Jump to content



network problem


obelix7

Recommended Posts

Μυστηρια πραγματα...

προχθες με φωνάζει ενς φιλος οτι δεν μπαινει στο ιντερνετ ο σταθερος του. παιρνω δρόμο και δρομακι και παω.

το συνδέω ενσυρματα στο μοντεμ και με το δικο του καλωδιο και με δικο μου. και τα δυο δεν εδειχναν απολύτως τίποτα. καμία ένδειξη στον υπολογιστή, καμία ενδιεξη στο μοντεμ.

Το βουταω και το φερνω σπιτι μου. το δοκιμάζω στο δικο μου μοντεμ τα ιδια.

Εδω να σημειώσω οτι εχει καρτα δικτυου. εχει και Onbloard αλλα και εκει που το συνδεσα τίποτα. Εχω μπει σε bios για να κανω καθε δυνατο συνδυασμό... τπτ. Επίσης την εβγαλα, δοκίμασα ετσι, εβαλα αλλη, δοκιμασα, ΤΠΤ!!!

Εκανα update to lan driver, ΤΠΤ!!

Οταν κανω αντιμετώπιση προβληματων μου λεει οτι λειπει το καλώδιο ή ειναι σπασμένο, πραγμα που δεν ισχύει , γιατι το εχω δοκιμάσει με 3 καλώδια ως τωρα.

Επίσης εβαλα και μια φρεσκια εγκατασταση απο αλλο σκληρο πάνω με win8, ΤΠΤ!!!

Να σημειώσω οτι εβγαλα το firewall καποια στιγμη , μήπως είχε δημιουργήσει τιποτα δικό του στις ρυθμίσεις δικτύου αλλα....καλα καταλαβατε, ΤΠΤ!!!

Εκανα και reset bios με βγαλε βαλε μπαταρια.

:suicide2::suicide2:

Η μητρικη ειναι αυτή MSI Global ? Mainboard - 945GCM5

Καμια ιδέα???

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει περίπτωση να κάηκε ο controller δικτύου της μητρικής.

το έχω ξαναδεί αυτό σε παλιότερη Msi μητρική. έχεις κανένα usb-wifi

να δοκιμάσεις αν μπορεί να δεί internet έτσι; ίσως να έκανες δουλειά

και με ένα usb to rj45 adapter.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=9809]juno12[/MENTION] με Usb wifi ολα ρολοι, μαλλον κατι τετοιο πρεπει να φταιει με τον controller που λες

[MENTION=994]trendy[/MENTION] τις βλεπεις τις καρτες, απλα δεν τσουλαει... ειδικα η μια που ειχε ενδιεξεις, εδειχνε να παιρνει ρευμα αλλα για την ταχυτητα 10/100 ήταν και τα δυο off

Link to comment
Share on other sites

φανταζομαι αυρματη εννοεις...

Γιατι ηδη εχω βαλει δυο κανονικες

Γραψε λαθος, δεν ειχα δει οτι δοκιμασες αλλη καρτα δικτυου ενσυρματη. Αν δεν παιζει κι αυτη τοτε μπορει να μην παιζει και η ασυρματη, οποτε προτιμησε τη δοκιμασμενη λυση τοθ usb wifi.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν και usb-to-ethernet κάρτες αν θέλεις να παραμείνεις σε καλώδιο.

Το σκεφτηκα και εγω αυτο αλλα επειδη δεν εχω ενα τετοιο ανταπτορακι να δοκιμάσω, καλυτερα να παω σε usb wifi

οχι βεβαια οτι ειναι κατι διαφορετικό απο το wifi αλλα ετσι κι αλλιως δεν υπάρχει θεμα να μεινει με καλωδιο η οχι

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.