Jump to content



Nvidia gets 13 games to use Shader Model 3.0


unstoppable

Recommended Posts

"IT COST NVIDIA more than a few millions to have its TWIMTBP The way it meant to be played marketing program up and running but if you ask us it efficient if you ask us.

We found a link where you can find complete list of Shader model 3.0 games. Quite a long list dont you think.

If you ask ATI, it will give you all kinds of reasons why Shader Model 3.0 is not that important as it all can be done in Shader Model 2.0b the one their hardware use. It is partly right - it will just be a bit slower with 2.0b then it is with 3.0 but from now on it won't be telling us how there won't be many Shader Model 3.0 games available.

The list has twelve games on it plus Unreal 3engine. Nvidia scored many EA games but I guess that comes from TWIMTBP partnership that those two companies have. Dont get me wrong we think SM 3.0 is very good stuff and more games are coming.

List includes many good titles such as: Lord of the rings: Battle for the middle earth, Stalker: Shadows of Chernobyl, Vampire: Bloodlines, Splinter Cell 3, Tiger Woods 2005, Madden 2005, Driver 3.0, Grafan never heard of it, Metal of Honor: Pacific Assault, Painkiller trough Patch, Far cry trough Patch.

Last but not the least is believe it or not Half Life 2 that will have support for this Shader model that currently works only at Nvidia cards.

Nvidia sure did a great job for getting attention to their marchitecture and we are looking forward to see all those games in action."

http://www.theinquirer.net/?article=18134

Πολυ καλη δουλεια απο την nvidia που καταφερε κατι τετοιο στις μεγαλυτερες κυκλοφοριες για φετος, να δουμε τι αυξηση στις επιδοσεις θα εχει.

Link to comment
Share on other sites

H βλακεια της ATI σε ολο της το μεγαλειο...

ο κοσμος μετραει

1 , 2 , 3 ,4 ....

Μονο ο ηλι8ιος κοσμος μετραει

1 , 2 , 2β ,3

Ειδατε καποιον λογικο αν8ρωπο να μετραει έτσι? Αλλα...τι την νοιαζει? αφου εχει το πανω χερι μας μαδαει.... βγαλε ρε γμτ μια καρτα με PS3.0 support... πας και βγαζεις 2.0b ΕΛΕΟΣ...

Αφου βλεπεις οτι για να εχουμε PS3.0 πρεπει να ρουφαμε ολο το ρευμα απο την ΔΕΗ και να κανουμε το pc μας καλοριφερ (nVidia6800)

Τελικα κανεις δνε μας σκεφτεται εμας...

:cry:

Link to comment
Share on other sites

Ναι δικιο εχεις, απλα σκεφτομουν μονο Pixel shader και Vertex shader, δεν πρεπει να το εχω δει και SM3 πουθενα.

To θεμα ειναι αν δωσουν τιποτα σημαντικο στις επιδοσεις αν και ψιλοαμφιβαλω.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από unreal

H βλακεια της ATI σε ολο της το μαγαλειο...

ο κοσμος μετραει

1 , 2 , 3 ,4 ....

Μονο ο ηλι8ιος κοσμος μετραει

1 , 2 , 2β ,3

Ειδατε καποιον λογικο αν8ρωπο να μετραει έτσι? Αλλα...τι την νοιαζει? αφου εχει το πανω χερι μας μαδαει.... βγαλε ρε γμτ μια καρτα με PS3.0 support... πας και βγαζεις 2.0b ΕΛΕΟΣ...

Αφου βλεπεις οτι για να εχουμε PS3.0 πρεπει να ρουφαμε ολο το ρευμα απο την ΔΕΗ και να κανουμε το pc μας καλοριφερ (nVidia6800)

Τελικα κανεις δνε μας σκεφτεται εμας...

:cry:

ε? για πιο καλοριφερ μιλας και ποια ΔΕΗ?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από unreal

H βλακεια της ATI σε ολο της το μεγαλειο...

ο κοσμος μετραει

1 , 2 , 3 ,4 ....

Μονο ο ηλι8ιος κοσμος μετραει

1 , 2 , 2β ,3

Ειδατε καποιον λογικο αν8ρωπο να μετραει έτσι? Αλλα...τι την νοιαζει? αφου εχει το πανω χερι μας μαδαει.... βγαλε ρε γμτ μια καρτα με PS3.0 support... πας και βγαζεις 2.0b ΕΛΕΟΣ...

