Jump to content



Εκτυπωτές & εργοστασιακά μελάνια. Τιμές για άλλον πλανήτη ?


TifoziF1

Recommended Posts

Αφορμή για το post αυτό είναι ένα πολυμηχάνημα/εκτυπωτής που αγόρασα πρόσφατα για να αντικαταστήσω ένα άλλον.

Είχα τον Epson SX515 που έπαιρνε τα μελάνια σειράς Τ071Χ (χ=1,2,3,4). Τα μελάνια αυτά είχαν περιεχόμενο 5.5ml μελανιού πλην του μαύρου (Τ0711) όπου είχε 7.4ml Τιμές για αυτά γύρω στα 9ευρώ (t0712 - Μελάνια InkJet | Skroutz.gr) ενώ το multipack που περιέχει και τα 4 cartridges ~35E. Δηλαδή :

T0711 μαύρο: Κάπου στα 1.27Ευρώ/ml

Τ0712/3/4 μαύρο: 1.63Ευρώ/ml

Αντικαταστάτης αυτής της σειράς (Εpson SX) είναι η σειρά Expression Home (Epson XP) η οποία παίρνει τα μελάνια T180X (χ=1,2,3,4) και Τ181Χ. Τα μελάνια αυτά περιέχουν 3.3ml τα Τ180Χ εκτός του μαυρου που περιέχει 5.5ml ενώ τα Τ181Χ περιέχουν 6.6ml εκτός του μαύρου που περιέχει 11.5ml. Τιμές για τα Τ180Χ ~8ευρώ, ενώ για τα Τ181Χ 18Ε το μαύρο, 13Ε τα άλλα. Δηλαδή

  • Τ1801Χ: T1801 μαύρο 1.54 Ευρώ/ml (φθηνότερο στην σειρά)
    Τ1802/3/4 έγχρωμα : 2.42Ευρώ/ml

και

  • Τ181Χ: T1811 μαυρο 1.56ευρώ/ml,
    T1812/3/4 έγχρωμα 1.97Ευρώ/ml (φθηνότερο στην σειρά)

Αγόρασα τoν SX435w μια "ενδιάμεση" σειρά μεταξύ των παραπάνω δύο η οποία παίρνει τα T1291/2/3/4 και Τ1281/2/3/4 cartridges με χωρητικότητες :

  • Τ1291 (~12E) μαυρο: 11.2ml δηλαδή 1.07Ε/ml (φθηνότερο)
    T1292/3/4(~11.1E) : 7ml δηλαδή 1.58Ε/ml (φθηνότερο)
  • Τ1281 (~8.5) μαύρο: 5.9ml δηλαδή 1.44Ε/ml
    T1282/3/4(~7E) : 3.5ml δηλαδή 2Ε/ml

Είναι δυνατόν ρε παιδιά να ζητάνε 2ευρώ την σταγόνα (ml) ???

Link to comment
Share on other sites

Τους κατατάσσω πλέον στην ίδια κατηγορία με τη βιομηχανία μουσικής, και ψηφίζω μαύρο συμβατό μελάνι δαγκωτό. Κι ας μου χαλάσει ο printer μετά από καιρό. Με τα αυθεντικά κάθε φορά που θες να αλλάξεις όλο το σετ πληρώνεις από μισή έως ολόκληρη την αξία του εκτυπωτή!

Παράδειγμα του PX700W, τον πήρα 160€ και τα μελάνια του έχουν 75€!

Link to comment
Share on other sites

τον sx515w τον "χάρισα" σχεδόν καινούργιο, από τα "συμβατά" cartridges που είναι ασύμβατα μεταξύ τους, λόγω της κακής ποιότητας μελάνι ή της διαφορετικής τεχνολογίας μελάνι και την πρόσμιξη τους στην κεφαλή εκτύπωσης.

