Jump to content



undervolting σε laptop?!?


abril

Recommended Posts

Καλησπέρα,

σκέφτομαι να κάνω undervolting στην gpu μου για μικρότερες θερμοκρασίες αλλά δεν ξέρω αν μπορεί να προκαλέσει κάποια ζημιά,και επίσης στο msi afterburner δεν με αφήνει να πειράξω το core voltage...

post-22140-1416076892,2193_thumb.png

καμία ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

έχω τους 12.11P ,απλά τους έχω εγκαταστήσει πάνω από τους εργοστασιάκους του laptop γιατί δεν έκανε boot (bsod) όταν τους έβγαζα και αναγκαζόμουν να κάνω συνέχεια recover...

Link to comment
Share on other sites

Στα τελευταία λαπτοπ τα volt που παίρνει η cpu/gpu ορίζονται απο το bios.Οπότε πρέπει να βάλεις πειραγμένο bios για να το πετύχεις αυτό.Ψάξε στο google " το μοντέλο του λαπτοπ σου, modded bios" και λογικά κάτι θα βρεις.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που είχα κάνει παλιότερα είναι , μέσω του GPU-z είχα κατεβάσει το image του bios της GPU (γίνετε πολύ εύκολα) . Μετα με το nibitor είχα αλλάξει τα volt στην τιμή που ήθελα και ξανα-upload . Ετσι δεν ρισκάρεις να περάσεις λάθος firmware . Αλλα φίλε μου η όλη διαδικασία είναι τουλάχιστον αγχωτική :D

Link to comment
Share on other sites

Και στις δυο περιπτώσεις έχω πρόβλημα με εγγύηση? :suicide2:

χάνω την εγγύηση αν βρουν άλλα bios στην στην κάρτα σωστά?

βέβαια από την μια μπόρει να μην πάθει τπτ μέχρι την λήξη της και να τα φτήσει αργότερα από τις θερμοκρασίες που έχει φάει...(για παράδειγμα στο gta iv χτηπάει μέχρι και 85 που είναι και παλιό...)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.