Jump to content



Ηχομόνωση


Serial Killer

Recommended Posts

Καλησπέρα Λάμπη,

Έχω ένα θεματάκι με τον θόρυβο του πισί μου λόγο ανεμιστήρων, και ψάχνωντας λιγάκι βάια γούγλε κατέληξα στο dynamat. Σκέφτομαι λοιπόν να το αγοράσω για να ντύσω το εσωτερικό του κουτιού αλλά σκέφτομαι τον παράγοντα θερμοκρασία.... θα γίνει καβουρδιστίρι μετά το dynamat? Λέω να το βάλω στα πλαϊνά καπάκια, στο πάνω και στο κάτω μέρος του πισί, εσωτερικά. Οι μόνες τρύπες που θα κλείσουν είναι οι πλαϊνές οπου είναι 10 σειρές με μικρά τρυπάκια κατα μήκος του κουτιού... Ανεμηστήρες υπάρχουν, δύο 12άρηδες μπροστά, ένας 8άρης πίσω για να βγάζει, και οι δύο 12άρηδες της ψύκτρας του επεξεργαστή (Megahalems), οι οποίοι εννοείται διώχνουν αέρα πίσω.

Το έχει δοκιμάσει κάποιος ωστε να μου πεί εντυπώσεις?

Εάν έχετε άλλες ιδέες, ευπρόσδεκτες. Αλλά, παρακαλώ, μην μου δώσετε απάντηση του τύπου, Δώσε λιγότερο ρεύμα στα φουρφούρια, βαλε νερό, άλλαξε φουρφούρια με πιό ήσυχα. :nono:

Αυτά κύριοι, :thank_you2: σας ευχαριστώ για τον κόπο που θα κάνετε να το διαβάσετε.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά με οποιαδήποτε ηχομόνωση φίλε μου η θερμοκρασίες ανεβαίνουν.

Απο κει και πέρα μετράει το πόσο μεγάλο κι ευρύχωρο tower έχεις και πόσο φορτωμένο το έχεις πάνω απ' όλα.

Αν υπάρχει σχετική άπλα μέσα στον πύργο σου ίσως η αύξηση να είναι μικρή.

Αν όμως το έχεις παραφορτωμένο και δεν υπάρχουν ήδη πολλά περιθώρια για την κυκλοφορία φρέσκου αέρα (πχ να έχεις δύο κάρτες γραφικών και άλλα στις PCI θύρες σε όχι και τόσο ευρύχωρο πύργο) τότε οι θερμοκρασίες σου θα είναι απαγορευτικές.

Και όχι γιατί θα είναι τόσο μεγάλες ώστε να μην μπορεί να δουλεύει το pc σου, αλλά το

ότι τα σωθικά του δουλεύοντας συνέχεια σε υψηλές θερμοκρασίες αυτομάτως θα χάσουν αρκετό χρόνο απο την ζωή τους...

Πάντως για το dynamat έχω ακούσει καλά λόγια απο φίλο μου στο εξωτερικό.

Link to comment
Share on other sites

Η mobo είναι mATX και έχω μια κάρτα γραφικών και μία pci ethernet + cable management και όλα τα καλώδια έχουν πάει από την πίσω μεριά της μητρικής. Οπότε χώρος για καθαρό αέρα υπάρχει...

Ξέρουμε που μπορούμε να προμηθευτούμε το dynamat, από Ελλάδα αρχικά χωρίς να μας πιάσουν τον κ*λο, αλλιώς από εξωτερικό?

ebay κοίταξα αλλά τα μεταφορικά είναι περισσότερα από το ποσό που έχει το προϊόν. :suicide:

Link to comment
Share on other sites

Το sound damping δε πρόκειται να μειώσει τον θόρυβο του 8ρη. Άμα έχεις pwm ανεμιστήρια στην mega και θετική πίεση στο κουτί, αμφιβάλω ότι θα κερδίσεις γενικά κάτι από την ηχομόνωση.

Για ποιο λόγο δε θες να αλλάξεις fans; Έχεις κάνει custom δουλεία/χρώματα κτλ και δε θες να τρέχεις;

Link to comment
Share on other sites

2 scythe kaze maru 2* 2x €6.25 + 1x Noise blocker Blacksilent €6.5 σύνολο €19. Το κόβω ΠΟΛΥ χλωμό να βρεις πιο φτηνό sound damping.

Δες εδώ, έχει roundup 50000 ανεμιστήρες στην MEGA που έχεις και συ.

*Βεβαιώσου πρώτα ότι τους παίρνει

EDIT:

Έχω κι από αυτόν.... Δήλαδη τόσο πεταμένα λεφτά είναι το dynamat?

Όχι δεν είναι. Απλά, αυτό είναι το τελευταίο στάδιο στο να κάνεις το pc σου όσο το δυνατον αθόρυβο. Δεν έχει ιδιαίτερο νόημα να στάξεις φράγκα/εργασία αφού υπάρχει τρόπος για καλύτερα αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.