Αφου βλεπεις οτι για να εχουμε PS3.0 πρεπει να ρουφαμε ολο το ρευμα απο την ΔΕΗ και να κανουμε το pc μας καλοριφερ (nVidia6800)

Τελικα κανεις δνε μας σκεφτεται εμας...

:cry:

Mε την διαφορα οτι το R420 ειναι προεκταση ουσιαστικα της αρχιτεκτονικης του R3XX οποτε μαλλον δεν ηταν εφικτο να βαλουν PS3.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ea6gka [Σήμερα, στις 20:39]

ε? για πιο καλοριφερ μιλας και ποια ΔΕΗ?

για αυτα που χρειαζεται η Ultra... αν την εχεις δοκιμασει και ειμαι λα8ος ok.. παω πασο... 8α την αγορασω τα χριστουγεννα! :D

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από unstoppable [Σήμερα, στις 20:41]

Mε την διαφορα οτι το R420 ειναι προεκταση ουσιαστικα της αρχιτεκτονικης του R3XX οποτε μαλλον δεν ηταν εφικτο να βαλουν PS3.

ναι... δεν ειπα κατι αντι8ετο... απλα στην δικη μου περιπτωση αμα δεν κανει κατι εως τον Ιανουαριο η ATI τοτε εμενα δεν με βλεπει...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από unreal

για αυτα που χρειαζεται η Ultra... αν την εχεις δοκιμασει και ειμαι λα8ος ok.. παω πασο... 8α την αγορασω τα χριστουγεννα! :D

δεν την εχω δοκιμασει , αλλα η GT που εχω δεν νομιζω να καιει πιο πολυ απο μια 9800ΧΤ που ειχα πριν απο αυτην. Πανω κατω τα ιδια.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ea6gka [Σήμερα, στις 22:45]

ποτε ομως ρε νταγκα, εδω ακομα οι Χ800ΧΤ ειναι σπανιες

Καλά είμαστε παλαβοί εντελώς ?????

Μας έχει πιάσει όλους η βιασίνη να πάρουμε κάρτες γραφικών λές και αυτές που έχουμε δεν τραβάνε καθόλου και δεν μπορούμε να πάιξουμε κανένα παιχνίδι αξιοπρεπώς.... :(

Ωχ ... ποιά βαρέθηκα κάθε 3 μήνες να θεωρώ το σύστημά μου άχρηστο επειδή βγήκε μια καινούργια κάρτα που δίνει 200 FPS ενώ αυτή που έχω τώρα μου δίνει ΜΟΝΟ 80 στο παιχνίδι που παίζω.....

Αυτά θα έλεγα εαν είχα το μυαλό ενός 40άρη αλλά μου φαίνεται ότι θα την κάνω και εγώ την ΜΑΜΑΚΙΑ μου κατά τα Χριστόύγενα ....:D :D

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Dagalidis

........καινούργια κάρτα που δίνει 200 FPS ενώ αυτή που έχω τώρα μου δίνει ΜΟΝΟ 80 στο παιχνίδι που παίζω.........

Μακαρι να ηταν ετσι τα πραγματα αλλα δυστηχως σε πολλα φετινα games μιλαμε για τα μισα fps απο αυτα που λες.

Aντε να δουμε ποτε θα ερθει το Stalker που ισως να ειναι το best FPS που εχουμε παιξει και το Bloodlines που φαινεται υπεροχο απο ενα video που εβλεπα τελαυταια.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ea6gka [Σήμερα, στις 22:58]

νταγκα , τον απριλιο ανακοινωθηκε η σειρα Χ800 και μεχρι σημερα δυσκολα βρισκεις μια. Θελω να πω με αυτο οτι θα αργησει πολυ η ΑΤΙ να απαντησει (γνωμη μου παντα)

Απαντήσει δεν απαντήσει γρήγορα αυτή την στιγμή πάντως φαίνεται να έχει το πάνω χ'ερι σε επιδοσεις ... :(

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από unstoppable

Aντε να δουμε ποτε θα ερθει το Stalker που ισως να ειναι το best FPS που εχουμε παιξει και το Bloodlines που φαινεται υπεροχο απο ενα video που εβλεπα τελαυταια.

Ε, οχι και ισως...........καρασιγουρα. Το μονο κακο ειναι οτι και αυτο ειναι της Nvidia.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.