Jump to content



The VDSL Thread: Μοιραστείτε τον πόνο και την χαρά σας


Recommended Posts

Βρε δεν παει να εχει νεα καμπινα στα 20m...

Οποιος εxει aDSL, ΔΕΝ του αλλαζουν καμπινα. Κοινως μενει πισω σε ταχυτητες αφου οι αποστασεις παραμενουν. Οποιος αλλαζει απο aDSL σε vDSL, τοτε αναγκαστικα τον αλλαζουν.

Link to comment
Share on other sites

Λάθος.

Όπου αλλαζεται η καμπίνα φιλοξενεί στο μισό της το adsl και στο άλλο μισό της ,το vdsl ,οπού εκεί ειναι και κλιματιζόμενο.

Ζωγράφου πχ όλες οι καμπίνες έχουν vdsl + adsl.

Οπότε ουδεμία σχέση έχει αν έχεις ΕΣΥ vdsl.

Edit

Και φυσικά δεν εχει σημασία αν ζήτησες η οχι vdsl εσυ η κάποιος από τη γειτονιά.

Το που και με ποια σειρά θα μπει νεα καμπίνα ειναι προαποφασισμένο εδώ και τρία χρόνια

sent from mobile

Έγινε επεξεργασία από koronakis
Link to comment
Share on other sites

Αυτο που λεω και μου το ειπε αυτοπροσωπως προισταμενος τεχνικου κλιμακιου Γλυφαδας/Βουλας, αλλα και φυσικα το παρατηρησα ο ιδιος στην γραμμη μου.

Ειχα aDSL 5 χρονια στα 6 Mbps. Η νεα καμπινα ειναι στα 120m απο το σπιτι μου. Αν ειχαν μεταφερει γραμμες κλπ, δεν θα ειμουν στα 6, αλλα σιγουρα πανω απο 15 ! Με το που με αλλαζουν σε vDSL, ωπ...19 ο συντονισμος...:flex:

Link to comment
Share on other sites

Με ολο το σεβασμο,τι ειναι αυτα που λες;

Δεν έχουν λογικό υπόβαθρο.

Κοίτα,αυτά που σου λεω ειναι ντεφακτο και δεν ειναι μυστικά.

Ζωγράφου δεν εχει ΟΥΤΕ μια παλιά καμπίνα.

Οι ταχύτητες του adsl δε βελτιώθηκαν ουτε στο ελάχιστο,και δε υπήρχε και λογική εξήγησή για να γίνει αυτό,δεν έχουμε έλλειψη bandwidth,χαλκό έχουμε 60 χρόνων ...

Και μετά που αλλάξαν τις καμπίνες ,ο χαλκός την ίδια ηλικία εχει.

Αν σου έφτιαξε η γραμμή δεν εχει ΚΑΜΙΑ σχέση με το vdsl,και πως να είχε δλδ ,μιλάμε για δυο διαμετρικά αντίθετα πράγματα.

Προφανώς και είχες πρόβλημα στο καφαο η στο dslam ,και επειδή ξαναεγιναν οι συνδέσεις ισιωσες .

Και ολοι να φύγουν από το adsl ,δε θα ανέβουν οι ταχύτητες αξιοσημείωτα,γιατί επαναλαμβάνω το πρόβλημα μας δεν ειναι η έλλειψη bandwidth αλλά τα απομακρυσμένα dslam και κυρίως ο χαλκός.

Η καμπίνα σου χλωμό να ειναι 120 μέτρα από το σπίτι σου,ειναι υπερυπερβολικη αποσταση,εκτος αν μενεις σε τοσο ιδιαιτερο μορφολογικα σημειο.

θα είχες μποξ εξω,πανω από την πόρτα σου τότε,ένα μικρο μπεζ κουτι.

sent from mobile

Έγινε επεξεργασία από koronakis
Link to comment
Share on other sites

Λογικο υποβαθρο οχι. Αυτο που πιστευω (προσωπικη γνωμη !) ειναι οτι ο ΟΤΕ θα κρατησει τους aDSL σε χαμηλα επιπεδα, ωστε να "σπρωξει" πωλησεις vDSL.

