Jump to content



Bottleneck 7950 vapor-x


dett

Recommended Posts

Γεια σας.Εχω μια 7950 vapor-x με to boost ενεργοποιημενο στα 950Mhz.Οταν τρεχω απαιτητικα benchmarks και το ρολοι πηγαινει στα 950Mhz παρατηρω με το msi οτι το load της καρτας σε απαιτητικες σκηνες πεφτει στο 67% ενω οταν για καποιες στιγμες παει στα 850 γυρναει στο 99%.Ο επεξεργαστης ειναι ο q9650 στα 4.0Ghz.Αυτο δειχνει bottleneck;

Link to comment
Share on other sites

Με αυτό το συνδυασμό πιστεύω ότι σίγουρα σε κάποια απαιτητικά games θα έχεις bottleneck.Το παράδειγμα που φέρνεις αυτό δείχνει, καλό θα ήταν αν μπορούσες να αναφέρεις και το cpu load για κάθε load value της κάρτας κάθε φορά.

Link to comment
Share on other sites

Με αυτό το συνδυασμό πιστεύω ότι σίγουρα σε κάποια απαιτητικά games θα έχεις bottleneck.Το παράδειγμα που φέρνεις αυτό δείχνει, καλό θα ήταν αν μπορούσες να αναφέρεις και το cpu load για κάθε load value της κάρτας κάθε φορά.
Συγνωμη,αλλα τι εννοεις σε καθε load value
Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη,αλλα τι εννοεις σε καθε load value

Εννοούσα το load, απλώς το διατύπωσα ως load value = τιμή load από συνήθεια.Π.χ. όταν βλέπεις ότι η κάρτα σου είναι 67% τί Load έχει εκείνη τη στιγμή η CPU

Link to comment
Share on other sites

Εννοούσα το load, απλώς το διατύπωσα ως load value = τιμή load από συνήθεια.Π.χ. όταν βλέπεις ότι η κάρτα σου είναι 67% τί Load έχει εκείνη τη στιγμή η CPU
Το load ειναι στο 20% στο heaven benchmark 3 extreme tesselation και τα αλλα default.Τελικα αυτο που παρατηρησα ειναι οτι μετακινωντας το power limit εστω και στο +4 η καρτα δουλευει στο 99%.Στο 0% δουλευει στο 65% παντα οταν ανεβαινει το ρολοι στο 950.Υπαρχει περιπτωση να φταιει το τροφοδοτικο;Εχω το LC8700.
Link to comment
Share on other sites

Το load ειναι στο 20% στο heaven benchmark 3 extreme tesselation και τα αλλα default.Τελικα αυτο που παρατηρησα ειναι οτι μετακινωντας το power limit εστω και στο +4 η καρτα δουλευει στο 99%.Στο 0% δουλευει στο 65% παντα οταν ανεβαινει το ρολοι στο 950.Υπαρχει περιπτωση να φταιει το τροφοδοτικο;Εχω το LC8700.

δώσε Link του τροφοδοτικού.

Το boost bios έχω ακούσει ότι έχει κάποια προβληματάκια, ειδικά στο overclocking λένε ότι είναι καλύτερα να έχεις το απλό.

Link to comment
Share on other sites

δώσε Link του τροφοδοτικού.

Το boost bios έχω ακούσει ότι έχει κάποια προβληματάκια, ειδικά στο overclocking λένε ότι είναι καλύτερα να έχεις το απλό.

Το τροφοδοτικο ειναι το LC8700 700W με 4 γραμμες 12V απο 18A η καθε μια.Και κατι αλλο.Παρατηρησα οτι στο heaven benchmark 3.0 με ολα full βγαζει χαμηλο σκορ.Οταν ομως απο το cc βαλω το ΑΑ mode στο multisampling η στη μεση τοτε η καρτα βγαζει οτι και οι αλλες καρτες σαν τη δικη μου στα reviews.Για παραδειγμα η 6950 σκοραρει λιγο καλυτερα απο τη δικη μου 7950 στο heaven 3.0 με ρυθμισεις στο heaven ολα full και στο cc το ΑΑ mode στο supersampling.Οταν ομως το βαζω και στη δικη μου καρτα και στην 6950 στο multisampling,τοτε η 6950 βγαζει περιπου το ιδιο σκορ με πριν ενω η δικη μου τωρα σχεδον διπλασιαζεται.Καπου διαβασα οτι η 7950 διαχειριζεται διαφορετικα το supersampling και το multisampling απο τις προηγουμενες γενιες καρτων.Ισχυει αυτο;Αρα στα διαφορα reviews, χρησιμοποιουν τα default του CC,δηλαδη το multisampling;Ευχαριστω.Οσο για το boost bios το προβλημα λυθηκε με αλλαγη Bios.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.