Jump to content



Βοήθεια αγοράς DSLR


Recommended Posts

Νέος στον χώρο της φωτογραφίας, δεν θέλω να ξοδευτώ πολύ,έκανα μια έρευνα για φτηνά μοντέλα,και κόλλησα με την Nikon D3200 !

Θέλω να μου πείτε τι φακό να πάρω μαζί.

Είμαι σε δίλημμα.

Να πάρω το kit σώμα και 18-55 ή να πάρω σκέτο σώμα και κάποιον άλλον φακό?

Η δουλειά που την θέλω προς το παρόν είναι να τραβάω τοπία και αντικείμενα από κοντά!

Περιμένω τις απαντήσεις σας

:D

Link to comment
Share on other sites

Ο 18-55 είναι μια χαρά για να ξεκινάς.

Ο 18-105 είναι καλύτερος και σου δίνει έξτρα reach Με τον φόβο να σε κάνει "τεμπέλη".

Γενικά έχεις ιδεά τι μπορεί δυνητικά να σου αρέσει να ασχοληθείς?

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=1446]Dolly[/MENTION] Μου αρέσει και θέλω να ασχοληθώ, αλλα πρώτα πρέπει να μάθω :)

[MENTION=432]dellman[/MENTION] 5100 έλεγα στην αρχή αλλά είδα μετά ότι είναι του 10 μοντέλο (αν δεν κάνω λάθος)

Οποτε πήγα στην 3200 η οποια είναι σχεδόν 6 μηνών μηχανή και φυσικά νεότερης τεχνολογίας!

Το σώμα λέω να το αγοράσω καινούριο, τώρα από φακούς βλέπουμε ,και μεταχειρισμένους σε καλή τιμή δεν με χαλάνε, την ίδια δουλειά κάνουν :p

D7000 3εφέβγουμε πιστεύω... και γενικά λέω να περιοριστώ περίπου στο 600άρι

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι η 3200 για αρχή, θα αργήσεις να την εξαντλήσεις, και σκάσε λεφτά σε γυαλί αν θέλεις με το καλό.

Και ο 18-55 καλός είναι για αρχή.

Ε ερώτηση μου πηγαινε σε φύση, μακρο, πορτραίτο, ζώα, κλπ αν έχεις ιδέα τι προσανατολισμός μπορεί να σε ενδιαφέρει.

Link to comment
Share on other sites

Κάπου πάμε ;)

Οπότε δεν έχει νόημα να σκάσεις σε 18-105, γιατί θα πας για 105 μάκρο σε λίγο καιρό πχ, και κάποιο ευρυγώνιο για φύση.

Οπότε αφού έχεις μια ιδέα, το έξτρα ζουμ του 105 θα είναι εν μέρη στα φρύδια σου.

Θα έλεγα ξεκίνα με τον 18-55 και μετά βλέπεις που θα πας.

my 2 c

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=1446]Dolly[/MENTION] Μου αρέσει και θέλω να ασχοληθώ, αλλα πρώτα πρέπει να μάθω :)

[MENTION=432]dellman[/MENTION] 5100 έλεγα στην αρχή αλλά είδα μετά ότι είναι του 10 μοντέλο (αν δεν κάνω λάθος)

Οποτε πήγα στην 3200 η οποια είναι σχεδόν 6 μηνών μηχανή και φυσικά νεότερης τεχνολογίας!

Το σώμα λέω να το αγοράσω καινούριο, τώρα από φακούς βλέπουμε ,και μεταχειρισμένους σε καλή τιμή δεν με χαλάνε, την ίδια δουλειά κάνουν :p

D7000 3εφέβγουμε πιστεύω... και γενικά λέω να περιοριστώ περίπου στο 600άρι

τότε 3200 με το 18 55 και αργότερα ένα μάκρο

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Πια από τις 2 να αγοράσω και γιατί?

Μια βοήθεια :)

Thanks !

Side by Side Comparison: Digital Photography Review

Ωχ σου κολλησε και εσενα να παρεις dslr; Αφου θες για macro εγω θα πηγαινα στην d5100 οπου εχει και σπαστη οθονη και θα σε βολεψει καλυτερα στα κοντινα. Γενικα σε συγκρισεις εγω πανω κατω τις βλεπω ιδιες, ριξε μια ματια σε noise samples μηπως υπαρχουν σημαντικες διαφορες αλλα δεν νομιζω.

Απο φακους ξεκινα με τον kit, βαλε μετα στο προγραμμα να παρεις εναν πιο φωτεινο πχ 35mm 1,8 η 50mm 1,8 και στην πορεια κοιτας και για καποιον σταθερο που θα σε βολεψει σε macro.

Link to comment
Share on other sites

Σε τι τιμες τις βρισκεις??

Απο τις 2 τις 3200 λογω expeed 3 και 24μπχ τα οποια θα σε σωσουν καποιες φορες.(οχι οτι τα 16 θα σου κακοπεσουν..προς θεου)

Αν θες bracketting και τιλτ οθονη τοτε 5100.

either way για αρχη ειναι καλες και οι 2...

Kαι η 600αρα στο αντιπαλο στρατοπεδο..(στο σωστο δλδ:p) μια χαρα θα σου ερθει..

Οπου δε της λειπει τιποτα απο οσα κοβουν στις nikon.

Και μτχ δλδ αν βρεις μισοτιμης ακομα καλυτερα..αν ειναι σχετικα συγχρονη.

Link to comment
Share on other sites

Νίκο την βρήκα μεταχειρισμένη με ένα χρόνο εγγύηση ακόμα 450 euro και 18-55, καλή τιμή ?

Καινούρια έχει 599 το kit..

Πόσα κλικ έχει; Πιστεύω μπορείς να διαπραγματευτεις και μια ελαφρώς καλύτερη τιμή όπως και να χει

Sent from my Galaxy Note using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πες του να πεσει ενα 50αρι ακομα..(αν μιλαμε για τον 18-55 vr και οχι τον απλο).

(για εκει την κοβω σε τιμη)

Ο,τι γλιτωσεις καλο ειναι...φακο μη τρελλαθεις να παρεις καποιον φωτεινο..(επειδη προταθηκε πιο πανω ο 35αρης ή 50αρης).

Δουλεψε την λιγο κανα 6 μηνο..(6 μηνο δουλειας...οχι αφημενη καπου 6 μηνες:p) και μετα βλεπεις τι φακο θελεις.

Απο νικον προτιμω για αρχικο φακο 18-105vr.

Για κιτ φακο ειναι παραπανω απο μια χαρα..και μετα ο 18-55.

Απο εκει και επειτα...χαος..οικονομικο κυριως:p

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.