Και ξαναλαεω. Αυτα που αναφερω στο πιο πανω post, δεν ειναι οτι τα διαβασα σε καποιο φορουμ η το ακουσα απο 3ους. Ειναι απο στομα ανθρωπου στον ΟΤΕ που τυγχαινει να ειναι και οικογενειακος φιλος.

Link to comment
Share on other sites

Βρε δεν αμφισβητώ οσα λες εσυ.

Όλα αυτά που σου λεω,πες στα στον φίλο σας ,και αν κάτι δεν ευσταθεί τρύπα μου τη μύτη.

Edit:

Οι τιμές δεν προβλέπεται να πέσουν .

Το vdsl αυτή τη στιγμή ειναι ΦΘΗΝΟ,οσο ακριβό και αν μας φαίνεται από τη μπατηρια που μας δερνει.

Αν προσεξετε δεν προωθείται σχεδόν καθόλου,ακόμα και από τους ιδιωτικούς.

Πουλάνε ολοι με τιμές πολύ κοντά στο κόστος.

sent from mobile

Έγινε επεξεργασία από koronakis
Link to comment
Share on other sites

Που δε δίνει από καμπίνα ο ΟΤΕ;

Δε το ρωτάω ειρωνικά.

sent from mobile

Όποια περιοχή δεν έχει νέες καμπίνες, ο ΟΤΕ δίνει VDSL από το Αστικό Κέντρο.

Αυτό ισχύει για όλες τις περιοχές.

Παράδειγμα, Παγκράτι.

Link to comment
Share on other sites

Όποια περιοχή δεν έχει νέες καμπίνες, ο ΟΤΕ δίνει VDSL από το Αστικό Κέντρο.

Αυτό ισχύει για όλες τις περιοχές.

Παράδειγμα, Παγκράτι.

Στην Ηλιούπολη δεν ισχύει αυτό, δεν δίνει καν διαθεσιμότητα VDSL.

Link to comment
Share on other sites

Στην Ηλιούπολη δεν ισχύει αυτό, δεν δίνει καν διαθεσιμότητα VDSL.

Δεν δίνει σε σένα ή δεν δίνει σε όλη την Ηλιούπολη. Πρέπει να είσαι το πολύ 1ΚΜ μέχρι το ΑΚ για να σου δώσει.

Βρε δεν παει να εχει νεα καμπινα στα 20m...

Οποιος εxει aDSL, ΔΕΝ του αλλαζουν καμπινα. Κοινως μενει πισω σε ταχυτητες αφου οι αποστασεις παραμενουν. Οποιος αλλαζει απο aDSL σε vDSL, τοτε αναγκαστικα τον αλλαζουν.

Έτσι ακριβώς είναι. Όλοι έπαιρναν, παίρνουν και θα παίρνουν aDSL από τα Αστικά Κέντρα. Το κάνουν για να ωθήσουν τον κόσμο (όπου έχει καμπίνες) στην vDSL που είναι ακριβότερη.

Αν δώσουν aDSL από τις νέες καμπίνες τότε θα πιάνεις καρφί 24Mbit άρα θα είχε νόημα να αλλάξεις μόνo για το upload.

Έγινε επεξεργασία από winters
Link to comment
Share on other sites

Δεν δίνει σε σένα ή δεν δίνει σε όλη την Ηλιούπολη. Πρέπει να είσαι το πολύ 1ΚΜ μέχρι το ΑΚ για να σου δώσει.

Eίμαι κάτω από χιλιόμετρο, απλά δεν δίνει ακόμη σχεδόν σε όλη την Ηλιούπολη, έχω μιλήσει και με ΟΤΕ.

Δηλαδή έλεος...παιδιά άλλου Θεού...

Link to comment
Share on other sites

Eίμαι κάτω από χιλιόμετρο, απλά δεν δίνει ακόμη σχεδόν σε όλη την Ηλιούπολη, έχω μιλήσει και με ΟΤΕ.

Δηλαδή έλεος...παιδιά άλλου Θεού...