Τώρα στον SX435W δεν έβαλε επάνω ΚΑΝ τα original μελάνια που είχε στην κούτα αλλά πήρα επαναγεμιζόμενα cartridges σαν

FRC-381_1.jpg

και καλό μελάνι Lyson (4x125ml) για τον συγκεκριμένο εκτυπωτή. Το μελάνι αυτό θεωρείτε από τα κορυφαία, καλύτερο ίσος και από τα "μαμα" μελάνια. Το κόστος περί τα 80Ευρώ όσο 2 πακέτα Τ1295 (2xΤ1291 = 22ml + 2xΤ1292/3/4 = 14ml έκαστο)

Έχω τυπώσει πολύ πράμα 2-3 βδομάδες τώρα και ΚΑΝΕΝΑ πρόβλημα.

Αλλά είναι δυνατόν να έχουν τέτοιες τιμές και να τις ανεβάζουν κιόλας με κάθε νέο μοντέλο ?

Πως αλλιως θα ζησουνε, γιαυτο τουλαχιστον υπαρχει και το ebay (2 set 12 μελανοδοχια 10 λιρες)
Φίλος πήρε για τον SX425W από amazon.co.uk από seller με πολύ καλές κριτικές τέτοια μελάνια και σε 1 μήνα off οι κεφαλές. Δεν καθαρίζανε με τίποτα !
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα εχω 1 στα 2.

Αναλυω:

Χαρισα ενα εκτυπωτη hp photosmart (αγνωστων λοιπων στοιχειων) σε συναδελφο

στην δουλεια και σχεδον εναμισι χρονο τον δουλευει με μη γνησια.

Εβαλα ενα μικρο πολυμηχανημα hp (παλι) στον αδερφο στο μαγαζι του

και τον εβαλα μη γνησια.Μεσα σε 1 μηνα με νορμαλ εκτυπωσεις ,σε σχεση με τον

συναδελφο που εχει τρεις κορες πεταξε error στα μελανακια και δεν δουλευει.

Σκεφτομαι ομως αν θα τον παρω γνησια.Οπως ειπε και ο [MENTION=1347]jpavly[/MENTION] το μηχανηματακι

το ειχα αγορασει γυρω στα 70 ευρω και για γνησια με ζητανε 45~50. . >.<

Link to comment
Share on other sites

Είναι πραματικα λυπηρό στις εποχές που ζούμε να μας τα "παίρνουν" με το έτσι θέλω αλλά . Κι εγώ όταν είχα inkjet έβαζα μη original και δεν είχα σοβαρά προβλήματα παρά μόνο κάποιες φορές που έπρεπε να καθαρίζω λίγο παραπάνω τις κεφαλές.

Σε κάποιους έχει γίνει συνήθεια όταν τελειώνουν τα μελάνια να αγοράζουν καινούργιο μηχάνημα :o παρά να παίρνουν original μελανάκια.

Link to comment
Share on other sites

Σε HP photosmart c8180 σκεφτομαι να κανω κι εγω το ιδιο...

Το προβλημα μου δεν ειναι τοσο η καταναλωση κλπ κλπ αλλα η αχρηστια. Γενικα δεν εκτυπωνω συχνα (πιο συχνα σκαναρω) και η απατη ειναι οτι εχουνε βαλει να ληγουνε τα μελανια και τωρα π.χ. το cyan μου ειναι 80% γεματο αλλα ληγμενο οποτε το εχει βγαλει off...

Με μια προχειρη ψακτικη ειδα αυτο με τα μελανια τα cartridges και τα chip του... οποτε το ψηνω...

UV Ink Refillable Cartridges for HP 363 C 8180 D7460 | eBay

Να το χτυπησω ή να το σπασω σε 2-3 παραγγελιες μελανι, chips ξεχωριστα ωστε να παω σε καλυτερης ποιοτητας μελανι και σε οχι τοσο all-in-one λυσεις??

Link to comment
Share on other sites

Inkjet & Toner Cartridges*::*Συστήματα Συνεχούς Ροής Μελανιού CISS*::*Epson Σύστημα Συνεχούς Ροής "CISS"

http://www.cityinkexpress.co.uk/ciss/ciss-for-epson-printers

Εχει βάλει ένα ο πατέρας μου σε epson r-285 κλατι παρόμοιο και έχει σπάσει στην εκτύπωση.

