Jump to content



Μεταφορά Δεδομένων/Προγραμμάτων/Παιχνιδιών εξ ολοκλήρου σε νέο δίσκο.


Jerry007

Recommended Posts

Here's the deal:

Έχω έναν Seagate 500gb 7.200,11 ο οποίος εκτελεί χρέη δίσκου λειτουργικού συστήματος, για να εγκαθιστώ ότι προγράμματα και παιχνίδια δεν χωράνε, ή δεν θέλω να βρίσκονται στον SSD. Τον τελευταίο καιρό το health του έχει πάρει την κάτω βόλτα και σύντομα πιστεύω θα τα κακαρώσει.

Στο μεταξύ εγώ πήρα έναν καινούργιο WD Caviar Black για να τον αντικαταστήσω.

Το ερώτημα μου:

Είναι εφικτό να μεταφέρω όλα τα δεδομένα του Seagate, στον Black, και έπειτα να δώσω στον Black το ίδιο "γράμμα" που είχε ο Seagate όσο ήταν συνδεδεμένος; Αυτή την στιγμή ο Seagate είναι ο E: , αν εγώ δώσω αυτό το σύμβολο στον Black, θα λειτουργούν όλα τα προγράμματα και οι εφαρμογές σαν να μην άλλαξα δίσκο;

Έχω καμιά 10ρια παιχνίδια και θα ήταν πολύ μεγάλη ταλαιπωρία να τα ξανακατεβάσω και να τα εγκαταστήσω στον καινούργιο δίσκο.

Link to comment
Share on other sites

Είναι εφικτό αυτό που λές φίλε μου με το να κάνεις το δίσκο σου Ghost. (ακριβές αντίγραφο)

Ένα απο τα καλύτερα είναι Norton Ghost 15.

Τσέκαρέ το και θα γίνει η δουλειά σου άψογα!

Link to comment
Share on other sites

Είμαι τώρα στο Norton Ghost, σύνδεσα τον Black και τον έκανα format. Αλλά δεν φαίνεται να αναγνωρίζει τον Seagate.

Έχω πατήσει Show Hidden drives και τίποτα, από το "My Computer" τον βλέπω κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Ούτε με το Acronis γίνεται δουλειά. Το εγκατέστησα, έκανα clone disc, επέλεξα τους δίσκους κτλ. Και στην διάρκεια της διαδικασίας χρειάστηκε να κάνω Restart για να συνεχίσει σε DOS.

Εκεί πέταξε ενα παραθυράκι οτι περιμένει να ξεκινήσουν και οι αφαιρούμενη δίσκοι για να συνεχίσει και είχε επιλογές "Yes" και "No". Με το Yes το ξαναεμφανίζει, με το No, απλά κλείνει το παράθυρο και κάνει Restart χωρίς να έχει ολοκληρωθεί η διαδικασία.

Δοκίμασα να κάνω και bootable USB με το flashακι, έκανε boot, αλλά δεν αναγνώριζε ΠΑΛΙ τον Seagate.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα το Acronis 2010, 2013 και την έκδοση για δίσκους WD από το site της Western Digital. Καμιά τύχη, τίποτα δεν λειτουργεί.

Η έκδοση της WD για την οποία είχα και τις περισσότερες ελπίδες, έτρεξε, είπε ότι ολοκληρώθηκε με επιτυχία, και μετά το restart δεν υπήρχε καμιά διαφορά. Ο Caviar ήταν άδειος.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θεωρώ οτι έκανα κάτι λάθος, απλά δυσλειτουργούσαν.

Τελικά την λύση μου έδωσε αυτή εδώ η εφαρμογή:

Free Download Data Recovery Software, Backup Software, Partition Manager and Clean Software for Windows and Mac.

Πήρε γύρω στις 2.5 ώρες για cloning δίσκου με δεδομένα ~450Gb αλλά λειτούργησε άψογα :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.