Υπάρχει κόσμος πάντως που έχει πάρει vDSL από το κέντρο.

http://www.adslgr.com/forum/threads/626524-vdsl-%CE%97%CE%BB%CE%B9%CE%BF%CF%8D%CF%80%CE%BF%CE%BB%CE%B7?p=4969653#post4969653

Link to comment
Share on other sites

Επαναλαμβάνω,vdsl ΟΤΕ;Από κέντρο;

Εχει το Παγκράτι οτε vdsl από κέντρο;

Είσαι σιγουρος;

Παιδιά μονο η cyta το κάνει αυτό και ειναι το χειροτερο που υπάρχει,ειναι μονο μέχρι κάποια περιορισμένη απόστασή ,και δεν ειναι κανονικό vdsl ,γιατί δε μιλάμε για οπτική,αλλα για ένα χιλιόμετρο χάλκινο καλώδιο.

Και ξαναματαεπαναλαμβανω:

Δεν εχει σημασία ΚΑΜΙΑ αν εχει και που εχει νέο καφαο οσον αφορά το adsl.

ΑΛΛΑ...αν έχεις στο οικοδομικο σου τετραγωνο vdsl θα εχει καινούργια καμπίνα και το adsl γιατί ειναι στην ίδια καμπίνα.

Μη λέτε αερολογίες.

Βλέπετε πως σας λεω πολύ συγκεκριμένα πράγματά τα οποία δεν είναι δα και τόσο δύσκολο να διασταυρωσετε.

Όποιος λίγο ασχολείται με τα ενδωτερα των τεχνολογιών και των εταιρειών στη χώρα μας κάπου θα τα εχει διαβάσει.

Απλά εγώ σας τα λεω και σε τάληρα γιατί τα ξέρω κάπως από πιο κοντά.

Οι περισσότεροι μάλλον έχετε μπερδευτεί με το adsl και το vdsl και συγχέετε πράγματα...

Αν θέλετε καταλαβαίνετε,εγώ παω πάσο στο εξής.

Winters,κοιτάζω το λινκ που εστειλες,και δε βλέπω κάποιον να διασταυρωνει αυτο που λές.

Ελπίζω να μην εννοεις τα τυπακια που λένε πως μενουν δίπλα από τον τοίχο του Οτε,αμα ειναι να παίζουμε με τις έννοιες...

sent from mobile

Έγινε επεξεργασία από koronakis
Link to comment
Share on other sites

Επαναλαμβάνω,vdsl ΟΤΕ;Από κέντρο;

Εχει το Παγκράτι οτε vdsl από κέντρο;

Είσαι σιγουρος;

Παιδιά μονο η cyta το κάνει αυτό και ειναι το χειροτερο που υπάρχει,ειναι μονο μέχρι κάποια περιορισμένη απόστασή ,και δεν ειναι κανονικό vdsl ,γιατί δε μιλάμε για οπτική,αλλα για ένα χιλιόμετρο χάλκινο καλώδιο.

Και ξαναματαεπαναλαμβανω:

Δεν εχει σημασία ΚΑΜΙΑ αν εχει και που εχει νέο καφαο οσον αφορά το adsl.

ΑΛΛΑ...αν έχεις στο οικοδομικο σου τετραγωνο vdsl θα εχει καινούργια καμπίνα και το adsl γιατί ειναι στην ίδια καμπίνα.

Μη λέτε αερολογίες.

Βλέπετε πως σας λεω πολύ συγκεκριμένα πράγματά τα οποία δεν είναι δα και τόσο δύσκολο να διασταυρωσετε.

Όποιος λίγο ασχολείται με τα ενδωτερα των τεχνολογιών και των εταιρειών στη χώρα μας κάπου θα τα εχει διαβάσει.

Απλά εγώ σας τα λεω και σε τάληρα γιατί τα ξέρω κάπως από πιο κοντά.

Οι περισσότεροι μάλλον έχετε μπερδευτεί με το adsl και το vdsl και συγχέετε πράγματα...

Αν θέλετε καταλαβαίνετε,εγώ παω πάσο στο εξής.