Το πήρε από e-bay γύρω στα 80€ με 100ml από κάθε χρώμα. Μόλις τελέιωσε με άλλα 80€ αγοράστηκαν για όλα τα χρώματα (5+μαύρο) δοχεία των 500ml και με σύριγγες γεμίζεις.

Το μόνο πρόβλημα είναι ότι μπερδεύεται που δεν τελειώνει το μελάνι ποτέ και βγάζει σφάλμα που όμως γίνεται εύκολα reset. (το σφάλμα το βγάζει με πολύ καθημερινή εκτύπωση γύρω στις 15 μέρες).

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

να αφησω εδω την ιστορια μου...

Ψαχνωντας για ενα CISS συστηματακι για τον εκτυπωτη δεξια-αριστερα επεσα πανω στον cityinkexpress απο αγγλια που ομως ετρωγε μια φλασια με την αποστολη στο Ελλαντα.

Οποτε απο δω κι απο κει μεσω του google επεσα πανω σε αυτους εδω

Continuous Ink Systems, CIS, CISS, Bulk Ink, Refillable Ink Cartridges, Ink Refill Kits - EarthInkjet.com = WARNING SCAM!!!!!

Διαλεξα το συστηματακι με το υψηλης ποιοτητας μελανη, εκανα με λιγα λογια ενα λογαριασμο κοντα 100 ευρω ολα μαζι με $25 μεταφορικα. same day delivery εγραφε οποτε ολα κουλ

Περιμενω 1-2 μερες, η παραγγελια ακομα φαινοταν στο συστημα τους σαν "processing"

Μετα απο 5-6 εργασιμες τους στελνω ενα ευγενικο mail "τι γινεται παιδια... ολα καλα? Δεν το εχετε στειλει, θελετε να μου πειτε περιπου ποτε περιμενετε να το στειλετε?"

Καμια απαντηση...

Περιμενω αλλες 5-6 εργασιμες...ψαχνω λιγο στο google πετυχαινω κατι τυπαδες που την ειχαν πατησει καλη ωρα... παω paypal κανω claim

Την επομενη ακριβως μερα που εκανα το claim παιρνω mail απο αυτους

"Συγνωμη για την καθυστερηση αλλα μετακομιζουμε αποθηκες και η παραγγελια σας θα σας σταλει μεσα στις επομενες 10 ωρες (!!). Θελετε να προχωρησουμε στην αποστολη?"

Τους λεω "το και το" εχω κανει claim τα λεφτα μου πισω, και φυσικα δεν θεωρω τυχαιο οτι μου στειλατε mail την επομενη ακριβως του claim. Παρακαλω καταθεστε πισω τα χρηματα"

καμμια απαντηση

To paypal τους ειχε δωσει μεχρι την 11/11 να απαντησουν. Τους ειχα στειλει ενα mail "τι θα γινει ρε παλουκαρια? θα βαλετε τα γκαφρα?"

Τιποτα...

Τελικα χτες εστειλε mail το paypal "αποφασισαμε οτι εχετε δικιο και ειναι μπαγλαμαδες και θα σας βαλουμε τα λεφτα σας πισω σε 4-5 μερες."

Το γραφω εδω για να υπαρχει για καποιον που μπορει να πεσει πανω τους.

Το ονομα του τυπου που μπαινουν τα λεφτα οταν στελνετε με paypal ειναι

NICHOLAS MICHAEL MYASKOVSKY

Προς αποφυγη αναλογων εμπειριων

Link to comment
Share on other sites

Kανένα προβλημα με cityinkexpress, μήπως επειδή έχω κάνει από πολύ παλιά παραγγελία ?

Ακριβοί αλλά τα μελάνια κορυφαία.

Απο αυτους πηρα τελικα αλλα μεσω ebay καθως οπως ειπα το site τους ετρωγε κολλημα στο "delivery method"

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.