Jump to content



Ασυρματη καρτα δικτυου


sakis697

Recommended Posts

Λοιπον το θεμα εχεις ως εξης... Εχω ΜacBook Pro mid 2011..

Για την πτυχιακη μου και την σχολη χρειαζομαι το Backtrack... Βαζω το backtrack με το VMware αλλα δεν μπορει να δει την καρτα δικτυου απο τον Mac σαν ασυρματη, την βλεπει μονο σαν ethernet που και αυτο οταν παω να συνδεθω στο google δεν με αφηνει γιατι δεν εχω δικτυο.. Αντιστοιχα οταν στο VMware βαζω windows ναι μεν το βλεπει σαν ethernet αλλα δουλευει κανονικα...

Εχω και την επιλογη να τρεξω το Backtrack απο live cd αλλα παλι δεν βλεπει την καρτα δικτυου... Σκεφτηκα να αγορασω μια ασυρματη καρτα usb μπας και κανω την δουλεια μου αλλα και παλι δεν την αναγνωριζει, ουτε ο Μac, ουτε τα windows μεσω VMware, ουτε το backtrack φυσικα... Συγκεκριμενα εχω αυτη που εχει και το τσιπ atheros και καλα για να δουλευει σε linux αλλα τιποτα...

http://www.plaisio.gr/Peripherals/Ne...0Mbps-MIMO.htm

Οποτε σας ρωταω, τι λυσεις εχω...? Ποια καρτα δικτυου εχετε να μου προτεινεται ωστε και να λειτουργει με τον Mac και με τα windows αλλα και με το backtrack...Ειναι αυτο εφικτο...?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, και καλωσήρθες στο forum. Φτιάξε το Link Που παραθέτεις μιάς και δέν οδηγεί πουθενά τουλάχιστον για μένα και για να γνωρίζουμε για ποιά κάρτα δικτύου μιλάς ακριβώς.

Απο κεί και πέρα μέχρι πόσα χρήματα διαθέτεις για καρτούλα και με τί ασύρματο δίκτυο θα συνδεθείς. Είναι μεγάλη απόσταση η προορίζεται για οικιακό router που εντέλει θές να ασχοληθείς με την πτυχιακή σου (@home).

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη δεν το ειδα οτι εκανα λαθος.. TP-Link TL-WN722NC Wireless USB Adapter N150 (150Mbps, MIMO) - Ασύρματες κάρτες USB - plaisio.gr

Αν παλι δεν ανοιγει ειναι αυτη TP-Link TL-WN722NC Wireless USB Adapter N150 (150Mbps, MIMO)

Οσο το δυνατον πιο λιγα να φανταστω...??? Χεχε... Τωρα για αποσταση μην φανταστεις τρελα πραγματα, για εγκυκλοπεδικους σκοπους ειναι... οποτε η αποσταση δεν ειναι προβλημα.. Ενα δικτυο ενος σχολειου θα τσεκαρω και θελω να παιξω με το backtrack...

Link to comment
Share on other sites

Τυνχάνει να ασχολούμαι αρκετά με την διανομή που αναφέρεις και επίσης να έχω και την κάρτα. Η κάρτα είναι πλέον full συμβατή με το backtrack (5+) Έχει chipset ΑR9271 και πλέον ο απαραίτητος driver (ath9k_htc) είναι πατσαρισμένος/ενημερωμένος ΗΔΗ στις τελευταίες εκδόσεις του backtrack. Για ubuntu και τα λοιπά αλλάζει το θέμα μιάς και άλλοι driver χρησιμοποιούνται για απλή χρήση και άλλοι για χρήση "παιχνιδιών" a.k.a aircrack.

Στο θέμα μας: Περίεργο μου φαίνεται που δέν στο "βλέπει". Πρίν προτείνω το οποιοδήποτε στικάκι έχω κάποιες ερωτησούλες:

  1. Έχεις δοκιμάσει την καρτούλα χωρίς την βάση της? Δηλαδή απλά κάρτα -> pc ή κάρτα - επέκταση usb -> PC. Yes or No.
  2. Ποιά έκδοση backtrack χρησιμοποιείς (αριθμός/version) και τί ακριβώς (iso,gnome...vmware edition). ||| Έχεις δοκιμάσει με άλλες. (Προτείνεται η backtrack 5 R2 για τα πάντα. H 5 R3 έχει κάποια bugs στο GERIX wifi....tool και σε άλλα βασικά εργαλεία)
  3. Χρησιμοποιώντας Live CD (forensics επιλογή στο boot) τί σου βγάζει σε ΚΟΝΣΟΛΑ όταν έχεις συνδεμένο το στικάκι και μετά από εντολές (1-> lsusb 2-> iwconfig 3-> airmon-ng) ΠΟΣΤΑΡΕ εδώ ΑΝ σου είναι εύκολο.