Winters,κοιτάζω το λινκ που εστειλες,και δε βλέπω κάποιον να διασταυρωνει αυτο που λές.

Ελπίζω να μην εννοεις τα τυπακια που λένε πως μενουν δίπλα από τον τοίχο του Οτε,αμα ειναι να παίζουμε με τις έννοιες...

sent from mobile

Ο ΟΤΕ και η ΗΟL δίνει από ΚΑΦΑΟ, όλοι οι άλλοι παροχοι από Α/Κ.

Επίσης οπτική ίνα από το ΚΑΦΑΟ μέχρι το σπίτι σου, δεν δίνει κανείς.

Μην λέμε τώρα ότι θέλουμε για CYTA αερολογίες etc.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που έχω wind από καφαο ειμαι ο σούπερμαν;

Ποιος είπε για οπτική εξερχόμενη;

Ότι να ναι...

Όντως μη λεμε ότι θέλουμε.

Μη συμβουλεύεστε αλλα φόρουμ μονο και μονο για να μου την πείτε τώρα εμένα.

Η γνώμη μου δεν εχει σημασία.

Θεωρείστε ότι ξέρετε καλύτερα.

Over and out.

sent from mobile

Έγινε επεξεργασία από koronakis
Link to comment
Share on other sites

Εγώ που έχω wind από καφαο ειμαι ο σούπερμαν;

Ποιος είπε για οπτική εξερχόμενη;

Ότι να ναι...

Όντως μη λεμε ότι θέλουμε.

Μη συμβουλεύεστε αλλα φόρουμ μονο και μονο για να μου την πείτε τώρα εμένα.

Η γνώμη μου δεν εχει σημασία.

Θεωρείστε ότι ξέρετε καλύτερα.

Over and out.

sent from mobile

Ότι κάτσει, ότι να ναι..ότι τραβάει η ψυχάρα σου.

Επίσης μάθε και στοιχειώδη ευγένεια, μην είσαι εριστικός χαρακτηρίζοντας τα λεγόμενα των άλλων "αερολογίες".

Σε ορισμένες περιοχές δίνει από ΚΑΦΑΟ, η WIND και αυτό πάντα σε επικοινωνία με το 13800.

ΚΑΦΑΟ ΟΤΕ/ ΗΟL.

Μιας και είσαι ειδικός κάνε post ένα σοβαρό link, να αποδεικνύει το αντίθετο απ'ότι λέω και τότε κάνω μόκο εντελώς.

Υ.Γ Μιας και είσαι ο Superman,φέρε και κάνα sandwich, πείνασα.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ δε θα σε κανω τωρα εγώ άνθρωπο σε 5 λεπτά,ας ειμαι ο μονος επι γης που έχω wind από καφαο.

Αμα ήξερες ποσό αστεία και ανυποστατα ειναι αυτά που λες θα γελαγες κι εσυ μαζί μου.

Πράγματα που τα βλέπω περίπου 8 με 10 φορές τη βδομάδα.

Δεν έχω την ανάγκη να σου αποδείξω το παραμικρό με λινκ.

Μπορείς κι εσυ να θεωρείς ότι ξέρεις καλύτερα.

sent from mobile

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ δε θα σε κανω τωρα εγώ άνθρωπο σε 5 λεπτά,ας ειμαι ο μονος επι γης που έχω wind από καφαο.

Αμα ήξερες ποσό αστεία και ανυποστατα ειναι αυτά που λες θα γελαγες κι εσυ μαζί μου.

Πράγματα που τα βλέπω περίπου 8 με 10 φορές τη βδομάδα.

Δεν έχω την ανάγκη να σου αποδείξω το παραμικρό με λινκ.

Μπορείς κι εσυ να θεωρείς ότι ξέρεις καλύτερα.

sent from mobile

Είσαι ειδήμων τελικά.

Μην ξεχάσεις και τo sandwich που σου ζήτησα.

Link σοβαρό και το συζητάμε.

Υ.Γ. Ναι, εσένα περιμένω να με κάνεις άνθρωπο.

Άσε μας βρε πρώτη του μήνα.:tomato:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.