Jump to content



Αντιγραφή ολόκληρου partition σε ssd


liakos3

Recommended Posts

Αν έχει απαντηθεί παρακαλω να μου κλειδωσετε το θέμα αν και δεν μπόρεσα να βρω κάτι..

Θέλω να αντιγράψω ολόκληρο το partition (αν το λέω καλά) απο τον δίσκο που έχω τώρα (western digital 1tb) στον νέο ssd που πείρα (ocz agility 3 240gb)

Ουσιαστικά αν είναι εφικτό θέλω τα windows μαζί με τα προγράμματα και τα παιχνίδια να μεταφερθούν στον νέο δίσκο..

Και αν μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τι είναι το IDE mode και τι το achi mode.. Αυτή την στιγμή λειτουργεί ο υπολογιστής μου σε IDE mode αν έχει καμία σημασία.

Link to comment
Share on other sites

Από το

http://www.thelab.gr/skliroi-diskoi-elegktes-kai-optikes-syskeyes/samsung-830-ssd-99532-39.html

Το PCIIDE-BAD σημαίνει πως ο SATA controller της μητρικής δουλεύει σε IDE mode. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να φρενάρει τις επιδόσεις του SSD αλλά και να μην δουλεύει το TRIM. Ακολουθάς αυτά που θα γράψω παρακάτω για να το αλλάξουμε αυτό:

1) Ανοίγεις την registry μέσα στα windows (Start-->Run--> Regedit).

2) Από την αριστερή πλευρά Πηγαίνεις: HKEY_LOCAL_MACHINE--> System--> CurrentControlSet--> Services--> msahci.

Από την δεξιά πλευρά υπάρχει ένα κλειδί που λέγεται Start. Λογικά έχει value 3. Κάνε το διπλό κλικ και το 3 κάνε το 0.

3) Από την αριστερή πλευρά Πηγαίνεις: HKEY_LOCAL_MACHINE--> System--> CurrentControlSet--> Services--> IastorV.

Από την δεξιά πλευρά υπάρχει ένα κλειδί που λέγεται Start. Λογικά έχει value 3. Κάνε το διπλό κλικ και το 3 κάνε το 0.

4) Κλείσε registry, κάνε restart.

5) Μπες μέσα στο BIOS. Πήγαινε στο μενού Integrated Peripherals--> On Chip ATA Devices. Εκεί μέσα έχει μία επιλογή που λέγεται On Chip SATA controller. Τώρα πρέπει να λέει IDE. Κάνε το AHCI.

6) Κάνε Save and Exit από το BIOS.

7) Άφησε τον υπολογιστή να μπει στα Windows.

8) Θα σου βρει καινούριες συσκευές. Ξανά κάνε restart.

9) Πήγαινε εδώ: http://downloadcenter.intel.com/Detail_Desc.aspx?DwnldID=21852

Στην 3η επιλογή κάνε κλικ στο download και κατέβασε τον driver.

Τρέξε τον driver για να εγκατασταθεί.

Κάνε ξανά restart και όταν μπεις πάλι στα Windows τρέξε πάλι το AS SSD Benchmark.

Για την αντιγραφή του partition δοκίμασε με το Norton ghost ή το Acronis (προγράμματα για να παίρνεις image απο σκληρούς) να πάρεις ένα image του "δίσκου" (partition) που θες και μετά να το κάνεις restore πάνω στον SSD.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, θα δοκιμάσω να κάνω image με το Acronis αν είναι..

Αφού κάνω το image και το κάνω restore πάνω στον ssd όπως μου λες μετά για να κάνω εκκίνηση από τον ssd και να πάρει και το γράμμα C: θα πρέπει να αποσυνδέσω τον άλλο το δίσκο;;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.