Link to comment
Share on other sites

To usb το βαζω απευεθειας χωρις την βαση του και εχω το backtrack 5 r3 64bit iso gnome και την κατεβασα μεσω torrent αν και αυτο δεν εχει σημασια πιστευω εε? για το τριτο κομματι θα το δοκιμασω και σε πω αποτελεσματα σε λιγο..!

Link to comment
Share on other sites

root@bt:~# lsusb

Bus 004 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub

Bus 003 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub

Bus 002 Device 003: ID 05ac:8242 Apple, Inc. IR Receiver [built-in]

Bus 002 Device 002: ID 0424:2513 Standard Microsystems Corp.

Bus 002 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux Foundation 2.0 root hub

Bus 001 Device 009: ID 0cf3:7015 Atheros Communications, Inc. TP-Link TL-WN821N v3 802.11n [Atheros AR7010+AR9287]

Bus 001 Device 008: ID 05ac:821a Apple, Inc.

Bus 001 Device 005: ID 05ac:0253 Apple, Inc.

Bus 001 Device 004: ID 0a5c:4500 Broadcom Corp. BCM2046B1 USB 2.0 Hub (part of BCM2046 Bluetooth)

Bus 001 Device 003: ID 05ac:8509 Apple, Inc.

Bus 001 Device 002: ID 0424:2513 Standard Microsystems Corp.

Bus 001 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux Foundation 2.0 root hub

root@bt:~# iwconfig

lo no wireless extensions.

wlan0 IEEE 802.11bgn ESSID:off/any

Mode:Managed Access Point: Not-Associated Tx-Power=20 dBm

Retry long limit:7 RTS thr:off Fragment thr:off

Encryption key:off

Power Management:off

eth0 no wireless extensions.

root@bt:~# airmon-ng

Interface Chipset Driver

wlan0 Atheros AR9287 ath9k - [phy0]

root@bt:~# a

Αυτα αν τα εκανα σωστα..!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν.... από αυτά που γράφεις φένεται ότι αναγνωρίζεται μια χαρά το ασύρματό σου.

Atheros Communications, Inc. TP-Link TL-WN821N v3 802.11n [Atheros AR7010+AR9287]

Μήν σε ξεγελάει το από πάνω, απλώς είναι πιό νέο driver pack Που πιάνει το chipset σου (ΑR9271) μέχρι και 9287 που είναι για το στικάκι TP-Link TL-WN821N.

iwconfig: όλα μια χαρά

airmon-ng: όλα μια χαρά επίσης. Υποστηρίζει monitor+injection = aircrack suite συμβατό (google για το τί σημαίνει /υπάρχουν κανόνες στο forum βλέπεις....)

======================

Σύμφωνα με αυτά που είπες, δέν στο αναγνωρίζει ώς ασύρματο.

Πήγαινε στο μενού πάνώ και INTERNET -> WICD MANAGER -> επιλέγεις ασύρματο δίκτυο (άν θέλει κωδικό θα σου βγάλει error. Tον τοποθετείς στις ιδιότητες του ασυρμάτου και ξανα κάνεις "connect"). Θα λειτουργήσει αφού δείς στο παράθυρο του WICD MANAGER την εξής φράση "putting interface up" , μετά "obtaining ip address" και τέλος θα έχεις ip=ιντερνετ.

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: το στικάκι σου φαίνεται απενεργοποιημένο/δέν αναγνωρίζεται γιατί oi drivers μέσα στο backtrack 5+ το θέτουν σε λειτουργία αναμονής (interface down) για να μπορείς να χρησιμοποιήσεις monitor mode, injection και άλλα ΑΜΜΕΣΑ μέσα από τα εργαλεία και τις κονσόλες που παρέχονται και τελικά να κάνεις τα "νόμιμα" παιχνίδια σου.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω φιλε μου.. Θα το δοκιμασω αυριο ομως οταν θα εχω χρονο γιατι τωρα ειναι αργα για δοκιμες... ελπιζω αν εχω παλι αποριες να με βοηθησεις...

Επισης μπορεις να μου πεις μηπως γιατι δεν το αναγνωριζει και ο Μακ το στικακι....?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.