Jump to content



Εργοδοτης και δαχτυλικα αποτυπωματα.


o polonos

Recommended Posts

Η κοπελα μου επιασε δουλεια σε μια γνωστη αλυσιδα στη θεση του ταμεια.

Χθες ηταν η πρωτη της μερα και πριν ξεκινησει την "εκπαιδευση" της ζητησαν να δωσει δαχτυλικα αποτυπωματα.

Της ειπαν πως αν δεν δεχτει σημαινει αυτοματα παραιτηση :crazy:

[MENTION=5299]Tsakonas[/MENTION] τι λενε οι νομοι ?

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι να χρειαστεί η κοπελιά μπορεί να είναι στην Γουαδελούπη αγόρι και να κατεβάζει μοχιτα.

Με το αστρονομικο ποσο των 400ε που ειναι το οριο ταμειου ? μεχρι την Αιγινα και αν.... :hehe:

Link to comment
Share on other sites

αν παει η κοπελα σου και τους πει ο νομος 211389289/1978 λεει οτι απογορευεται, το πιθανοτερο ειναι να πουν ευχαριστουμε δεν μας κανετε.

η πιανει την δουλεια ή απλα την αφηνει.

Link to comment
Share on other sites

δεν πάμε καλά

https://encrypted.google.com/url?sa=t&rct=j&q=%CE%B4%CE%B1%CE%BA%CF%84%CF%85%CE%BB%CE%B9%CE%BA%CE%B1%20%CE%B1%CF%80%CE%BF%CF%84%CF%85%CF%80%CF%89%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1%20%CE%BD%CE%BF%CE%BC%CE%BF%CE%B8%CE%B5%CF%83%CE%B9%CE%B1&source=web&cd=9&ved=0CHcQFjAI&url=http%3A%2F%2Fwww.dpa.gr%2FAPDPXPortlets%2Fhtdocs%2FdocumentDisplay.jsp%3Fdocid%3D156%2C162%2C27%2C27%2C71%2C34%2C143%2C134&ei=w2C_UOW3BaWL4gSkjIHYBA&usg=AFQjCNEoW8cJwA6OmNpzgDnK-wY05NXtsg&cad=rja

άμα επιμείνουν προχωρήστε σε καταγγελία

εδιτ: μπορείς να πάρεις και ένα τηλέφωνο στην απδπχ να σου πουν "ανεπίσημα" τι παίζει γιατί μπορεί να έχει αλλάξει κάτι

Link to comment
Share on other sites

Πηρα τηλ στα κεντρικα και ρωτησα αν ξερουν πως η πρακτικη αυτη ειναι παρανομη.

Μ'αρεσε πως η ευγενικη κατα τα αλλα κοπελιτσα εχασε τα λογια της.

Link to comment
Share on other sites

Η κοπελα μου επιασε δουλεια σε μια γνωστη αλυσιδα στη θεση του ταμεια.

Χθες ηταν η πρωτη της μερα και πριν ξεκινησει την "εκπαιδευση" της ζητησαν να δωσει δαχτυλικα αποτυπωματα.

Της ειπαν πως αν δεν δεχτει σημαινει αυτοματα παραιτηση :crazy:

[MENTION=5299]Tsakonas[/MENTION] τι λενε οι νομοι ?

Με τέτοια αφεντικά, καλύτερα άνεργος

Link to comment
Share on other sites

εμείς στην εταιρία εδώ και 4 χρονια έχουμε μηχανήματα δαχτυλικών αποτυπωμάτων στις εισόδους των γραφείων μας και στην είσοδο του κτιρίου (στην είσοδο του κτιρίου για την ώρα που ερχόμαστε και στα γραφεία για να μην μπαίνουν p.x. στο γραφείο μου άσχετοι όταν λείπω)

στην είσοδο παλαιότερα όταν αργούσαν χρησιμοποιούσαν την ατάκα του (ξέχασα την κάρτα μου).. και καλά με αυτήν την μέθοδο σταμάτησε ο κόσμος να πηγαίνει ότι ώρα να είναι... πλέον η τακτική είναι "ξέχασα να περάσω το αποτύπωμα XD"

Link to comment
Share on other sites

εμείς στην εταιρία εδώ και 4 χρονια έχουμε μηχανήματα δαχτυλικών αποτυπωμάτων στις εισόδους των γραφείων μας και στην είσοδο του κτιρίου (στην είσοδο του κτιρίου για την ώρα που ερχόμαστε και στα γραφεία για να μην μπαίνουν p.x. στο γραφείο μου άσχετοι όταν λείπω)

στην είσοδο παλαιότερα όταν αργούσαν χρησιμοποιούσαν την ατάκα του (ξέχασα την κάρτα μου).. και καλά με αυτήν την μέθοδο σταμάτησε ο κόσμος να πηγαίνει ότι ώρα να είναι... πλέον η τακτική είναι "ξέχασα να περάσω το αποτύπωμα XD"

στοιχημα οτι δεν παιρνεις μισθο 400 οπως η κοπελα του θεματος.. :innocent:

ενδιαφερον έχει τι οριζει ο νόμος ,αν και προφανως η απαντηση ειναι take it or leave it..

Link to comment
Share on other sites

στοιχημα οτι δεν παιρνεις μισθο 400 οπως η κοπελα του θεματος.. :innocent:

ενδιαφερον έχει τι οριζει ο νόμος ,αν και προφανως η απαντηση ειναι take it or leave it..

Take it or leave it ναι αλλα συμφωνα με το αρθρο που ποσταρε ο darien ο εργοδοτης δεν μπορει να σε απολυσει επειδη δεν δεχεσαι να δωσεις τα αποτυπωματα.

Απο κει και περα μπορει να πει οτι βρωμανε τα ποδια σου αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα.

Απο κει και περα η ιδια εταιρια αρνηθηκε αυτη τη διαδικασια και ανεφερε πως δεν ειναι πρακτικη της.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.