Jump to content



Βοήθεια για undervolting σε Celeron G530


iKarampa

Recommended Posts

Έχω φτιάξει ένα φτηνό htpc (Λεφτά ΔΕΝ υπάρχουν!) και διάλεξα τον Celeron Processor G530 με μητρική ASRock B75M-ITX .

Σε idle το σύστημα τραβάει 40Watt, πόσο μπορώ να το χαμηλώσω; Ιδανικά θα ήθελα να το ρίξω κάτω απο 30Watt. Η μητρική επιτρέπει να πειράξεις αρκετές ρυθμίσεις αλλά γνωρίζω πολύ λίγα και δεν έχω εμπειρία με underclocking tweaks και δεν θέλω να κάνω ζημιά. Έχει κανείς εμπειρία με παρόμοιο σύστημα;

Επιπλέον πληροφορίες

Ειμαι σε λειτουργικό σύστημα XBMCbuntu

Link to comment
Share on other sites

απο 40watt να πας σε 30 ...ΔΕΝ παιζει.

Αν το εχεις αυτοσκοπο...δοκιμασε το αναποδα..βαλε το μικροτερο Multi που μπορεις...και την μικροτερη ταση.Αν πεσει κατω απο 30 idle-ing..εχεις ελπιδες...για ενα ποιοτικοτερο underclocking KAI undervolting @30watt.

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε να βαλλεις Windows 7 σε εναν Spare δισκο..να δουμε.

Εγω ειχα δει διαφορα απο Ubuntu σε W7 και δεν ηταν μονο 10w.. (ειχα πέσει απο τα 70 στα 43)

Ειχα ξανα ποσταρει την μετρηση καπου..

Link to comment
Share on other sites

Με προλαβε ο GV

δοκιμασε σε 7αρια την καταναλωση

μπορει να δεις μεγαλη διαφορα

Επισης εχει σημασια το τροφοδοτικο σου

Τα 40W ειναι στην πριζα ή τα υπολογιζεις με καποιο σοφτγουερ?

Τι efficiency εχει το τροφοδοτικο σου?

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=1392]GeorgeVasil[/MENTION], [MENTION=5087]CrazyAnt[/MENTION] Έβαλα τα 7 και η κατανάλωση ήταν η ίδια. Ωστόσο στα windows η Asrock έχει ένα πρόγραμμα Intelligence Energy Saver το οποίο κάνει undervolt, underclock και κατεβάζει τον multiplier ανάλογα με το load (νομίζω!). Το αποτέλεσμα ήταν να πέσει στα 22Watt ακριβώς στο μισό :clap:!

[MENTION=5087]CrazyAnt[/MENTION] Είναι 150W, κάτω απο 80% efficiency

Link to comment
Share on other sites

μην το παιδευεις αλλο! εισαι μια χαρα εκει! απο κει και περα, μην ψειριζεις την μαιμου, δεν εχει κανενα νοημα! δεν κερδιζεις πολλα!!

καλυτερα να βαλεις λαμπες οικονομιας στο σπιτι σου, αν δεν εχεις, εκει θα κερδισεις περισσοτερα....!!!:happy2::happy2:

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=1392]GeorgeVasil[/MENTION], [MENTION=5087]CrazyAnt[/MENTION] Έβαλα τα 7 και η κατανάλωση ήταν η ίδια. Ωστόσο στα windows η Asrock έχει ένα πρόγραμμα Intelligence Energy Saver το οποίο κάνει undervolt, underclock και κατεβάζει τον multiplier ανάλογα με το load (νομίζω!). Το αποτέλεσμα ήταν να πέσει στα 22Watt ακριβώς στο μισό :clap:!

[MENTION=5087]CrazyAnt[/MENTION] Είναι 150W, κάτω απο 80% efficiency

Να υποθεσω πως ειχες ενεργοποιησει το energy saving μεσα απο τα windows, ετσι? (ασχετως του λογισμικου της κωλοπετρας)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.