Jump to content



Αγορά Πικάπ


Alouvatar

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους!

Σκέφτομαι να αγοράσω ένα πικάπ και θα ήθελα τη βοήθειά σας.

Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω ιδέα από πικάπ αλλά έχοντας ακούσει αρκετά κομμάτια σε ένα φίλου πραγματικά γοητεύτηκα. Ενισχυτή έχω ένα λειτουργικό μεν και απ' ότι ρώτησα κάνει για σύνδεση με πικάπ.

Το budget μου κυμαίνεται ~150 (δεκτές προτάσεις απο 100-200 το πολύ ).

Επίσης αξίζει να αγοράσω μεταχείρισμενο? Πραγματικά δεν έχω ιδέα :ρ.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων :rubik:

Link to comment
Share on other sites

Βρες κάνα AT-LP60, κάτω από κατοστάρικο. Αν και να σου πω την αλήθεια, μόνο κ μόνο για την εμφάνιση, θα ανέβαινα από το budget σου και θα πήγαινα στο Pro-Ject Debut III.

Σε άσπρο μαμάει (και σε κόκκινο άμα ταιριάζει με τα υπόλοιπα έπιπλα)

turntable-7815.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις! Λοιπόν, σχετικά με το budget ίσως να ανέβει λίγο μέχρι τα χριστούγεννα. Διαφορετικά απο μεταχειρισμένα τι θα μου προτείνατε; Το κακό είναι ότι λόγο της (ανύπαρκτης) εμπειρίας μου δεν θα μπορέσω να ελέγξω ένα μεταχειρισμένο πικάπ :/ (μπιλ προφανώς δεν υπονοώ ότι προσφέρεις κάτι χαμηλής ποιότητας/προσπαθείς να κοροιδέψεις - εσύ λίιιιγο έξω απο το budget μου βγαίνεις αν δεν κάνω λάθος χαχα).

Προφανώς σε αυτή τη φάση δεν θέλω την καλύτερη ποιότητα ήχου αλλά κάτι καλό για να ξεκινήσω. Είδα σε ένα κατάστημα θεσσαλονίκη RELOOP RP-1000 MK3 στα 159, STANTON T-52 Belt drive Turntable στα 145 και μερικά ακόμα σε αυτά λεφτά. Αξίζει κάτι τέτοιο; Ή καλύτερα να πάω στην πρόταση του Volrath (thanks :D )

Ευχαριστώ και πάλι :)

Link to comment
Share on other sites

Tί ηχεία έχεις ;;;;

Επειδή αν δεν διαθέτεις καλό ενισχυτή/ηχεία αφενώς δεν θα ακούσεις «τίποτα», αφετέρου αν όντως δεν έχεις τότε μάλλον αρχίζεις ανάποδα.

Link to comment
Share on other sites

Tί ηχεία έχεις ;;;;

Επειδή αν δεν διαθέτεις καλό ενισχυτή/ηχεία αφενώς δεν θα ακούσεις «τίποτα», αφετέρου αν όντως δεν έχεις τότε μάλλον αρχίζεις ανάποδα.

Να συμφωνήσω με τον dpolal και να προσθέσω τα εξής απο προσωπική εμπείρία :

Για να μπορέσεις να "ακούσεις" σωστά , καθαρά και να απολαύσεις μουσική μέσω βινυλίου θα πρέπει να κοιτάξεις

πρώτα για "λαμπάτο" ενισχυτη.

Απο εκει και μετά κοιτάς για ήχεία και τέλος πας για το πικάπ.

Απλά για να τα αποκτήσεις όλα αυτά είναι πολύ μεγάλο το ποσό.......

Σκέψου το κάνε έρευνα αγοράς και μετά το αποφασίζεις.

Link to comment
Share on other sites

Για να μπορέσεις να "ακούσεις" σωστά , καθαρά και να απολαύσεις μουσική μέσω βινυλίου θα πρέπει να κοιτάξεις

πρώτα για "λαμπάτο" ενισχυτη.

Δεν ειμαι ψαγμενος πολυ σε αυτο αλλα ο λαμπατος που λες δε βγαζει "καθαρο" ηχο όπως ενας ψηφιακός ενισχυτής.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειμαι ψαγμενος πολυ σε αυτο αλλα ο λαμπατος που λες δε βγαζει "καθαρο" ηχο όπως ενας ψηφιακός ενισχυτής.

Παρόλο που είμαι λάτρης και οπαδός της τεχνολογίας την ποιότητα, πιστότητα , καθαρότητα και ακουστική που έχεις με λαμπάτο ενισχυτή δεν τα έχουν οι ψηφιακοί.

Το ίδιο πίστευα κι εγώ πριν αλλά όταν τα άκουσα live με τα ίδια ηχεία ήταν η μέρα με την νύχτα.

Αλλά δυστυχώς το οικονομικό είναι δυσβάσταχτο :cry:

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το debate των λαμπάτων με τους ψηφιακούς δεν πρόκειται να σταματήσει ποτέ.

Εγω αυτό που έχω ακούσει ακούγοντας την ίδια πηγή με ψηφιακό και λαμπάτο McIntosh ήταν ότι "χρωμάτιζαν" διαφορετικά τον ήχο.

Καλύτερος χειρότερος αντικειμενικά δεν βγαίνει.

Άλλος προτιμάει τον ήχο του ψηφιακού, άλλος του λαμπάτου.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το debate των λαμπάτων με τους ψηφιακούς δεν πρόκειται να σταματήσει ποτέ.

Εγω αυτό που έχω ακούσει ακούγοντας την ίδια πηγή με ψηφιακό και λαμπάτο McIntosh ήταν ότι "χρωμάτιζαν" διαφορετικά τον ήχο.

Καλύτερος χειρότερος αντικειμενικά δεν βγαίνει.

Άλλος προτιμάει τον ήχο του ψηφιακού, άλλος του λαμπάτου.

Εντάξει σαφώς και το Λαμπάτοι vs Ψηφιακοί δεν θα σταματήσει ποτέ αλλά είναι αναλόγως πως το "ακούς".

Υπάρχουν και στις 2 κατηγορίες υπέρ και κατά.

Οι Fan της κάθε κατηγορίας το ακούνε με άλλο "αυτί" :laughing:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.