Jump to content



Κόλλημα Η/Υ


Ταμτάκος

Recommended Posts

Έχω το εξής πρόβλημα: σε άσχετες φάσεις κολλάει ο υπολογιστής και χρειάζεται να βγάλω και να ξαναβάλω την πρίζα για να ξεκινήσει. Κάποιες από αυτές τις φορές πέφτει και η ασφάλεια στον πίνακα, άλλες όχι. Αυτά συμβαίνουν χωρίς κάποιο σταθερό σημείο αναφοράς για να με βοηθήσει να καταλάβω τι γίνεται. Μπορεί να είναι σε παιχνίδι, μπορεί στο msn, μπορεί όταν κάνω περιήγηση στο διαδίκτυο. Αυτά όλα δεν γίνονται συχνά. Μπορεί να συμβεί 2-3 φορές την ημέρα, μπορεί και καθόλου. Λέω να ξεκινήσω δοκιμάζοντας σε κάποια άλλη πρίζα αλλά θα πρέπει να τραβήξω καλώδιο και θα ήθελα να το αποφύγω. Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος να καταλάβω αν υπερφορτώνεται η γραμμή?

Link to comment
Share on other sites

Όντως υπάρχουν πολλές συσκευές και φώτα στην συγκεκριμένη γραμμή. Επίσης UPS δεν υπάρχει. Πριν αρχίσω το troubleshooting του Η/Υ, θα ήθελα να αποκλείσω το θέμα της γραμμής.

Link to comment
Share on other sites

Όντως υπάρχουν πολλές συσκευές και φώτα στην συγκεκριμένη γραμμή. Επίσης UPS δεν υπάρχει. Πριν αρχίσω το troubleshooting του Η/Υ, θα ήθελα να αποκλείσω το θέμα της γραμμής.

πες μας πόσες κ τι συσκευές παίρνουν ρεύμα απο τη γραμμή αυτή

αρχικά αφαίρεσε όσες απο αυτές μπορείς και δούλεψε το pc σου για μερικές μέρες έτσι να δεις αν εξακολουθεί το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Απο τι στιγμή που δεν έχεις ups και δεν μπορείς να βρεις ένα τότε δεν θα παίζει ούτε παλμογράφος :whistling Μια κάποια μπακάλικη λύση είναι να μετρήσεις την τάση στην πρίζα και μετά στο πολύπριζο με όλες τις συσκευές ανοιχτές. Ενδεχομένως να έχεις κάποια ένδειξη εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Αύριο που θα είναι μέρα και θα μπορώ να κατεβάσω την ασφάλεια θα δω ακριβώς πόσες συσκευές είναι. Πιθανολογώ προβληματική γραμμή αφού ακόμα κι όταν ανοίγω το φως κάνει μια στιγμιαία διακοπή και επαναφορά το φωτιστικό και τα ηχεία "γκρινιάζουν" στιγμιαία. Ηλεκτρολόγος δεν είμαι, απλά προσπαθώ να δώσω όσα περισσότερα στοιχεία μπορώ.

Link to comment
Share on other sites

παιδες οι λυσεις του τυπου <<μετρα τις τασεις εξοδου απο την πριζα,ηλεκτρολογικα κλπ>> καλο ειναι να αποφευγονται.εχει φυγει ετσι κοσμος και κοσμακης.καλυτερα αυτα να τα κανουν εξειδικευμενα ατομα στον τομεα, αυτο εστω και αν κοστισει κατι παραπανω.

φιλικα παντα Χρηστος

Link to comment
Share on other sites

Αν οπως λες πεφτει ο διακοπτης ενω εισαι στον υπολογιστη σε οποιαδηποτε διαδικασια και να κανεις τοτε δεν ειναι θεμα του υπολογιστη φταει ή η πριζα ή γραμμη.Πρεπει να βρεις χρονο να τα κοιταξεις φυσικα με την βοηθεια καποιου ειδικου και ΟΧΙ μονος σου.

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται πως οποιαδήποτε ηλεκτρολογική εργασία θα γίνει από ειδικό. Ο υπολογιστής τελικά δεν φταίει (δοκιμάστηκε επί διημέρου σε άλλο δωμάτιο και δεν παρουσίασε πρόβλημα) και είμε πεπεισμένος πως φταίει η γραμμή. Επειδή θέλω να έχω μια ιδέα και να είμαι υποψιασμένος χωρίς να κρέμομαι από την γνώμη ενός (επειδή με ενδιαφέρει η δική μου τσέπη), το πρόβλημα λύνεται με UPS ή θέλει διαδικασία ηλεκτρολογικής εγκατάστασης? Ρωτάω γιατί δεν θέλω με τίποτα να περαστούν εξωτερικά καλώδια.

Αν κατάλαβα καλά, για να ελέξω αν φταίει η πρίζα ή η γραμμή μπορώ να δοκιμάσω σε κάποια άλλη πρίζα της ίδιας γραμμής και εκεί θα ξεκαθαρίσει το ζήτημα.

Link to comment
Share on other sites

Το UPS θα βοηθησει απλα στο οταν πεφτει ο διακοπτης να εχεις ενα 10λεπτο περιθωριο να κλισεις τον υπολογιστη σου για να μην καψει τιποτα η υπερταση ή υποταση.Τωρα δεν ξερω αν υπαρχει UPS το οποιο σταθεροποιει την ταση της πριζας και αν υπαρχει θα κοστιζει πολλα...

Link to comment
Share on other sites

τα UPS σταθεροποιούν την τάση κ προστατεύουν απο πτώσεις (κ επαναφορα) τασης.

το πιο πιθανό είναι να θέλει αλλαγή της συγκεκριμένης ασφάλειας στον πίνακα

έχεις παρατηρήσει τπτ μυρωδιές απο καλώδιο είτε στην πρίζα είτε στον πίνακα?

Link to comment
Share on other sites

έχεις παρατηρήσει τπτ μυρωδιές απο καλώδιο είτε στην πρίζα είτε στον πίνακα?

Όχι. Επίσης, δεν βλέπω την συγκεκριμένη ασφάλεια να είναι πιο ζεστή από τις υπόλοιπες

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.