Jump to content



SSD για desktop&Laptop


panbio

Recommended Posts

Την άποψη σας για αναβάθμιση σε ssd για mobo dektop και laptop.

Desktop: Έχω μια Αbit ip35pro, (link), και θέλω να βάλω κάποιον SSD sata3. H μητρική υποστηρίζει sata 2, συνεπώς δεν θα έχει το bandwith του sata3. Ποιον ssd θα μου προτείνατε?

Έχω κοιτάξει αυτούς:

1. OCZ 128GB SSD Vertex 4 Series 2.5¨ SATA III

2. Samsung 120GB SSD 840 Series 2.5 SATA III

3. Kingston 120GB SSD HyperX 3K 2.5 SATA III Bundled Desktop Kit

Notebook: Dell xps 17 l702x στο οποίο θέλω να βάλω επίσης έναν ssd. Ίσως κάποιον από αυτούς τους τρεις.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις..

Σκεφτόμουν κάποιον από αυτούς τους τρείς για το desktop με το σκεπτικό μελλοντικής αναβάθμισης..

Για το laptop σαφώς και θα ήταν καλύτερη μια λίγο πιο φτηνή λύση όπως του 830 ή και τον Μ4 που απ'ότι έχω δει τον προτείνουν για dell και σε ξένα forum...

Μια ερώτηση, ο ssd σε sata 2 θα δουλεύει στο 50% των δυνατοτήτων του για καθημερινή χρήση?Το iops δεν είναι αυτό που καθορίζει την ταχύτητα μετάδοσης των δεδομένων?

Link to comment
Share on other sites

H Abit που έχεις με έναν Vertex 3 πετάει πάντως...

Τα είχα μαζί για λιγους μήνες και ο χρόνος μπουταρίσματος συν όλη η απόκριση του συστήματος ήταν από άλλον πλανήτη σε σχέση με τους μηχανικούς που την δούλευα τα προηγούμενα χρόνια...

Το να πάρεις από τώρα ακριβό και τελευταίας τεχνολογίας ssd για μελλοντική αναβάθμιση με νεώτερο σύστημα όταν και εφόσον έρθει εκείνη η ώρα απλά ξέχνα το, πεταμένα λεφτά...

Link to comment
Share on other sites

Είχα intel 160GB G2 σε abit ip35 pro (ich9r) και ό,τι νούμερα έδινε εκεί, είχε τα ίδια περίπου και στο P67. Αλλαγή σε samsung 470 στην abit και διπλάσια νούμερα σε σειριακές εγγραφές, διαφορά στην αίσθηση καμία και μόνο όταν αντέγραφα κάτι από άλλο ssd φαινόταν η όποια διαφορά.

Samsung 830 σε P67 sata 2 και αντίστοιχα σε sata 3 στο ίδιο σύστημα εδώ.

Διαφορές στο μάτι σε καθημερινή χρήση επίσης ελάχιστες. Πάρε ό,τι σου κάνει περισσότερο κλικ από χωρητικότητα, υποστήριξη σε software/firmware, εγγύηση. Μην σκας για queue depth, throughput και iops, στα σπιτικά desktop στη χειρότερη το queue depth βαρια να παίζει 4-8.

Όταν αποφασίσεις να αναβαθμίσεις οι σημερινοί ssd θα είναι επίσης γρήγοροι.

post-35-1416076855,4869_thumb.png

post-35-1416076855,5581_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση, ο ssd σε sata 2 θα δουλεύει στο 50% των δυνατοτήτων του για καθημερινή χρήση?

Καμία σχέση! Πρακτικά δε θα καταλάβεις διαφορά από χρήση του ίδιου δίσκου σε SATA2 και σε SATA3 μητρικές.

Αν τρέξεις bench θα δεις διαφορά σε σειριακές εγγραφές και μόνο σε αυτές. Σε όλα τα άλλα οι SSD δεν ξεπερνούν τα όρια του SATA2. Και αφού το θες σε ποσοστά, θα έλεγα ότι ο δίσκος θα παίζει στο 90-95% των δυνατοτήτων του, εσύ όμως θα δεις το ... φως το αληθινό από τη μετάβαση από μηχανικό δίσκο .

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.