος μου( 3400+ ) που εχει τα 2600 με μαμα ρευμα σταθεροτατα τα 2700 ακομα και με αγιασμενο νερο δεν τα πιανει ουτε για μπεντς ......Μαλιστα οι αλλοι επεξεργαστες βρησκαν οριο τα 2500 κοντα , και πολλα ειπα.και επισης για να καταλαβω εχεις για την παρτυ σου 5 επεξεργαστες ?

Link to comment
Share on other sites

Vag,

μετά απο μια σχολή προγραμματιστών (αρχαία πράματα) ασχολήθηκα με το είδος την περίοδο 1991-1996, μετά ξανά 1998-2002, μετά το έκλεισα το μαγαζί και την κάνω απο το σαλόνι του σπιτού την δουλειά γιατί έχω κρατήσει την πελατεία, προγραμματίζω τέλος του χρόνου για μεγαλύτερο μαγαζί και πιό εξειδικευμένο.

Δεν έχω 5 δικούς μου ;) σε πελάτες έχω βάλει τους 4

α) το δικό μου είναι το chicken cage με τον Athlon XP 2600+ που φαίνεται στην υπογραφή.

β) του γιού μου (ενα 14χρονο κ@λ@παιδο) είναι το Thermaltake chichen cage με τον 64αρη 3200+ και την Χ800ΧΤ PE.

γ) της κόρης μου είναι ενα μικρότερο με μια GF3 χρονισμένη του θανατά.

** τα chicken cage είναι κουτιά κατασκευής μου :bigsmile:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.